Jak dobudować ogród zimowy
1-2/2025
17-22 minuty
PYTANIE CZYTELNIKA: Kilka lat temu wybudowaliśmy niewielki, w miarę funkcjonalny dom. Gdy teraz zastanawiam się, co zrobiłabym inaczej, to dochodzę do wniosku, że w pierwszej kolejności pomyślałabym o ogrodzie zimowym. Marzenie o nim wraca do mnie jak bumerang, bo chciałabym mieć miejsce, gdzie ustawię kwiaty, a zimą usiądę z kubkiem gorącej herbaty i popatrzę na ogród. Jak się do tego zabrać i od czego w ogóle zacząć?
ODPOWIADA: ALEKSANDRA KUŚMIERCZYK
Marzenia, w dodatku tak konkretne, warto realizować. Zatem pierwszy krok zrobiony - zna Pani cel działania. Teraz trzeba sprecyzować szczegóły, czyli odpowiedzieć na kilka pytań. Jakiej wielkości ma być ogród zimowy? Od której strony działki powinien być zlokalizowany (czy są jakieś przeciwwskazania)? Czy ma być nadbudową istniejącego tarasu, czy znajdować się z zupełnie innej strony? Jaki wybrać kształt? I jedna z kluczowych kwestii - jak dużym budżetem Pani dysponuje? Ważna, bo wpływa na wiele innych - np. na rodzaj technologii budowy, szkła, materiałów, a także wyposażenia. Natomiast to, jaką funkcję będzie pełnić zimowy ogród, po części już wiemy - ma być całoroczny. Co znaczy, że powinien być ogrzewany.
Kształt i formę ogrodu zimowego, w tym liczbę przeszkleń i usytuowanie wobec stron świata, ustala się zawsze indywidualnie. KWADRUM
JAKA FORMA I WIELKOŚĆ
Jeśli zaczęliśmy od marzeń, to będziemy dalej podążać tym tropem. ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze