Czyste i nawilżone powietrze

W sezonie grzewczym jakość powietrza w domu nie zawsze jest właściwa. Przy włączonych grzejnikach często jest zbyt suche, przy otwieraniu okien podczas smogu - zanieczyszczone, a przy niewydajnej wentylacji bywa zawilgocone. W skrajnych przypadkach w niektórych pomieszczeniach może rozwijać się pleśń i inne grzyby. Aby temu zapobiec należy zadbać o jakość powietrza i zamontować urządzenia, które do tego służą - oczyszczacze, nawilżacze, osuszacze.
Duża część czynników mogących wywoływać uczulenia znajduje się w powietrzu, którym oddychamy w domu. Kurz, pyłki roślin, zarodniki pleśni i innych grzybów oraz zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność powietrza to najpowszechniejsze z nich. Wpływają one negatywnie głównie na układ oddechowy, mogą wywoływać też bóle głowy, pieczenie oczu, kłopoty z koncentracją i snem, przewlekłe zmęczenie, a także dolegliwości skórne. Najbardziej narażone na oddziaływanie takich czynników są małe dzieci, osoby starsze, chorujące na astmę i alergicy.
Aby poprawić jakość powietrza w domu, w pierwszej kolejności należy zadbać o efektywną wentylację, najlepiej mechaniczną z odzyskiem ciepła, wyposażoną w filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia. Tam, gdzie wymiana powietrza odbywa się grawitacyjnie, jakość powietrza można poprawić, dobierając urządzenia w zależności od oczekiwanych rezultatów. Jeżeli w pomieszczeniach jest zbyt sucho - przyda się nawilżacz, jeśli za wilgotno - osuszacz powietrza. Kiedy za...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
