Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Gazowe kotły kondensacyjne SAS CONDENS/CONDENS PLUS
Wkrótce oferta firmy SAS poszerzy się o kolejne produkty. Będą to gazowe kotły kondensacyjne CONDENS oraz CONDENS PLUS.
Nowoczesny oczyszczacz powietrza V-AIR 100
Od początku grudnia pojawił się nowy produkt w internetowym sklepie Viessmann. V-AIR 100 to nowoczesny oczyszczacz powietrza z systemem filtracji czterostopniowej i wbudowaną technologią LED UV.
SZTOKER BIO 8 kW - najmniejszy kocioł peletowy na rynku
W ofercie firmy KOMIZ pojawiła się nowość - kocioł na pelet - SZTOKER BIO o mocy 8 kW. Jest on idealnym wyborem do nowych budynków niskoenergetycznych oraz mieszkań i małych domów, wybudowanych w starszych systemach.
Akumulatorowe odbiorniki radiowe z ładowarką DMR300 i DMR301
Akumulatory 18V LXT są kompatybilne z ponad 380 elektronarzędziami marki Makita. Japońska firma jest bezkonkurencyjna w zakresie wszechstronności swoich maszyn i zastosowanych w nich systemów.

Projekty domów

Dom w trytomach
Projekt Dom w trytomach pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w wisteriach 8
Projekt Dom w wisteriach 8 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Eliza
Projekt Eliza pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Weronika
Projekt Weronika pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Jak zaadaptowana stodoła
Większą część dwulokalowego domu Paulina i Paweł przeznaczyli dla siebie i dwojga dzieci, mniejszą natomiast - dla dziadka Pawła. Wszystkim członkom rodziny podoba się bryła, do stworzenia której punktem wyjścia był uniwersalny kształt stodoły.
Man icon Lilianna Jampolska
Z miłości do modernizmu
Dom Ewy i Mariusza wyraża ich upodobanie do architektury modernistycznej. Ma ciekawie rozrzeźbioną lekką bryłę, z charakterystycznymi cechami tego stylu, m.in. płaskim dachem z tarasami oraz brakiem symetrii i ornamentów. Natomiast wewnątrz wyróżnia się funkcjonalnym otwartym planem i naturalnymi materiałami wykończeniowymi.
Man icon Lilianna Jampolska
Domowe spa
Najwięksi miłośnicy montują saunę w swoich domach po to, żeby w przyjaznej rodzinnej atmosferze korzystać z dobrodziejstw prozdrowotnych kąpieli w ogrzanym powietrzu. O tym, czy rzeczywiście warto mieć takie urządzenie, opowiedzieli nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Grażyna - Członkini Klubu Budujących Dom, z sauny fińskiej korzysta od 2017 r.
Dom: 266 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem. Sauna: fińska, wykonana na wymiar (240 × 125 × 200 cm), dla dwóch osób; boazeria ze świerku skandynawskiego. Wyposażenie - ławy, oparcia, podgłówki, kratki podłogowe i obudowa pieca z drewna abachi; drzwi z przyciemnionego szkła hartowanego; termometr, higrometr, klepsydra, cebrzyk z łychą. Piec - jednofunkcyjny 6 kW, z pojemnikiem na olejki eteryczne; regulator na zewnątrz kabiny. Zasilanie elektryczne - 3 fazy 400 V. Lokalizacja - w łazience na poddaszu.
Man icon Lilianna Jampolska
Stella i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, z sauny fińskiej korzystają od 2019 r.
Dom: 331 m2, murowany, z bryłą parterową i piętrową. Sauna: sucha, wykonana na zamówienie, wymiary 150 × 150 × 200 cm; ściany ze świerku skandynawskiego, drzwi z barwionego hartowanego szkła o grubości 8 mm. Wyposażenie - ławy z drewna osikowego, termometr, higrometr, cebrzyk z łychą, klepsydra, kinkiety na ścianach. Piec - jednofunkcyjny o mocy 5 kW, regulator na zewnątrz kabiny. Zasilanie - 3 fazy 400 V. Wentylacja - grawitacyjna. Lokalizacja - na parterze, w pokoju fitness.
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, z sauny korzystają od listopada 2020 r.
Dom: murowany, piętrowy, powierzchnia 165 m2. Sauna: sucha, fińska, nawet dla 10 osób; zaprojektowana i wykonana samodzielnie; wewnętrzne ściany i sufit z drewna świerku skandynawskiego, drzwi z hartowanego szkła. Wyposażenie - ławy i podnóżki z osiki, termometr, higrometr, klepsydra, cebrzyk z łychą. Oświetlenie - typu LED RGB. Piec - jednofunkcyjny o mocy 9 kW, ze sterowaniem zewnętrznym. Zasilanie - 3 fazy 400 V. Lokalizacja - w osobnym domku, na tarasie za domem.
Man icon Lilianna Jampolska
Do ochrony przed słońcem
Zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne należą do uzupełniającego wyposażenia domów i obecnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dlaczego? Ponieważ zwiększają komfort mieszkania, ograniczają koszty eksploatacji budynku, ich obsługa jest łatwa. Popyt na nie zwiększają też skutki ocieplania się klimatu. Nasi Rozmówcy ocenili swoje rozwiązania.
Man icon Lilianna Jampolska
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety zewnętrzne użytkuje od 2019 r.
Rolety zewnętrzne: elewacyjne, na czterech oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych lameli wysokości 60 mm i grubości 8 mm, ocieplonych pianką PU. Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - ze stali ocynkowanej wysokości 20 cm, w kształcie kwadratu. Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od dołu skrzynki. Sterowanie - elektryczne przewodowe, przy pomocy łączników klawiszowych na ścianie (tylko pojedyncze operowanie roletami).
Man icon Lilianna Jampolska
Kuba - Członek Klubu Budujących Dom, nadprożowe rolety użytkuje od 2005 r.
Rolety zewnętrzne: nadprożowe, na wszystkich oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych profili szerokości 60 mm (ocieplonych pianką PU), w kolorze białym (po obu stronach, farba proszkowa). Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - w formie nadproża, wewnątrz silniki do elektrycznego sterowania. Klapy rewizyjne - w pomieszczeniach, od czoła skrzynki. Sterowanie - przewodowe, elektryczne, skonfigurowane z systemem automatyki inteligentnej KNX; przyciski klawiszowe na ścianie (pojedyncze i 2 centralne).
Man icon Lilianna Jampolska
Grażyna i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2017 r.
Żaluzje fasadowe: w prowadnicach, 4 sztuki o wymiarach około 1,80 × 2,60 m. Lamele - szerokości 100 mm, w kształcie litery Z, wykonane ze wzmocnionej taśmy aluminiowej. Kasety - z ekstrudowanego aluminium, ocieplone i zakryte tynkiem. Prowadnice - szerokości 70 mm. Sterowanie - elektryczne radiowe na co dzień obsługiwane 2 pilotami (każdy do czterech przeszkleń) i rezerwowo przewodowe (łączniki klawiszowe przy oknach).
Man icon Lilianna Jampolska
Wymarzony dom na kredyt
Aby spełnić marzenia o własnym domu, trzeba dysponować odpowiednimi środkami. W najlepszej sytuacji są ci, którzy posiadają wystarczającą ilość gotówki. Pozostali najczęściej posiłkują się kredytem hipotecznym. Jego zdobycie wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.
Man icon Norbert Skupiński
Boom wbrew wszystkiemu
Nie ma się co oszukiwać - to nie są dobre czasy dla planujących budowę domu. Pandemia i inflacja podbiły ceny materiałów i robocizny, znalezienie działki w atrakcyjnej cenie jest co najmniej trudne. A jednak wbrew wszystkiemu nie poddajemy się i budujemy - w pierwszym półroczu roku 2021 wydano blisko 62 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, o prawie 30% więcej, niż w analogicznym okresie roku 2020! Od 2 stycznia mamy zaś możliwość budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia, kierownika i dziennika budowy.
Man icon Janusz Werner
Inwestycja od podstaw
Średniej wielkości murowany dom jednorodzinny można zbudować do etapu stanu surowego i przykryć dachem w trzy miesiące. Taki szybki postęp prac zależy w dużej mierze od dostępności materiałów i sprawności wykonawców. Obecnie z tymi elementami bywa różnie, bowiem pandemia, boom budowlany oraz inflacja powodują, że na niektóre materiały trzeba czekać nawet kilka miesięcy, a na polecanych wykonawców jeszcze dłużej.
FORBET - od projektu do realizacji - NATURALNE OTOCZENIE DOMU
Od kilku lat widać wyraźną różnicę w podejściu inwestorów dotyczącą zagospodarowania terenu wokół posesji prywatnych i publicznych. Zmiana sposobu życia oraz spędzania wolnego czasu wynikająca z pandemii, uświadomiła nam jak komfortowym i zbawiennym dla naszego samopoczucia jest posiadanie dobrze zaplanowanego ogrodu, czy chociażby niewielkiego fragmentu przestrzeni na zewnątrz.
Ukryte w ścianach, podłogach i sufitach
Etap wykonywania domowych instalacji nie jest tak spektakularny, jak budowa ścian, stropów czy dachu. Rozmaite rury i przewody są bowiem często niepozorne, a do tego ukrywa się je w ścianach, podłogach i sufitach. Chociaż po zakończeniu prac są niewidoczne, pełnią bardzo ważną rolę - bez rozprowadzonego po budynku ciepła, wody czy prądu nie sposób dziś mieszkać.
Man icon Norbert Skupiński
Skąd wziąć wodę, co zrobić ze ściekami?
Bieżąca woda i kanalizacja to standard już od kilkudziesięciu lat. Myśląc o tych instalacjach, większość osób ma przed oczyma wyposażenie łazienki, jednak budując własny dom musimy podjąć znacznie poważniejsze decyzje. Przede wszystkim dotyczące samego sposobu zaopatrzenia w wodę (publiczny wodociąg lub własna studnia) oraz sposobu odprowadzania ścieków (sieć, szambo lub oczyszczalnia).
Man icon Jarosław Antkiewicz
Dachówka cementowa - charakterystyczne cechy dobrego produktu. Cz. 3 Koszty i montaż
Wywiad z Ryszardem Mayer, Regionalnym Dyrektorem Sprzedaży Polska Wschodnia i Ukraina CREATON Polska.
To, co na górze
Pokrycia dachowe to dość zróżnicowana grupa produktów. Do wyboru są materiały lekkie i ciężkie, wymagające podkładu w formie ołacenia albo pełnego deskowania. Różniące się parametrami użytkowymi, wyglądem i ceną. Bardzo ważne, by pokrycie dopasowane było do specyfiki dachu - nośności więźby, kąta nachylenia i kształtu konstrukcji.
Man icon Norbert Skupiński
Zielony dach - zaprojektuj go razem z ekspertami!
Czy projektując lub remontując swój wymarzony dom, warto wziąć pod uwagę stworzenie zielonego dachu? Zdecydowanie tak!
Ważne, choć niepozorne
Wbrew pozorom, system rynnowy nie jest mało znaczącym dodatkiem do dachu. Pełni przecież ważną rolę - umożliwia bezpieczne odprowadzanie wody deszczowej, która spływa z połaci. Dzięki rynnom nie dochodzi do zalania elewacji i zawilgocenia wnętrza domu.
Man icon Norbert Skupiński
Nie marnuj deszczówki!
Wodę deszczową mamy za darmo, czemu więc jej nie wykorzystać? Tym bardziej, że w ten sposób działamy też na korzyść środowiska i chociaż odrobinę poprawiamy fatalny bilans wodny naszego kraju. Ale są i tacy, dla których zagospodarowanie wody opadowej to po prostu konieczność, gdyż jej nadmiar staje się na działce poważnym problemem po każdym większym deszczu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Zmiana na gorsze
Atrakcyjny system rozliczeń i dopłaty z rządowego programu Mój Prąd uczyniły z fotowoltaiki prawdziwy przebój ostatnich lat. I jeden z gorętszych tematów rozmów właścicieli domów - czy to się opłaci, kiedy się zwróci, ile trzeba zainwestować? Niestety - nic co piękne nie trwa wiecznie! - przyjęta niedawno zmiana przepisów sprawia, że instalacje fotowoltaiczne montowane od 1 kwietnia tego roku nie będą już dla inwestorów tak opłacalne.
Man icon Janusz Werner
Czy instalacja PV jest bezpieczna?
Systemy fotowoltaiczne to niezwykle bezpieczna technologia, chociaż nadal pojawiają się nieuzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa instalacji PV. Plotki o palących się domach, które nie mogą zostać ugaszone lub o strażakach, którzy nie gaszą ognia, jeśli na dachu znajduje się instalacja PV, stawiają takie systemy w złym świetle, chociaż są zupełnie nieprawdziwe.
Inteligentne oszczędzanie
Które z możliwości domu inteligentnego będą cieszyły się największym zainteresowaniem inwestorów w dopiero co rozpoczętym roku? Zważywszy na skalę wzrostu cen prądu i paliw, chyba te sprzyjające oszczędzaniu. Choć bezpieczeństwo i wygoda na pewno również mają znaczenie dla osób skłonnych wydać spore pieniądze na instalacje, bez których jeszcze niedawno mogliśmy się obejść.
Man icon Janusz Werner
Linus® Smart Lock - inteligentny i bezpieczny
Nowy Linus® Smart Lock pozwala na zaryglowanie i odryglowanie drzwi - bez względu na to, gdzie jesteś. Wyposażony w najnowocześniejszą technologię, łączy się z systemami inteligentnego domu takimi jak Apple HomeKit oraz asystentami głosowymi, jak na przykład Asystent Google i Amazon Alexa, czy innymi platformami w celu łatwego sterowania drzwiami i zarządzania dostępem do nich. Linus® jest idealnym punktem wejścia do nowoczesnego, stylowego i inteligentnego domu.
Nowoczesność puka do drzwi - od prostej automatyki do smart home
Technika czyni nasze życie łatwiejszym i wygodniejszym do tego stopnia, że na co dzień zwykle nie zwracamy na to uwagi. Przynajmniej do chwili, gdy przypomni nam się, że wychodząc z domu czegoś nie wyłączyliśmy lub nie zamknęliśmy okna, a pogoda na najbliższe godziny nie zapowiada się najlepiej. Na szczęście w dobie rozwiązań smart możemy mieć pod kontrolą niemalże wszystko.
Powietrze dobrej jakości
To, czy dobrze czujemy się w danym pomieszczeniu, nie jest wyłącznie kwestią subiektywnych wrażeń. Znaczenie ma m.in. temperatura i wilgotność powietrza oraz ilość zanieczyszczeń pochodzących na przykład z nowych mebli, świeżo pomalowanej ściany i wpadających z zewnątrz. Wiele parametrów da się zmierzyć, obliczyć i poprawić. Dlatego kluczowy jest wybór energooszczędnego systemu wentylacji pomieszczeń, dzięki któremu nie tylko odczuje się komfort, ale także zobaczy realne oszczędności w portfelu.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Ciemno wszędzie
To jak bardzo jesteśmy uzależnieni od prądu uświadamiamy sobie dopiero, kiedy go zabraknie. Wówczas nagle zostajemy bez światła, ogrzewania, ciepłej i zimnej wody. Awarie zasilania na małą skalę, na niewielkim obszarze, zdarzają się od zawsze. Jednak coraz bardziej realne staje się w całej Europie, nie tylko w Polsce, ryzyko poważnej awarii zasilania na dużym obszarze, którą określamy mianem blackout. Jak możemy zabezpieczyć nasz dom na wypadek takiego zdarzenia?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Murowane i prefabrykowane
Jedną z pierwszych decyzji, jaką trzeba podjąć przy planowaniu budowy własnego domu, jest wybranie technologii. Wprawdzie coraz bardziej popularne są rozmaite nowoczesne produkty prefabrykowane, których stosowanie znacznie upraszcza i skraca czas realizacji inwestycji, jednak nadal większość inwestorów preferuje tradycyjne murowanie ścian i stropów.
Man icon Joanna Dąbrowska
Elektronika i zabezpieczenia mechaniczne
Jak wiadomo, każda sroczka swój ogonek chwali. Dlatego producenci zabezpieczeń elektronicznych zachwalają swoje czujki i centrale alarmowe, a wytwórcy np. drzwi wejściowych pokazują, jak trudne do sforsowania są ich wyroby. Inwestor powinien jednak wiedzieć, że najlepsze efekty daje łączenie zabezpieczeń obu rodzajów, czyli mechanicznych i elektronicznych.
Man icon Janusz Werner
Zadbaj o to, co najważniejsze - inteligentny system alarmowy w Twoim domu
Planując dom swoich marzeń nie możemy zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu go pod kątem ochrony przed włamaniem i niepożądanymi zdarzeniami losowymi. Choć często żyjemy w przeświadczeniu, że „mnie na pewno to nie spotka”, to powszechnie wiadomo, że nie warto kusić losu. Im większy dom, im większa posesja, im dalej od innych zabudowań - tym większe ryzyko, że nasza bezpieczna przystań stanie się obiektem obserwacji nieproszonych gości. Przygotowaliśmy zatem przykładowy system alarmowy dla domu jednorodzinnego, by przebywający zarówno w - jak i poza - nim domownicy czuli, że ani im, ani ich ulubionemu miejscu nic nie zagraża.
Nowoczesne izolacje akustyczne od ARMACELL
Z myślą o poprawie kontroli hałasu w budynkach firma Armacell stworzyła efektywne i wszechstronne rozwiązania izolacyjne pozwalające szybko i łatwo spełnić wymogi zdrowego i komfortowego mieszkania.
Kompletne systemy z pompami ciepła Prima. Idealnie dopasowana moc w najwyższej klasie A+++
Ofertę sprawdzonych i nagradzanych pomp ciepła Galmet poszerzył właśnie o kompletne zestawy z powietrznymi pompami ciepła Prima.
Tinos H - nowa era grzejników dekoracyjnych
W Purmo Group dbamy, aby nasze produkty wyróżniały się jakością wykonania, na znaleźć na stronie www.purmo.pl  efektywnością działania oraz eleganckim designem. Jesteśmy liderem wśród producentów grzejników stalowych z gładką płytą frontową, jak również wielu innowacyjnych rozwiązań grzewczych. Najnowszym produktem, który został wprowadzony do oferty jest poziomy grzejnik dekoracyjny Tinos H.
System SharkBite Nexus - Twoja instalacja wodna i grzewcza niezawodnie, szybko i profesjonalnie
John Guest jest uznawany za jednego z wiodących producentów złączy wtykowych na świecie. Swoją pozycję na rynku zawdzięcza znakomitej jakości wytwarzanych produktów, kompleksowości asortymentu i dostaw oraz szeroko rozbudowanej sieci dystrybucji. Firma, przez 60 lat działalności, wypracowała sobie zaufanie i uznanie klientów na całym świecie. W połowie 2018 roku John Guest wstąpił w szeregi międzynarodowej grupy RWC przekazując jej zdobywane przez lata doświadczenie oraz rozwiązania.
Posadzki warstwowe
Odkąd nastała moda na wykańczanie całej posadzki - mniej lub bardziej rozległej - jednym, najwyżej dwoma materiałami, ich staranne dobranie stało się szczególnie istotne. Każdy właściciel domu albo mieszkania dąży przecież do tego, żeby ta najintensywniej użytkowana płaszczyzna była efektowna, trwała i wytrzymała, a przy tym łatwa do sprzątania. Nowoczesne panele podłogowe charakteryzują się tymi cechami, jak również szeregiem innych zalet.
Man icon Lilianna Jampolska
Robota wymagająca wprawy
Płytki ceramiczne polecane są do kuchni, łazienek, korytarzy i pomieszczeń gospodarczych, lecz nierzadko stosuje się je również w salonach. To dlatego, że są nie tylko praktyczne, ale często też bardzo efektowne. Ich ułożenie wymaga sporej wprawy, dlatego prace zleca się zazwyczaj fachowcowi.
Man icon Norbert Skupiński
Zgodnie z trendami
Dobierając osprzęt elektroinstalacyjny dobrze przemyślmy jego charakter oraz funkcjonalność. W niektórych wnętrzach najlepiej będą się prezentować urządzenia stonowane, nie wyróżniające się, w innych można sobie pozwolić na mocne kolory. Osprzęt pełni w domach coraz więcej funkcji. Warto inwestować w wyroby renomowanych producentów, które są trwałe i bezawaryjne.
Man icon Małgorzata Kolmus
Trwały i estetyczny
Wybór produktów do utwardzania ogrodowych nawierzchni jest spory, jednak pamiętajmy, że ruch kołowy wymaga traktów o wysokiej odporności na obciążenie, co zawęża asortyment. Niektóre materiały mają wszechstronne zastosowanie, inne nadają się jedynie tam, gdzie nie będą intensywnie eksploatowane. Jeśli zastosujemy odpowiedni budulec, będzie nam służył przez lata.
Man icon Małgorzata Kolmus
Wygodny dojazd zimą
Elektryczne systemy grzewcze to skuteczna metoda utrzymania nawierzchni chodników, podjazdów i przejść w stanie zapewniającym bezproblemowe i bezpieczne poruszanie się.
Bez lodu i śniegu
Systemy przeciwoblodzeniowe nie dopuszczają do zamarzania wody w rynnach i rurach spustowych, eliminują oblodzenie schodów, zwalniają nas z odśnieżania ścieżek i podjazdów. Działają zapobiegawczo, raczej nie pozwalają wodzie zamarznąć, niż rozpuszczają gruby lód. A wszystko to dla naszej wygody i bezpieczeństwa.
Man icon Janusz Werner
Bezpieczne, ciepłe i wygodne w użytkowaniu
Na zakup i wstawienie okien w domu o najpopularniejszej wielkości ok. 150 m2 trzeba wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wybrać je należy na kilka miesięcy przed planowanym montażem, zwłaszcza że nierzadko terminy realizacji zamówienia się nieco przesuwają. Oczywiście, najważniejsza jest izolacyjność cieplna całego okna, solidne profile, sposób otwierania, wyposażenie ułatwiające obsługę i poprawiające bezpieczeństwo oraz właściwy montaż. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać znaczenie parametrów, które na kartach wyrobów zamieszczają producenci. Nie wszystkie będą tak samo istotne dla każdego inwestora.
Man icon Joanna Dąbrowska
Nowoczesne okna szyte na miarę
Firma BERTRAND, ceniony producent drzwi i okien, poprzez sieć swoich autoryzowanych partnerów jest w stanie szybko dostarczyć klientowi zamówiony wcześniej, idealnie dostosowany do jego potrzeb produkt. BERTRAND słynie z tego, że spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, przestrzegając przy tym rygorystycznych norm jakościowych.
Przydomowy relaks
W ogrodzie warto zawczasu zaplanować wyposażenie sprzyjające wypoczynkowi. Oprócz ławek oraz innych siedzisk, przydadzą się rozmaite przesłony i zadaszenia, chroniące przed deszczem, silnym słońcem, wiatrem, wzrokiem przechodniów czy kurzem z ulicy.
Man icon Małgorzata Kolmus
Ogród z brzeziną w tle
Karolina i Krzysztof kochają brzozy, więc kupili działkę przy takim lesie i zbudowali na niej dom. W 2018 r. unowocześnili aranżację ogrodu, urządzając zakątki, które zachęcają do korzystania z całej posesji.
Man icon Lilianna Jampolska
Montaż kabiny prysznicowej
Do zamontowania kabiny prysznicowej nie trzeba wzywać fachowca. Jeśli ktoś ma wprawę w majsterkowaniu, korzystając z naszego poradnika może przeprowadzić montaż na własną rękę. Efektem będą zaoszczędzone pieniądze za robociznę i… satysfakcja z dobrze wykonanej pracy.
Man icon Norbert Skupiński
Kominek jako alternatywne źródło ogrzewania a uchwały antysmogowe
Mam takie pytanie: czy jeżeli mam podstawowe ogrzewanie na gaz, to kominek (jako dodatkowe źródło grzania) powinnam mieć tradycyjny czy gazowy?
Sterowanie bramą ogrodzeniową
Jestem na etapie podjęcia decyzji odnośnie rodzaju bramy wjazdowej i wyposażenia jej od razu w odpowiedni napęd. Ponieważ wjazd jest dość szeroki i długi, zastanawiam się nad bramą rozwieraną. Otwarte skrzydła nie przeszkadzałyby w komunikacji. Żona obstaje przy wersji przesuwnej, bo takie - wg niej - są bardziej nowoczesne. Zależnie od wybranego wariantu, jakie parametry powinien mieć dobry automat do bramy i jakie funkcje sterowania zapewniać?
Czym wykończyć ścianę w kuchni - między blatem a szafkami wiszącymi?
Jestem w trakcie remontu starego domu, w którym przenoszę kuchnię do innego pomieszczenia. Ponieważ mam ograniczony budżet, sam odmalowuję fronty szafek (są w dobrym stanie) i wymieniam blat. Mam kłopot ze ścianą między szafkami (wiszącymi i stojącymi). Nie chcę przyklejać tam płytek. Co będzie lepsze - tapeta winylowa, płyta MDF czy zupełnie coś innego? Zależy mi na tym, żeby materiał był zmywalny i odporny na wilgoć (będzie też nad zlewem), niedrogi, i żebym mógł go sam zamontować. Co wybrać?
Czy można zamienić materiały ścienne?
Przygotowuję się do budowy domu i mam problem z wyborem materiału, z którego mają być wykonane ściany. W projekcie jest ceramika, ale murarz, którego chcę zatrudnić, proponuje zamianę na beton komórkowy. To ponoć materiał, z którego się szybciej buduje. Jestem laikiem w tych sprawach - przeczytałem tylko, że budulce te różnią się znacznie pod względem wytrzymałości. Czy mogę zastosować inny materiał niż wymieniony w projekcie?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT