To do roboty!
Ten etap prac to dla wielu kwintesencja budowania. Najpierw wykopy pod fundamenty, potem murowanie ścian, zalewanie stropów, stawianie więźby. Sprawna ekipa w kilka miesięcy wyczaruje na pustej działce dom, do którego będziemy mogli wejść. I sprawdzić, czy salon nie jest za mały, co widać przez okno w kuchni, ile kroków jest z sypialni do łazienki.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Co to jest stan surowy otwarty
Ile czasu czeka się na fachowców
Dlaczego ściany mają warstwy
Na co zwrócić uwagę wybierając stolarkę
Co to jest metoda lekka mokra
Zacznijmy od ustalenia, co jest do zrobienia. Budowa, od rozpoczęcia prac do układania instalacji (o czym piszemy w następnym tekście), obejmuje trzy etapy: tzw. stan zero, stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty.
W stanie zero roboty doprowadza się do poziomu terenu. Obejmują one wykopy, wykonanie fundamentów, ścian fundamentowych oraz warstw podkładowych podłogi na gruncie lub stropu piwnicy. Na tym etapie z budynku wyprowadzana jest kanalizacja. Wykonane powinny zostać hydro- i termoizolacja ścian fundamentowych.
Po zakończeniu stanu surowego otwartego gotowe są ściany, stropy, kominy, wylewane schody, konstrukcja i pokrycie dachu - docelowe albo tymczasowe (papa na deskowaniu), które później stanie się podkładem dachowym. Czyli cała konstrukcja budynku, do którego można wejść. Jeśli budowa ma zostać przerwana na zimę, to najlepszy moment. Otwory okienne i drzwiowe warto zabezpieczyć folią lub deskami.
Dom w stanie surowym zamkniętym ma zamontowaną stolarkę (okna, drzwi, bram...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze