Czyste ciepło z otoczenia
Vademecum Domu Energooszczędnego 2023
38-48 minut
Sprzedaż pomp ciepła rośnie wręcz lawinowo. Nic w tym dziwnego, bo umożliwiają ogrzewanie czyste, bezobsługowe i tanie. Trzeba jednak pamiętać, że działają zupełnie inaczej niż kotły, dlatego przy ich doborze obowiązują odmienne zasady.
Nie tylko laicy, ale czasem nawet instalatorzy zapominają, że pompa ciepła nie jest po prostu zamiennikiem kotła c.o. Wprawdzie tak jak i on przygotowuje ciepłą wodę zasilającą centralne ogrzewanie oraz zapewnia ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), lecz robi to w zupełnie inny sposób. Nie chodzi tu wcale o czysto techniczne i teoretyczne rozważania na temat tego, jak ona działa. Zasadnicze znaczenie mają praktyczne różnice. Zupełnie inne są zasady doboru. Dla przykładu, w tym samym domu zupełnie dobrze mógłby pracować gazowy kocioł kondensacyjny o mocy 20 kW, zaś w przypadku pompy wystarczająca może okazać się urządzenie o mocy zaledwie 5 kW. Co więcej, jeżeli założylibyśmy w nim pompę 20 kW, to nie tylko byłaby ona bardzo droga, ale do tego działałaby po prostu źle, wyraźnie gorzej niż ta mniejsza.
Już z tego widać, że rutyna, nawyki i postępowanie zgodnie z wiedzą i schematami dobrymi przy tradycyjnych urządzeniach grzewczych, mogą dać w przypadku pomp zupełnie fatalne skutki. Potrzebna...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze