Ciepło bez spalania

Pompa ciepła to rozwiązanie zdecydowanie proekologiczne. To urządzenie do ogrzewania budynku wykorzystuje energię dostępną w jego otoczeniu - w gruncie, powietrzu, wodzie. Niczego nie spala, nie emituje zatem również żadnych szkodliwych substancji.
Jeszcze kilka lat temu pompy ciepła uważane były za drogą i wymyślną fanaberię, w dodatku mało kto rozumiał, jak te urządzenia działają. W 2010 r. montowano je w Polsce w 3 na 100 nowych domów. W ubiegłym już w co ósmym. Rynek pomp ciepła typu powietrze/woda do instalacji centralnego ogrzewania urósł przez ostatni rok o 55% (dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC)!
Ogromny wzrost popularności pomp ciepła wynika z kilku powodów: większej wiedzy inwestorów, spadku cen tych urządzeń, łatwości założenia wersji powietrznej w porównaniu z gruntową. Nie bez znaczenia są względy ekologiczne, czyli dbałość o środowisko naturalne i jakość powietrza, którym oddychamy.
Jak to działa?
W domowym systemie grzewczym pompa ciepła ma takie samo zadanie, jak kocioł gazowy czy węglowy - służy do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Przy czym kocioł wytwarza ciepło, spalając gaz lub węgiel, a pompa ty...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
