Czyste Powietrze kontra smog
103 mld zł - tyle rząd chce wydać na walkę ze smogiem do 2029 r. W ramach programu Czyste Powietrze, państwo dofinansuje: wymianę starych kotłów, docieplenie budynków, wymianę stolarki, montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wysokość dopłat została powiązana z dochodem na osobę w gospodarstwie domowym. Ogólne zarysy programu poznaliśmy w czerwcu, niestety, wielu szczegółów wciąż brak. A jak wiadomo - diabeł tkwi w szczegółach.
Program Czyste Powietrze ma być głównym instrumentem walki ze smogiem na poziomie ogólnokrajowym. Za jego realizację odpowiadają Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Bank Ochrony Środowiska. Stosowne porozumienie podpisano na początku czerwca w obecności premiera oraz ministrów finansów, środowiska i energii.
Podstawowe cele programu to poprawa efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych i zmniejszenie emisji pyłów do atmosfery. Ma temu służyć ich termomodernizacja i wymiana palenisk.
Ministerstwo Środowiska poinformowało, że w przypadku już istniejących domów finansowana będzie wymiana źródeł ciepła starej generacji na węzły cieplne, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła, kotły na paliwo stałe. Przy czym - jak zaznaczył minister środowiska Henryk Kowalczyk - wymiana starego paleniska na kocioł na paliwo stałe ma być ostatecznością. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmo...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze