Dobre podstawy
Vademecum Domu Energooszczędnego 2023
17-22 minuty
Fundamenty muszą być przede wszystkim solidne - to przecież na nich spoczywa cały ciężar domu. Sposób ich wykonania oraz wymiary trzeba koniecznie dostosować do warunków panujących na konkretnej działce - rodzaju gruntu, głębokości jego przemarzania oraz poziomu wód gruntowych. Planując dom energooszczędny trzeba bardzo uważać jeszcze na jeden aspekt - bez odpowiedniej izolacji mogą stać się potężnym mostkiem termicznym, przez który będzie uciekać ciepło.
Fundament jest najważniejszym elementem konstrukcyjnym każdego domu. Jego podstawowym zadaniem jest przekazanie na grunt obciążeń budowli. Bardzo istotna jest też druga funkcja - oddzielając pozostałą część budynku od podłoża, uniemożliwia podciąganie wilgoci z gruntu oraz ogranicza straty ciepła. Musi więc być i solidny, i odpowiednio zaizolowany.
Można go wykonać na dwa sposoby. Popularniejsze są tradycyjne ławy fundamentowe, a mniej rozpowszechniony wariant to płyta fundamentowa. Oba mają zalety i wady i przeznaczone są na inne warunki gruntowe. Ławy wykonuje się wtedy, gdy grunt na działce jest stabilny i nośny. Płyta zaś rekomendowana jest w przypadku trudnych warunków gruntowych, chociaż na gruncie o dobrej nośności też jak najbardziej można ją wykonać.
Wybór technologii to tylko jeden z dylematów, jaki trzeba rozstrzygnąć na tym etapie. Drugi dotyczy tego, czy pod fundamentem zainstalować gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Tę decyzję muszą podjąć inwestorzy, którzy zdecydowali...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze