Pompa ciepła i grzejniki niskotemperaturowe - efektywne i ekonomiczne rozwiązanie
Vademecum Domu Energooszczędnego 2023
4-5 minut
W celu poprawy efektywności energetycznej budynku coraz częściej wykorzystywane są pompy ciepła, które minimalizują koszty ogrzewania i są przyjazne dla środowiska, ponieważ korzystają z odnawialnych źródeł energii. W idealnych warunkach generują od 3 do 5 kWh energii cieplnej z 1 kWh energii elektrycznej, w zależności od założonych temperatur projektowych dla instalacji. Oznacza to, że użytkownicy mogą znacznie zmniejszyć zużycie energii i zminimalizować koszty ogrzewania. Jednak aby zoptymalizować wydajność pompy ciepła, należy ją połączyć z odpowiednimi emiterami ciepła. Jakie rozwiązania wybrać?
Prawdą jest, że pompa ciepła najlepiej współpracuje z systemami ogrzewania niskotemperaturowego, do których należy ogrzewanie płaszczyznowe. Jednak mówiąc dokładniej, instalacje ścienne i podłogowe zdecydowanie nie wyczerpują możliwości w tym zakresie. Pompa ciepła może być również wydajnie eksploatowana w połączeniu z grzejnikami niskotemperaturowymi.
Aby wybrać odpowiedni model grzejnika, należy przeliczyć obciążenie cieplne dla każdego pomieszczenia. W zależności od stopnia izolacji i nowo obliczonego obciążenia cieplnego można określić optymalnie obniżoną temperaturę zasilania. Jeśli obliczona temperatura jest wyższa niż 45°C, można zastosować nowoczesne grzejniki płytowe. Jeśli temperatura zasilania jest niższa niż 45°C lub dobrany grzejnik zajmuje za dużo miejsca, najlepiej jest zastosować grzejniki z wentylatorami wymuszające dodatkową konwekcję powietrza, takie jak nowoczesne klimakonwektory, ponieważ wraz z obniżaniem temperatury naturalna konwekcja jest coraz słabsza przez...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze