Domowa infrastruktura
Rozprowadzanie instalacji to nie jest szczególnie spektakularny etap budowy. Nie ma tu szybkich zmian, jak przy stanie surowym i nie jest tak ładnie, jak po wykończeniach. Ale nie dajcie się zmylić, co do znaczenia tego etapu prac. To od instalacji, czyli od domowej infrastruktury zależy, czy będzie się wam tu wygodnie i ekonomicznie mieszkać.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Kiedy decydować, ile gniazdek będzie w kuchni
Szambo czy oczyszczalnia
Wybrać kocioł na węgiel, czy na pellet
Czy ogrzewanie gazowe będzie zakazane
Co to jest rekuperacja
Instalacje rozprowadza się w domu po zakończeniu robót stanu surowego. Większość inwestorów myśli wówczas o wykończeniach - oglądają gresy i glazury, ceramikę łazienkową, deski podłogowe i panele, wybierają meble do kuchni. Niestety, wcześniej czekają ich brudne roboty przy tynkach, wylewki, a jeszcze przed nimi - prace instalacyjne.
Instalacje układa się bowiem przed wykonaniem tynków i wylewek - bezpośrednio na murach, w warstwach podłogi, w specjalnych szachtach instalacyjnych. Jak już zaznaczyliśmy, to etap prac niezbyt spektakularny, lecz kluczowy dla komfortu korzystania z domu.
Inwestor powinien skoncentrować się na tym etapie na właściwym rozplanowaniu kolejności robót, koordynowaniu prac różnych ekip, które nie powinny sobie wzajemnie przeszkadzać, i pilnowaniu, żeby robotnicy nie zniszczyli tego, co zrobili pracujący przed nimi. Równie ważne są dobre, dopasowane do potrzeb przyszłych mieszkańców schematy każdej sieci.
Projekty gotowe zawierają na ogół plany instalacji elek...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze