Ze słońca do domu i samochodu
Jaki wpływ na bilans energetyczny budynku ma fotowoltaika oraz o ile może ona obniżyć rachunki? Jak najlepiej wykorzystywać wówczas własny prąd? Co musimy mieć, jeżeli chcemy np. ładować własnym prądem samochód elektryczny? Wreszcie, dlaczego tak duży wpływ na osiągane oszczędności ma sam sposób rozliczania za energię?
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Czego tak naprawdę nie uwzględnia się w bilansie energetycznym budynku
Jak najlepiej wykorzystać prąd z PV do ogrzewania
Na ile różnica pomiędzy net-meteringiem i net-billingiem przekłada się na rachunki
Jak duża powinna być instalacja do ładowania samochodu
Dlaczego mając samochód elektryczny powinniśmy kupić do niego ładowarkę
Logicznie myślący człowiek słusznie zakłada, że gdy buduje lub kupuje dom wyposażony w PV, to dzięki temu zużycie energii elektrycznej z sieci będzie mniejsze, on zaś zapłaci niższe rachunki. Tak rzeczywiście będzie, ale nie zawsze znajdzie to odzwierciedlenie w "papierach". Warto więc wiedzieć, dlaczego tak jest. Tym bardziej, że może to uchronić nas przed wpadnięciem w pułapkę pozornej energooszczędności i zakupem lub budową domu wprawdzie o niskim wskaźniku EP, jednak w rzeczywistości wcale nie taniego w eksploatacji.
Zgodnie z zasadami obowiązującymi przy sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej, nie bierze się pod uwagę całej energii zużywanej w budynku. Paradoksalny efekt tego jest taki, że w niektórych przypadkach takie świadectwo może być dokładnie takie samo, niezależnie od tego czy mamy instalację PV, czy nie. Najbardziej wyeksponowany w nim wskaźnik - zapotrzebowanie na energię pierwotną EP - w ogóle się nie zmieni. Wszystko dlatego, że na potrzeby świadectw w d...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze