Na dachu
Vademecum Domu Energooszczędnego 2023
23-28 minut
Wygląd i cena to dla większości inwestorów prawdopodobnie główne kryteria wyboru pokrycia. Jednak każdy jego rodzaj ma pewne szczególne cechy i wymagania, które trzeba spełnić przy montażu. Tylko wówczas dach będzie odpowiednio szczelny i trwały.
Inwestorzy najchętniej wybierają dziś blachy płaskie i profilowane, dachówki ceramiczne i cementowe, a także gonty bitumiczne. Dawniej powszechne były pokrycia naturalne - strzecha oraz gont drewniany.
Obecnie również się je wykorzystuje, jednak materiały te są dość kosztowne.
Pod względem ciężaru, pokrycia dzieli się na lekkie (bitumiczne i blachy - ich ciężar nie przekracza kilkunastu kg/m2) oraz ciężkie (dachówki, jak również stosowana sporadycznie strzecha i łupek - kilkadziesiąt kg/m2). Więźba zaprojektowana pod blachę może okazać się zbyt słaba pod dachówkę, dlatego zmiana pokrycia lekkiego na ciężkie nierzadko wiąże się z koniecznością zwiększenia przekroju krokwi albo zmniejszenia odległości między nimi. Wszystko należy oczywiście skonsultować z uprawnionym konstruktorem. Większego problemu nie ma w sytuacji, gdy ciężki materiał zastępujemy lekkim, choć i wtedy warto porozmawiać z fachowcem. Kłopotem może się bowiem okazać np. układanie dużych arkuszy blachodachówki, jeśli ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze