Ciepło w kilka minut
Vademecum Domu Energooszczędnego 2023
23-28 minut
Grzejniki to bardzo różne konstrukcje - mogą być zasilane wodą z instalacji c.o. lub prądem, być widoczne na ścianach lub schowane w podłodze itd. Z początku to zróżnicowanie może wydawać się utrudnieniem, ale tak naprawdę jest ogromną zaletą. Pozwala dopasować grzejniki idealnie do potrzeb i do tego w jakiej instalacji mają one pracować.
Chyba najważniejszą wspólną cechą wszystkich grzejników jest bardzo dobra dynamika działania. Nagrzewają się lub stygną w ciągu najwyżej kilkunastu minut, a dzięki temu mogą przekazywać ciepło do pomieszczeń tylko w tym czasie, gdy jest ono rzeczywiście potrzebne. Zasadniczo różni je to od typowych wariantów ogrzewania podłogowego, w których gruba i ciężka warstwa jastrychu nagrzewa się lub stygnie przez wiele godzin.
Dlatego w przypadku grzejników bardzo dobre efekty przynosi sterowanie ich pracą, choćby w najprostszy sposób, za pomocą zaworów z głowicami termostatycznymi. Doskonale sprawdza się również stosunkowo tania i prosta automatyka pokojowa (termostaty pokojowe) nadzorująca pracę kotła. W układzie z grzejnikami mamy bowiem szybki i wyraźny efekt takich działań jak zmiana temperatury zasilania oraz zmniejszenie przepływu wody przez kaloryfery - przekłada się to na szybką zmianę temperatury we wnętrzach. Jeżeli więc grzejniki zostaną fachowo dobrane i zainstalowane to ogrzewa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze