Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Tanie ciepło
Kiedy przestają dokuczać upały, częściej myślimy o ogrzewaniu. Ten temat, jak mało który, podnosi nomen omen temperaturę dyskusji wśród budujących. Czym ogrzewać dom? Co przynosi największe oszczędności? Czy nowinki na rynku warte są uwagi? Goście naszego forum dzielą się swoimi doświadczeniami.
Hide-A-Hose komfortowy system centralnego odkurzania!
Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wysunąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość, a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę do jego końcówki, aby automatycznie schował się z powrotem do gniazda.
TOTALGLASS - szkło bez granic
System TOTALGLASS to ultranowoczesny system okien drewnianych w okładzinie szklanej oferowany przez firmę PINUS. To synonim budownictwa nowej ery z poszanowaniem najlepszych budowlanych tradycji. Powstał w odpowiedzi na najnowsze trendy w architekturze modernistycznej w myśl idei "kamień-szkło-drewno".
Bella Sara w nowej odsłonie!
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów firma BUDMAT oferuje zupełnie nową wersję blachodachówki modułowej Bella Sara.

Projektujemy

HomeKONCEPT 58
Projekt HomeKONCEPT 58 pracowni HomeKONCEPT.
Dom w serduszkach
Projekt Dom w serduszkach pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w przebiśniegach 2 (G2)
Projekt Dom w przebiśniegach 2 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Podpatrujemy i pytamy

Bez kompromisów
Wiola i Piotr dokładnie wiedzieli, jak ma wyglądać układ i wielkość pomieszczeń w ich domu. Żadna gotowa koncepcja nie spełniała tych oczekiwań, dlatego plan narysowali sami. Potem poprosili architektów o zaprojektowanie bryły, która… nie miała przykuwać uwagi przechodniów!
Man icon Lilianna Jampolska
Z prefabrykowanego szkieletu drewnianego
Iwona i Zygmunt postawili dom energooszczędny, bo dzięki temu nie będą się martwić o koszty jego utrzymania. Skorzystali z dopłaty do kredytu na budowę domu energooszczędnego.
Man icon Lilianna Jampolska
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne
Rozmaitość domowych urządzeń elektrycznych, telekomunikacyjnych i oświetlenia powoduje, że we współcześnie wznoszonych budynkach trzeba mądrze zaprojektować i ułożyć odpowiednią instalację elektryczną i teletechniczną, a następnie dobrać do niej estetyczny osprzęt. Właśnie tak zrobili nasi Rozmówcy i podzielili się swoimi doświadczeniami.
Man icon Lilianna Jampolska
Asia i Wiktor - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt i oświetlenie dobierali w 2006 r.
Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC w kolorze ecru. Łączniki klawiszowe, w korytarzu czujnik ruchu sprzężony z oświetleniem przy posadzce. Listwy z gniazdami antenowymi i internetowymi.
Man icon Lilianna Jampolska
Czyste Powietrze kontra smog
103 mld zł - tyle rząd chce wydać na walkę ze smogiem do 2029 r. W ramach programu Czyste Powietrze, państwo dofinansuje: wymianę starych kotłów, docieplenie budynków, wymianę stolarki, montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wysokość dopłat została powiązana z dochodem na osobę w gospodarstwie domowym. Ogólne zarysy programu poznaliśmy w czerwcu, niestety, wielu szczegółów wciąż brak. A jak wiadomo - diabeł tkwi w szczegółach.
Man icon Janusz Werner
Docieplenie z dopłatą
Czy ocieplenie domu ma związek ze smogiem? Oczywiście, im budynek lepiej ocieplony, im wyższa ciepłochronność stolarki, tym mniej energii potrzeba, żeby go ogrzać. Co oznacza niższe zużycie paliwa i mniej szkodliwych substancji wyemitowanych do atmosfery. Właściwa kolejność przedsięwzięć termomodernizacyjnych powinna być w zasadzie następująca – najpierw docieplenie, potem modernizacja instalacji grzewczej.
Man icon Janusz Werner
Ciepło bez smogu
Wybór paliwa i kotła to jedna z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć przy budowie lub remoncie instalacji grzewczej. Coraz częściej uwzględniamy nie tylko koszty i wygodę eksploatacji, ale i aspekt ekologiczny. Przede wszystkim, czy nasze ogrzewanie jest źródłem smogu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Czysta energia ze słońca
Korzystając z darmowej energii ze słońca, podgrzejemy wodę użytkową, a nawet wyprodukujemy własny prąd. Czysto i absolutnie ekologicznie! Jest tylko jeden szkopuł – w naszej szerokości geograficznej, poza najgorętszymi letnimi miesiącami, słońca nie ma zbyt wiele.
Man icon Janusz Werner
Tradycyjna lub prefabrykowana
Większość obecnie stawianych domów ma tradycyjną konstrukcję dachu, wykonywaną na budowie przez cieśli z elementów drewnianych litych albo klejonych. Część inwestorów decyduje się na wiązary produkowane w fabryce na wymiar konkretnego dachu i dostarczane na miejsce w dużych modułach.
Man icon Joanna Dąbrowska
Blacha i gonty
Różnorodność kolorów i przetłoczeń blaszanych pokryć sprawia że wyglądają one efektownie na dachu i pasują zarówno do tradycyjnej, jak i do nowoczesnej architektury budynku. Gonty natomiast najczęściej wybierają zwolennicy tradycyjnej, wielopołaciowej bryły. Lekkie pokrycia są popularne także z tego powodu, że szybko i stosunkowo łatwo się je układa. Koszty wykonania i pokrycia dachu na ogół są też nieco niższe w porównaniu z dachówką.
Man icon Joanna Dąbrowska
Dachówki ceramiczne i cementowe
Dachówki to rodzaj pokrycia wykorzystywany do krycia dachów od setek lat. Choć w porównaniu z resztą materiałów są najcięższe i najmniejsze, a samo układanie jest niełatwe i dość kosztowne, to wybierane są przez większość inwestorów, ceniących solidność i przywiązanych do tradycyjnego wyglądu dachu.
Man icon Joanna Dąbrowska
Plastikowe i blaszane
Wybór materiału, z jakiego będzie wykonany system rynnowy, jest sprawą drugorzędną. Ważne jest, by kupić kompletny, z pasującymi do siebie wszystkimi elementami i dobrany do kształtu i wielkości połaci. Oprócz tego, na prawie każdym dachu, przyda się system przeciwoblodzeniowy.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ważny etap budowy
Wykonanie podłóg i tynków to jeden z istotnych etapów budowy. Po nim zostaje już tylko ułożenie posadzek i ostateczne wykończenie ścian - i można cieszyć się nowym domem.
Man icon Norbert Skupiński
Widoczna na pierwszy rzut oka
Elewację można wykonać na wiele sposobów, różniących się pracochłonnością i nakładami inwestycyjnymi. Ponieważ lico budynku widoczne jest już na pierwszy rzut oka, powinno być estetyczne. Nie mniej istotne jest, by elewacja charakteryzowała się trwałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne - wszak stale wystawiona jest na działanie deszczu, mrozu czy wiatru.
Man icon Norbert Skupiński
Ściany zewnętrzne
Większość obecnie budowanych domów wznoszona jest w technologii murowanej, znanej od lat, ale dość czasochłonnej. Jeżeli zależy nam na szybkim tempie prac możemy wybrać np. szkielet drewniany lub dowolną technologię prefabrykowną.
Man icon Joanna Dąbrowska
Jasno i przestronnie
Duże przeszklenia są obecnie modne. Dzięki nim bryła budynku prezentuje się nowocześniej, a wnętrza są lepiej doświetlone i wyglądają na większe. Przez okna panoramiczne możemy podziwiać ogród, nie wychodząc na zewnątrz. Zaciera się granica między domem i jego otoczeniem. Natomiast otwierając wielkoformatowe drzwi tarasowe - łączymy obie te przestrzenie.
Man icon Małgorzata Kolmus
Kupujemy styropian
Popularność styropianu jako materiału ociepleniowego wynika z jego uniwersalności oraz wielu innych zalet. Natomiast mnogość odmian i różnice w parametrach sprawiają, że w ofercie producentów łatwo się pogubić. Podpowiadamy jak tego uniknąć.
Man icon Małgorzata Kolmus
Kupujemy wełnę mineralną
Chociaż wełna mineralna jest powszechnie wykorzystywana do ocieplania dachów skośnych, można ją stosować do izolacji praktycznie wszystkich elementów domu. Trzeba tylko wybrać odpowiednią jej odmianę.
Man icon Małgorzata Kolmus
Podstawa energooszczędnego budynku
Planując ocieplenie budynku, najwięcej uwagi poświęcamy ścianom i dachowi, a niekiedy zapominamy o jego podziemnych częściach. Warto wiedzieć, że w domach energooszczędnych straty ciepła przez fundament mogą okazać się większe niż w budownictwie tradycyjnym.
Odpływ liniowy - nowoczesność i wygoda
Wspólnym mianownikiem nowoczesnych łazienek jest minimalizm i wrażenie przestronności. Efekt taki można uzyskać dzięki zastosowaniu odpływu liniowego zamiast przykuwającego uwagę brodzika. Urządzona w ten sposób strefa prysznica ma nie tylko walory estetyczne - zapewnia też dużą wygodę użytkowania.
Man icon Małgorzata Kolmus
Styropian bez błędów
Jak w praktyce ocenić jakość styropianu i poprawność jego przyklejenia do ścian dobrze żeby wiedział każdy, kto zdecydował się na ściany dwuwarstwowe. To szczególnie ważne jeżeli chcemy użyć szarego styropianu. Pod wpływem słońca nagrzewa się on i odkształca znacznie bardziej niż biały, przez co wymaga szczególnej uwagi - osłonięcia przed promieniowaniem słonecznym.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Pomporozdrabniacz
Remont lub zrobienie łazienki w nowym miejscu to poważne wyzwanie. I chociaż najpewniej główny koszt będą stanowić płytki i sanitariaty, to najważniejsze jest zapewnienie dobrego odpływu ścieków. W trudnych sytuacjach niezastąpione okazują się pomporozdrabniacze. Dzięki nim ścieki popłyną nie tylko na dużą odległość, ale nawet pod górę.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Niezwykłe odpływy łazienkowe KESSEL
W nowoczesnej łazience stosuje się nowoczesne rozwiązania - jednym z nich jest funkcjonalna i modna kabina prysznicowa bez brodzika. Chcąc wykorzystać ją w swoim domu, warto poświęcić więcej uwagi kwestii doboru i montażu odpowiedniego odpływu. Jakiego rodzaju produkt warto zastosować?
Jednolite lub łamane
Producenci drzwi wewnętrznych prześcigają się w projektowaniu coraz to nowszych modeli. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, dokładnie sprecyzujmy wymagania. Czasem potrzebne są skrzydła dobrze izolujące akustycznie, innym razem - doświetlające wnętrza. Pamiętajmy, że powinny współgrać z wystrojem domu, tym bardziej, że widoczne są z co najmniej dwóch pomieszczeń.
Man icon Małgorzata Kolmus
Solidne i miłe dla oka
Drzwi wejściowe to jeden z najczęściej oglądanych i eksploatowanych elementów budynku, który dodatkowo musi dawać ochronę przed zimnem, hałasem, włamywaczami. Oferta producentów jest bogata, lecz wybór odpowiedniego modelu bywa trudny. Pewne jest, że na skrzydłach zewnętrznych nie warto oszczędzać.
Man icon Małgorzata Kolmus
Park, róże, motyle, mozaiki jak u Gaudiego
Od 13 lat Monika przywraca świetność staremu parkowi - zachowała to co zabytkowe, odtwarza obiekty zniszczone przez czas, ludzi, pożogę wojenną. Jednocześnie daje tu wyraz swojej miłości do sztuki, fauny i flory.
Man icon Lilianna Jampolska
Światło na miarę XXI w.
Pierwsze skojarzenie z oświetleniem to wciąż zwykła żarówka, chociaż wybór nowocześniejszych źródeł światła jest bardzo duży. Jednak każde z nich ma pewne szczególne cechy, które dobrze znać gdy planujemy nowe oświetlenie lub szukamy zamiennika dla żarówek.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Linia opraw sufitowych LED KONEKTO - nowość w ofercie firmy ZAMEL
KONEKTO to najnowsza linia opraw sufitowych LED stworzona przez firmę ZAMEL. Jest jedyną w swoim rodzaju rodziną opraw, których design kreuje użytkownik. Oprawy są oryginalnym elementem aranżacji przestrzeni. Każda oprawa składa się z dwóch elementów: źródła światła oraz ramki, które można dowolnie łączyć by stworzyć efektowną lampę sufitową. Oprawy KONEKTO produkowane są w Polsce.
Urządzenie przesyłowe na działce
Odziedziczyłem po dziadku działkę, na której znajdują się urządzenia przesyłowe. Chciałbym dowiedzieć się, czy korzystająca z tych urządzeń elektrownia ma obowiązek wypłacić mi jakieś odszkodowanie, czy też comiesięczną opłatę? Dodam, że dziadek nie podpisał z elektrownią żadnej umowy.
Zmiana sposobu użytkowania działki
Mam dom na nowym osiedlu domków jednorodzinnych. Mój sąsiad urządził na swojej działce małą bazę miejsc postojowych, co niezbyt mi odpowiada. Wprawdzie nie postawił tam żadnych budynków, ale to jest osiedle mieszkalne i uważam, że działki powinny być zagospodarowane zgodnie z przeznaczeniem. Czy gmina może coś z tym zrobić?
Dom w spadku a podział majątku
W trakcie małżeństwa dostałam w spadku dom. Obecnie rozwiodłam się z mężem, który chce złożyć do sądu wniosek o podział naszego majątku. Mąż żąda, abym spłaciła mu połowę wartości tego domu. Czy ma do tego prawo?
Oczko wodne bez pozwolenia
Zbudowałam obok domu oczko wodne. Niestety sąsiad, z którym miewam czasem drobne konflikty, poinformował o tym nadzór budowlany. Czy przed inwestycją powinnam była uzyskać pozwolenie na budowę i czy dopuściłam się samowoli budowlanej?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT