Podstawa energooszczędnego budynku
09/2018
4-5 minut
Planując ocieplenie budynku, najwięcej uwagi poświęcamy ścianom i dachowi, a niekiedy zapominamy o jego podziemnych częściach. Warto wiedzieć, że w domach energooszczędnych straty ciepła przez fundament mogą okazać się większe niż w budownictwie tradycyjnym.
Za największe źródło ucieczki ciepła w budynku zwykle uznawane są ściany zewnętrzne, którym przypisuje się od 30 do 35% strat. Szacuje się, że fundamenty i podłogi na gruncie są odpowiedzialne za najmniejsze ubytki, sięgające od 5 do 15%. Wraz z rozwojem energooszczędnego budownictwa rośnie jednak świadomość, że podziemne części budynku wymagają tak samo dobrej termoizolacji, jak ściany zewnętrzne.
DLACZEGO NALEŻY OCIEPLAĆ FUNDAMENT?
Wpływ fundamentu na ogólne straty ciepła jest często umniejszany, gdyż styka się on z otoczeniem zewnętrznym na dużo mniejszej powierzchni niż ściany czy dach. Proporcja ta wygląda jednak inaczej w przypadku domów dwu- lub trzykondygnacyjnych na planie kwadratu, a inaczej w przypadku budynków parterowych o wydłużonej bryle, gdzie podłoga ma większy udział procentowy.
Drugim powodem, dla którego termoizolacja fundamentu bywa bagatelizowana, jest stabilność cieplna gruntu. Przyjmuje się, że jego średnia temperatura utrzymuje się na poziomie kilku stopni...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze