Temat numeru - SMOG

Czyste Powietrze kontra smog
103 mld zł - tyle rząd chce wydać na walkę ze smogiem do 2029 r. W ramach programu Czyste Powietrze, państwo dofinansuje: wymianę starych kotłów, docieplenie budynków, wymianę stolarki, montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wysokość dopłat została powiązana z dochodem na osobę w gospodarstwie domowym. Ogólne zarysy programu poznaliśmy w czerwcu, niestety, wielu szczegółów wciąż brak. A jak wiadomo - diabeł tkwi w szczegółach.
Man icon Janusz Werner
Docieplenie z dopłatą
Czy ocieplenie domu ma związek ze smogiem? Oczywiście, im budynek lepiej ocieplony, im wyższa ciepłochronność stolarki, tym mniej energii potrzeba, żeby go ogrzać. Co oznacza niższe zużycie paliwa i mniej szkodliwych substancji wyemitowanych do atmosfery. Właściwa kolejność przedsięwzięć termomodernizacyjnych powinna być w zasadzie następująca – najpierw docieplenie, potem modernizacja instalacji grzewczej.
Man icon Janusz Werner
Ciepło bez smogu
Wybór paliwa i kotła to jedna z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć przy budowie lub remoncie instalacji grzewczej. Coraz częściej uwzględniamy nie tylko koszty i wygodę eksploatacji, ale i aspekt ekologiczny. Przede wszystkim, czy nasze ogrzewanie jest źródłem smogu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Czysta energia ze słońca
Korzystając z darmowej energii ze słońca, podgrzejemy wodę użytkową, a nawet wyprodukujemy własny prąd. Czysto i absolutnie ekologicznie! Jest tylko jeden szkopuł – w naszej szerokości geograficznej, poza najgorętszymi letnimi miesiącami, słońca nie ma zbyt wiele.
Man icon Janusz Werner
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Ciepło bez spalania
Pompa ciepła to rozwiązanie zdecydowanie proekologiczne. To urządzenie do ogrzewania budynku wykorzystuje energię dostępną w jego otoczeniu - w gruncie, powietrzu, wodzie. Niczego nie spala, nie emituje zatem również żadnych szkodliwych substancji.
Man icon Janusz Werner
Czyste powietrze we wnętrzach
Powietrze w pomieszczeniach można oczyścić, korzystając z urządzeń zwanych oczyszczaczami. Ich filtry wyłapują tworzące smog cząstki pyłów zawieszonych, kurz, roztocza, bakterie. Taki sprzęt sprawdzi się w czasie epizodów smogowych, bardzo przydatny jest też w domach alergików. Niestety, skuteczny będzie tylko w zamkniętych i stosunkowo niewielkich wnętrzach – do około 60 m2.
Man icon Janusz Werner
Fotowoltaika i pompy ciepła - ogrzej dom minimalnym kosztem
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną, a panele PV produkują ją ekologicznie. Takie zestawienie jest korzystne, bo nie tylko obniża wydatki na eksploatację domu, ale jest również wyrazem naszej dbałości o środowisko.
Bezpieczna i ekologiczna - izolacja Tubolit DG Plus firmy Armacell
Nowoczesna izolacja instalacji sanitarnych, grzewczych czy c.w.u. powinna nie tylko gwarantować ograniczenie strat energii podczas przesyłu, ale też zapewniać bezpieczeństwo, np. w trakcie pożaru. Rozwiązaniem, które umożliwia spełnienie tych wymogów jest Tubolit DG Plus firmy Armacell - elastyczna izolacja polietylenowa o zamkniętej strukturze komórkowej.
Współpraca kotła elektrycznego z kominkiem
Połączenie kotła elektrycznego z kominkiem z płaszczem wodnym lub kotłem stałopalnym jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w nowoczesnych instalacjach grzewczych.
Pompy ciepła marki Auer
Nie da się ukryć, że powietrzne pompy ciepła są coraz częściej wybieranym źródłem ciepła. Są to przeważnie bardzo podobne do siebie konstrukcje, dysponujące, przynajmniej na papierze, zbliżonymi parametrami. Na co więc należy zwracać uwagę przy wyborze najlepszej pompy ciepła?
Powietrzne pompy ciepła wysuwają się na prowadzenie
Dlaczego powietrzne pompy ciepła Nibe w ostatnim okresie są tak pożądane (sprzedają się świetnie)? Urządzenia te oprócz tego, że wykorzystują niewątpliwie najtańsze i najłatwiejsze do pozyskania źródło ciepła, przeszły znaczne modyfikacje i ulepszenia, które niewątpliwie przyczyniły się do tak znacznego wzrostu zainteresowania tymi produktami.
Sezon grzewczy, czyli sezon na smog
Razem z nadejściem jesieni wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, czyli sezon na SMOG. Warto się do niego przygotować, mając na uwadze nie tylko ciepły, ale też zdrowy dom. Podczas, gdy większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, wentylacja i oczyszczanie tych pomieszczeń są niezwykle ważne. Szczególnie, kiedy na co dzień przebywają w nich kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze lub z chorobami serca i płuc. Nawet wstępna filtracja w wentylacji to znaczna ulga dla tych, którzy są szczególnie wrażliwi na toksyczne działanie smogu. To także ogromne wsparcie dla domowych oczyszczaczy powietrza.
Walka ze smogiem zaczyna się od ocieplenia domu
W Polsce jest aż 5,5 mln budynków mieszkalnych, z czego 3,6 mln to budynki wybudowane przed ’89 rokiem ubiegłego wieku - ich niska efektywność energetyczna znacząco pogłębia zjawisko smogu. Jak zadbać o czyste powietrze nad Polską? Rozwiązaniem jest kompleksowa termomodernizacja.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT