Inteligentne oszczędzanie

Które z możliwości domu inteligentnego będą cieszyły się największym zainteresowaniem inwestorów w dopiero co rozpoczętym roku? Zważywszy na skalę wzrostu cen prądu i paliw, chyba te sprzyjające oszczędzaniu. Choć bezpieczeństwo i wygoda na pewno również mają znaczenie dla osób skłonnych wydać spore pieniądze na instalacje, bez których jeszcze niedawno mogliśmy się obejść.
Określenie inteligentny pojawia się przy wielu urządzeniach stosowanych w domu. Kiedy zatem można mówić o „inteligentnym budynku”?
Same nowoczesne sprzęty i instalacje do tego nie wystarczą. Nawet, gdy mamy ich wiele - alarm, kocioł lub inne źródło ciepła z automatyką, rozbudowane oświetlenie, mechaniczną wentylację, żaluzje z napędem, tzw. inteligentne AGD stosuje się dziś wręcz powszechnie.
Standardowo, każdy z tych sprzętów wypełnia zadania, do których został stworzony - kocioł grzeje, alarm włącza syrenę i wysyła sygnał do właściciela lub agencji ochrony, gdy złodziej wtargnie do budynku, elektryczny silnik opuszcza żaluzje.
W domu inteligentnym wszystkie lub wybrane przez inwestora urządzenia i instalacje włącza się w jeden system. Zaprogramowane sprzęty wymieniają się informacjami i reagują zgodnie z zapisanym wcześniej wzorcem, bez udziału człowieka. Możliwości i (w pewnym sensie) samodzielność współpracujących urządzeń są zdecydowanie większe, niż gdyby każde z nich wykorz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
