Ciepło w domu
Myślenie o tym jak i czym będziemy ogrzewać dom, powinniśmy zacząć od ustalenia, jaki jest jego standard energetyczny. W zupełnie innej sytuacji jest inwestor dopiero planujący budowę, niż ktoś kto już ma dom postawiony wiele lat temu. A więc zgodnie z zupełnie innymi normami i rozwiązaniami technicznymi. Optymalne ogrzewanie może być wówczas zupełnie różne.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego koniecznie powinniśmy wiedzieć jaki jest standard ocieplenia domu
Kiedy przepisy ograniczają swobodę wyboru ogrzewania
Co się zmieniło w sposobie wykonania instalacji c.o. i wznoszenia budynków
Jakie są najważniejsze cechy poszczególnych rodzajów kotłów
Dlaczego pompy ciepła trzeba dobierać ze szczególną starannością
Zapotrzebowanie na ciepło, czyli to ile trzeba go dostarczyć, aby utrzymać komfortową temperaturę we wnętrzach, to podstawowy parametr każdego domu oraz jego instalacji grzewczej. Od tego będzie w dużej mierze zależeć wysokość rachunków za ogrzewanie. Ponadto standard energetyczny w pewnym stopni determinuje możliwe sposoby ogrzewania (np. ewentualne użycie pompy ciepła), niezbędną wielkość grzejników itp.
Im nowszy jest dom, tym zwykle jest też mniej energochłonny. Jednak od tej ogólnej prawidłowości zdarzają się wyjątki. Tym bardziej, że wiele budynków poddawano jednak z czasem termomodernizacji. Również my - jeżeli myślimy o wymianie kotła, grzejników itd. - powinniśmy najpierw zastanowić się, czy nie zacząć jednak od wstawienia nowych okien, ocieplenia stropu, dachu i ścian. Tym bardziej, gdy rozważamy założenie pompy ciepła. Utrzymanie komfortowej temperatury w słabo ocieplonym domu, tylko za jej pomocą może okazać się po prostu niemożliwe. Także wygoda codziennej obsługi oraz mo...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze