Kominki i kozy - posesjonaci
Efektowne ogrzewanie
Obecnie można perfekcyjnie dopasować model wkładu kominkowego lub kozy do każdego budynku, ładnie wkomponować go w wystrój wnętrza. O wyborze, montażu i użytkowaniu takiego sprzętu opowiedzieli nasi Czytelnicy.
Efektowne ogrzewanie
Grażyna i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, kozę grzewczą użytkują od 2017 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, o powierzchni 266 m2; ściany z bloczków silikatowych i styropianu o gr. 20 cm; ogrzewany instalacją grzewczą z kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci i wentylowany grawitacyjnie.
Koza grzewcza: z wysokogatunkowej stali; model z cylindrycznym korpusem wykończonym białymi szkliwionymi kaflami i z panoramiczną szybą; okładzina z wermikulitu w komorze spalania; na korpusie urządzenia dołożone 3 pierścienie z betonu akumulacyjnego; systemem „czysta szyba”; moc nominalna 7,5 kW, sprawność do 84%. Gwarancja: 2 lata. Lokalizacja - w salonie, przy zewnętrznej ścianie. Komin - systemowy, wylot spalin 150 mm. Kanał nawiewny - ze stali, o średnicy 100 mm, w kształcie litery Z. Paliwo - drewno liściaste (dąb, buk, grab). Kominek używany - w okresach przejściowych i dla przyjemności.
Grażyna i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, kozę grzewczą użytkują od 2017 r.
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2015 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 260 m2; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i grafitowego styropianu 15 cm; ogrzewany kotłem na gaz z sieci, albo kominkiem z płaszczem wodnym; wentylowany sposobem mechanicznym (z odzyskiem ciepła).
Kominek z płaszczem wodnym: żeliwny wkład o mocy 8-19 kW; pozioma szyba; palenisko wyłożone płytami wermikulitu, system czystej szyby. Lokalizacja - w salonie, przy zewnętrznej ścianie. Komin z kanałem dymowym - murowany z cegły ceramicznej, o średnicy 200 mm, stalowy „strażak”. Kanał nawiewny - ze stali, o przekroju 120 mm. Paliwo - drewno liściaste, głównie brzoza. Kominek używany - do ogrzewania domu i c.w.u. w okresach przejściowych i dla nastroju.
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2015 r.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, kominek z systemem DGP użytkuje od 2012 r.
Dom: murowany, parterowy, 118 m2; jednowarstwowe ściany z pustaków styropianowych o grubości 35 cm (technologia Izodom 2000); ogrzewany kominkiem z DGP oraz kotłem na gaz z sieci; wentylowany sposobem grawitacyjnym.
Kominek: żeliwny wkład o mocy 15 kW; na korpusie żebra radiacyjne, system dopalania spalin, automatyczny szyber, panoramiczna szyba 36 cali. Obudowa - tzw. zimna, z wełny mineralnej z ekranem aluminiowym, ognioodpornych płyt g-k i granitu. System DGP - z elektrycznym wentylatorem, elastyczne rury stalowe o przekroju 150 mm, doprowadzone do dwóch sypialni dzieci i korytarza. Komin - systemowy o przekroju 220 mm. Kanał nawiewny - z rury PVC 100 mm. Paliwo - dąb, akacja, jesion. Kominek używany - codziennie w zimniejszej połowie roku. Lokalizacja - przy zewnętrznej ścianie, w strefie dziennej.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, kominek z systemem DGP użytkuje od 2012 r.
W tym numerze
Aktualności
Projekty domów
Reportaż - posesjonaci
Dachy płaskie - posesjonaci
Kominki i kozy - posesjonaci
Baterie łazienkowe - posesjonaci
Dom dla alergika - raport specjalny
Połączenie systemów zabezpieczenia domu
Pompy ciepła - energooszczędność w praktyce
Wełna i styropian - elementarz budowlany
Technologia i opłacalność ogniw PV
Kotły - elementarz instalacyjny
Systemy przeciwoblodzeniowe - ważny detal
Ściany zewnętrzne - budujemy i remontujemy
Stropy - budujemy i remontujemy
Kominy - budujemy i remontujemy
Okna fasadowe, dachowe i ich osłony - budujemy i remontujemy
Bramy garażowe - budujemy i remontujemy
Drzwi wewnętrzne - budujemy i remontujemy
Ogrodzenia, bramy, napędy - budujemy i remontujemy
Grzejniki kanałowe - to jest modne
Tarasy - to jest modne
Ciężkie pokrycia dachowe - nasz wybór
Lekkie pokrycia dachowe - nasz wybór
Porady