Czysta energia ze słońca
Korzystając z darmowej energii ze słońca, podgrzejemy wodę użytkową, a nawet wyprodukujemy własny prąd. Czysto i absolutnie ekologicznie! Jest tylko jeden szkopuł – w naszej szerokości geograficznej, poza najgorętszymi letnimi miesiącami, słońca nie ma zbyt wiele.
Rządowy program Czyste Powietrze przewiduje dofinansowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych, w budynkach jednorodzinnych już istniejących (na zasadach, które omówiliśmy w tekście „Czyste powietrze kontra smog”).
Zważywszy na to, że realizację programu zaplanowano na lata 2018–2029, o dopłaty na ten cel ubiegać będą mogli się najpewniej również właściciele nowych domów, tyle że dopiero po ich oddaniu do użytkowania, a nie na etapie budowy.
Dla laika odróżnienie zamontowanych na dachu kolektorów słonecznych od paneli fotowoltaicznych jest trudne. Na pierwszy rzut oka prawie identyczne (może poza kolektorami rurowymi), jedne i drugie służą do pozyskiwania energii słonecznej, co pozwala na ograniczenie zużycia tej pochodzącej z paliw kopalnych. Poza tym, więcej je dzieli niż łączy – to instalacje o odmiennych wymaganiach i możliwościach.
Kolektory przetwarzają promieniowanie słoneczne na ciepło, panele fotowo...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze