Ukryte w ścianach, podłogach i sufitach
Etap wykonywania domowych instalacji nie jest tak spektakularny, jak budowa ścian, stropów czy dachu. Rozmaite rury i przewody są bowiem często niepozorne, a do tego ukrywa się je w ścianach, podłogach i sufitach. Chociaż po zakończeniu prac są niewidoczne, pełnią bardzo ważną rolę - bez rozprowadzonego po budynku ciepła, wody czy prądu nie sposób dziś mieszkać.
Zestaw domowych instalacji nie jest stały. W każdym domu wykonuje się instalację grzewczą, wentylacyjną, elektryczną i wodno-kanalizacyjną, lecz na alarm, odkurzacz centralny czy system przeciwoblodzeniowy nie muszą decydować się wszyscy. Zakres prac może być więc różny, ale i tak do ułożenia są setki metrów rur i kabli, a do zamontowania wiele współpracujących z nimi urządzeń.
Dlatego by uniknąć kosztownych przeróbek, przebieg poszczególnych instalacji trzeba zawczasu rozplanować, a roboty instalacyjne prowadzić w odpowiedniej kolejności. Ważne, by zadanie powierzyć doświadczonym ekipom. W miarę możliwości warto sprawdzić, czy wcześniejsze realizacje instalatorów działają bezawaryjnie, a ich eksploatacja nie jest zbyt kosztowna.
ZGODNIE Z PLANEM
W kwestii projektowania instalacji - należy się do tego zabrać już na etapie tworzenia koncepcji domu, gdy zapada decyzja o liczbie, wielkości i układzie pomieszczeń. Chodzi przede wszystkim o kotłownię, łazienkę, kuchnię i nieużytkową cz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze