Pewne źródła ciepła
Ogrzewanie i dostępność paliw to temat, który tej jesieni nurtuje wszystkich. Jaki kocioł wybrać? Stawiać na bezobsługowość, czy lepiej kupić prosty model, w którym da się palić węglem, drewnem itd.? Pokazujemy jakie konsekwencje ma każdy z takich wyborów i o czym trzeba pamiętać decydując się na dany rodzaj kotła.
Kotły zdecydowanie dominują w polskich domach jako urządzenia grzewcze. Popularne kilkadziesiąt lat temu piece w poszczególnych wnętrzach są dziś rzadkością. Królują wodne układy centralnego ogrzewania (c.o.) z kotłem jako „sercem” instalacji. To właśnie w kotle powstaje ciepło, a ogrzana przez nie woda systemem rur trafia do grzejników lub pętli ogrzewania podłogowego. I to dopiero one przekazują ciepło do pomieszczeń.
MOCNE STRONY KOTŁÓW
Chociaż dostępne są inne nowoczesne rozwiązania alternatywne, np. pompy ciepła, elektryczne grzejniki, elektryczne ogrzewanie podłogowe, to pozycja kotłów jest na razie nie do podważenia. Nic w tym dziwnego, gdyż centralne ogrzewanie z kotłem ma ogromne zalety.
Jego obsługa jest niekłopotliwa lub nawet nie wymaga jakiegokolwiek wysiłku. Przy tym zbudowanie takiego systemu grzewczego wciąż kosztuje wyraźnie mniej, niż założenie pompy ciepła. Co bardzo ważne, mając kocioł o wystarczającej mocy, jesteśmy w stanie ogrzać każdy budynek - o lepszym lu...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze