Cieplejsza wersja cegieł
Vademecum Domu Energooszczędnego 2023
9-16 minut
Pustaki z poryzowanej ceramiki coraz częściej zastępują te tradycyjne. Co je różni? Przede wszystkim to, że są od nich cieplejsze i lżejsze. Wszystko za sprawą milionów maleńkich pęcherzyków powietrza zawartych w ich ściankach.
Gdyby zapytać losowe grono osób, jaki materiał najbardziej kojarzy im się z budownictwem, wśród odpowiedzi z pewnością znalazłaby się cegła. Wzniesiono z niej niezliczone budynki, w tym tak słynne jak Zamek w Malborku czy Bazylika Mariacka w Gdańsku.
Tradycyjna cegła to element o niewielkich rozmiarach (25 x 12 x 6,5 cm), który powstaje z wypalonej gliny zmieszanej z wodą i piaskiem. Uzyskany w ten sposób budulec jest niezwykle trwały, co potwierdzają choćby wspomniane przykłady zabytków. W ten sam sposób produkowane są też dachówki ceramiczne, których żywotność jest również bardzo duża.
Trwałość to nie jedyna zaleta ceramiki. W materiale tym nie rozwijają się szkodliwe dla ludzkiego zdrowia pleśnie i inne grzyby, ponieważ w procesie wypalania odparowuje cała wilgoć. Ponadto ceramika łatwo akumuluje duże ilości ciepła i stopniowo je uwalnia, co jest korzystne zarówno zimą (gdy na pewien czas wyłączymy ogrzewanie), jak i latem (budynek z ceramiki jest mniej podatny na przegrzanie). ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze