Walka ze smogiem zaczyna się od ocieplenia domu
09/2018
6-9 minut
W Polsce jest aż 5,5 mln budynków mieszkalnych, z czego 3,6 mln to budynki wybudowane przed ’89 rokiem ubiegłego wieku - ich niska efektywność energetyczna znacząco pogłębia zjawisko smogu. Jak zadbać o czyste powietrze nad Polską? Rozwiązaniem jest kompleksowa termomodernizacja.
Z najnowszego raportu "Szóste paliwo. Termomodernizacja budynków jednorodzinnych kluczem do rozwiązania problemu smogu w Polsce. Korzyści dla właścicieli budynków oraz dla gmin i kraju." przygotowanego przez ROCKWOOL Polska wynika, że około 70% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe przypada na ogrzewanie budynków.
Do dziś w większości z tych budynków nie została przeprowadzona termomodernizacja, która poprawiłaby ich efektywność energetyczną. Jej poziom w Polsce jest wciąż na bardzo niskim poziomie. Zgodnie z danymi Instytutu Ekonomii Środowiska, większość budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest kotłami starego typu na paliwa stałe. To nie transport czy przemysł odpowiadają za powstawanie smogu. Jego przyczyną jest połączenie bardzo niskiej efektywności energetycznej nieocieplonych budynków jednorodzinnych z mało efektywnym spalaniem paliw stałych.
Liczy się kolejność działań
Termomodernizacja budynków powinna składać się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest ocieplenie do...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze