Czyste powietrze we wnętrzach
Powietrze w pomieszczeniach można oczyścić, korzystając z urządzeń zwanych oczyszczaczami. Ich filtry wyłapują tworzące smog cząstki pyłów zawieszonych, kurz, roztocza, bakterie. Taki sprzęt sprawdzi się w czasie epizodów smogowych, bardzo przydatny jest też w domach alergików. Niestety, skuteczny będzie tylko w zamkniętych i stosunkowo niewielkich wnętrzach – do około 60 m2.
Walka ze smogiem to przede wszystkim eliminowanie źródeł problemu – spalania śmieci i paliw złej jakości, starych pieców, kopcących samochodów. Zanieczyszczonego powietrza nad miastem nie da się bowiem wymienić ani oczyścić – trzeba poczekać, aż przegna je wiatr.
Co innego we wnętrzach – tu brudy i szkodliwe pyły można wyłapać i to bardzo skutecznie. Służą do tego przenośne i proste w użyciu oczyszczacze. W zależności od modelu i rodzaju zastosowanych filtrów, usuną one z powietrza pyły zawieszone PM10 i PM2,5, kurz, bakterie, zarodniki grzybów, roztocza, sierść, pyłki, brzydkie zapachy.
Jak działa taki oczyszczacz? Wbudowany w urządzenie wentylator wymusza ruch powietrza, które jest zasysane i filtrowane. Po czym z powrotem wdmuchiwane do pomieszczenia.
W niektórych modelach można je dodatkowo nawilżyć lub poddać jonizacji. Większość oczyszczaczy usuwa powyżej 85% zanieczyszczeń, część nawet blisko 100%. Najważniejsze parametry tych urządzeń to wydajność, skuteczność wychwytywani...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze