Przepompownia ścieków
09/2018
2-3 minuty
Użytkuję indywidualną przepompownię ścieków przetłaczanych do sieci kanalizacyjnej (działka w zagłębieniu) i chciałbym zabezpieczyć silnik pompy przed uszkodzeniem (sąsiad dopiero co spalił silnik). Instalacja jest "odziedziczona" po poprzednim właścicielu i nie bardzo wiem, jaki jest jej układ sterowania. Co zrobić, jakie zabezpieczenia zastosować w obwodzie zasilania pompy z silnikiem trójfazowym o mocy 1,5 kW, aby uniknąć takich awarii?
Silniki pomp - zwłaszcza trójfazowe, pracujące bez nawet krótkotrwałego nadzoru - wymagają założenie dodatkowych zabezpieczeń zarówno przed awarią napędu, jak i zasilania. Standardowe wyłączniki nadprądowe nie dają wystarczającej ochrony przed nadmiernym obciążeniem, zanikiem jednej fazy czy znacznym obniżeniem napięcia zasilania w jednym z przewodów. W instalacji zasilającej silnik pompy ściekowej należy więc zaplanować:
wyłącznik termobimetaliczny, reagujący na prąd przekraczający wartość dopuszczalną dla uzwojeń silnika;
wyłącznik chroniący przed zanikiem fazy;
układ reagujący na asymetrię napięcia zasilania (znaczne różnice napięć na przewodach fazowych).
Silnik powinien być załączany poprzez stycznik, który może jednocześnie służyć - za pośrednictwem styków pomocniczych - do powiadamiania o awariach agregatu.
Układ aparatury zabezpieczającej można skonfigurować z osobnych elementów, umieszczonych np. w osobnej rozdzielnicy, ale lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze