Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

ECOSUN® - promienniki z indywidualnym nadrukiem
FENIX Polska Sp. z o.o. oferuje elektryczne promienniki szklane, na których możemy umieścić wybrane zdjęcie z naszej firmowej galerii lub zlecić nadruk z dowolnego zdjęcia. Wystarczy, że ma ono zalecaną rozdzielczość - wtedy możemy samodzielnie wykadrować zdjęcie do wymiarów promiennika (600 cm x 600 cm lub 1200 cm x 600 cm oraz 1200 cm x 800 cm) za pomocą aplikacji dostępnej na www.fenix-polska.pl.
Przenośne rękawy grzejne ELEKTRA MMT - nowość firmy ELEKTRA
Specjalistyczne urządzenia grzejne pozwalają na natychmiastowe, wielokrotne użycie. Wykonane są z tworzywa sztucznego, zawierają warstwę izolacji termicznej oraz przewód grzejny typu SelfTec®16 ready2heat, zakończony przewodem zasilającym z hermetyczną wtyczką.
Okno pionowe INNOVIEW
Połączenia drewna i aluminium w produktach INNOVIEW to inżynieria jutra. Aluminiowa okładzina pozwala na odizolowanie drewnianego profilu okna od niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych. Natomiast naturalne drewno od wewnątrz zapewnia ciepły klimat pomieszczenia oraz estetyczny wygląd.
BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu
Firma Bauder opracowała innowacyjne płyty termoizolacyjne na dachy płaskie i pochyłe - odpowiednio BauderECO F i BauderECO S.

Projekty domów

HomeKONCEPT 31
Projekt HomeKONCEPT 31 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w kostrzewach 4
Projekt Dom w kostrzewach 4 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w papawerach 2
Projekt Dom w papawerach 2 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Dla nowoczesnych emerytów
Na tym etapie życia właściciele postanowili zamieszkać w budynku parterowym i energooszczędnym, z programem funkcyjnym podzielonym na dwie odrębne nieduże części - wspólną i prywatną. Wybrali bryłę prostą i zwartą, za to ozdobioną wysuniętymi ażurowymi podcieniami i dużymi narożnymi oknami oraz przykrytą płaskim dachem.
Man icon Lilianna Jampolska
Szkieletowy, ekonomiczny, wygodny
Oboje właściciele są architektami, zatem sami zaprojektowali swój dom. Zdecydowali się na skandynawską technologię szkieletu drewnianego, do realizacji zatrudnili wyspecjalizowaną ekipę.
Man icon Lilianna Jampolska
Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, dach układał w 2017 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 225,8 m2. Położenie - w pobliżu brzóz. Dach płaski: nad tarasem i jadalnią - niewentylowany, jednospadowy z attyką, o wymiarach 8,50 x 2,30 m; nad garażem - wentylowany, wykończony blachą ułożoną na rąbek stojący, powierzchnia 60 m2.
Man icon Lilianna Jampolska
Grażyna i Roman - Członkowie Klubu Budujących Dom, dach układali w 2018 r.
Dom: parterowy, 148 m2. Położenie - w pełnym słońcu. Dach płaski: niewentylowany, z attyką, powierzchnia 180 m2, dwa spadki (na zewnątrz) o kącie nachylenia 2°. Zewnętrzne wykończenie - z membrany TPE o grubości 3 mm. Akcesoria - okno dachowe 90 x 90 cm, 4 wpusty attykowe (90 mm) z przewodami przeciwoblodzeniowymi i rury spustowe schowane w elewacji. Obróbki blacharskie - na attyce.
Man icon Lilianna Jampolska
Dawid - Członek Klubu Budujących Dom, dach układał w 2018 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem, powierzchnia 333 m2. Położenie - przy drzewach. Dach płaski: niewentylowany, z attyką, kąt nachylenia 5°. Wykończony samoprzylepną papą podkładową i papą wierzchniego krycia. Akcesoria - 5 wpustów attykowych bez instalacji przeciwoblodzeniowej.
Man icon Lilianna Jampolska
Bez skosów
Wbrew powszechnej opinii, skonstruowanie płaskiego dachu często jest mniej skomplikowane i pracochłonne, niż stromego. Również koszt inwestycyjny zazwyczaj zamyka się w niższej cenie, przy czym możliwe jest wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz materiałów. Nasi Rozmówcy opowiedzieli o budowaniu i użytkowaniu swoich stropodachów.
Man icon Lilianna Jampolska
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, kominek z systemem DGP użytkuje od 2012 r.
Dom: murowany, parterowy, 118 m2; jednowarstwowe ściany z pustaków styropianowych o grubości 35 cm (technologia Izodom 2000); ogrzewany kominkiem z DGP oraz kotłem na gaz z sieci; wentylowany sposobem grawitacyjnym. Kominek: żeliwny wkład o mocy 15 kW; na korpusie żebra radiacyjne, system dopalania spalin, automatyczny szyber, panoramiczna szyba 36 cali. Obudowa - tzw. zimna, z wełny mineralnej z ekranem aluminiowym, ognioodpornych płyt g-k i granitu. System DGP - z elektrycznym wentylatorem, elastyczne rury stalowe o przekroju 150 mm, doprowadzone do dwóch sypialni dzieci i korytarza. Komin - systemowy o przekroju 220 mm. Kanał nawiewny - z rury PVC 100 mm. Paliwo - dąb, akacja, jesion. Kominek używany - codziennie w zimniejszej połowie roku. Lokalizacja - przy zewnętrznej ścianie, w strefie dziennej.
Man icon Lilianna Jampolska
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2015 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 260 m2; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i grafitowego styropianu 15 cm; ogrzewany kotłem na gaz z sieci, albo kominkiem z płaszczem wodnym; wentylowany sposobem mechanicznym (z odzyskiem ciepła). Kominek z płaszczem wodnym: żeliwny wkład o mocy 8-19 kW; pozioma szyba; palenisko wyłożone płytami wermikulitu, system czystej szyby. Lokalizacja - w salonie, przy zewnętrznej ścianie. Komin z kanałem dymowym - murowany z cegły ceramicznej, o średnicy 200 mm, stalowy „strażak”. Kanał nawiewny - ze stali, o przekroju 120 mm. Paliwo - drewno liściaste, głównie brzoza. Kominek używany - do ogrzewania domu i c.w.u. w okresach przejściowych i dla nastroju.
Man icon Lilianna Jampolska
Grażyna i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, kozę grzewczą użytkują od 2017 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, o powierzchni 266 m2; ściany z bloczków silikatowych i styropianu o gr. 20 cm; ogrzewany instalacją grzewczą z kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci i wentylowany grawitacyjnie. Koza grzewcza: z wysokogatunkowej stali; model z cylindrycznym korpusem wykończonym białymi szkliwionymi kaflami i z panoramiczną szybą; okładzina z wermikulitu w komorze spalania; na korpusie urządzenia dołożone 3 pierścienie z betonu akumulacyjnego; systemem „czysta szyba”; moc nominalna 7,5 kW, sprawność do 84%. Gwarancja: 2 lata. Lokalizacja - w salonie, przy zewnętrznej ścianie. Komin - systemowy, wylot spalin 150 mm. Kanał nawiewny - ze stali, o średnicy 100 mm, w kształcie litery Z. Paliwo - drewno liściaste (dąb, buk, grab). Kominek używany - w okresach przejściowych i dla przyjemności.
Man icon Lilianna Jampolska
Efektowne ogrzewanie
Obecnie można perfekcyjnie dopasować model wkładu kominkowego lub kozy do każdego budynku, ładnie wkomponować go w wystrój wnętrza. O wyborze, montażu i użytkowaniu takiego sprzętu opowiedzieli nasi Czytelnicy.
Man icon Lilianna Jampolska
Lidia - Czytelniczka Budujemy Dom, baterie założyła w 2020 r.
Łazienka wspólna przy strefie dziennej: powierzchnia 6,10 m2. Woda - czerpana z wodociągu, odprowadzana do hydroponicznej oczyszczalni ścieków, podgrzewana przez gruntową pompę ciepła i gromadzona w zasobniku c.w.u. o pojemności 300 l. Armatura - umywalka, prysznic walk-in z odpływem liniowym, sedes. Baterie: z tej samej serii, z wysokogatunkowego mosiądzu, wierzchnia powłoka o nazwie miedź antyczna (w rudobrązowym kolorze), szczotkowana. Na umywalce - sztorcowa, jednouchwytowa, z korkiem klik-klak. Pod natryskiem typu walk-in - termostatyczna, natynkowa, ze słuchawką prysznicową i deszczownicą.
Man icon Lilianna Jampolska
Lidka - Czytelniczka Budujemy Dom, baterie założyła w 2020 r.
Łazienka przy master bedroom na piętrze: powierzchnia 13,50 m2. Woda - czerpana z wodociągu, odprowadzana do hydroponicznej oczyszczalni ścieków, podgrzewana przez gruntową pompę ciepła i gromadzona w zasobniku c.w.u. o pojemności 300 l. Armatura - wolnostojąca wanna, prysznic typu walk-in z odpływem liniowym, podwieszany sedes, bidet, umywalka. Baterie: z jednej linii stylistycznej (retro), wykończone powłoką chromowaną i elementami z białej porcelany, natynkowe; wyposażone w trwałe głowice oraz perlator. Na umywalce i bidecie - sztorcowe, jednouchwytowe. Pod prysznicem - słuchawka prysznicowa i deszczownica, z termostatem. Przy wannie - stojąca, podłogowa o wysokości 94 cm (wąż ze słuchawką o długości 150 cm).
Man icon Lilianna Jampolska
Juliusz - Członek Klubu Budujących Dom, baterie założył w 2019 r.
Łazienka przy strefie wspólnej na parterze: powierzchnia 3,77 m2. Woda - czerpana ze studni głębinowej i uzdatniana przy pomocy rozbudowanej stacji, odprowadzana do szamba, podgrzewana przez jednofunkcyjny kondensacyjny kocioł gazowy, gromadzona w zasobniku c.w.u. o pojemności 150 l. Armatura - prysznic typu walk-in z odpływem liniowym, podwieszany sedes, umywalka. Baterie: podtynkowe, z mosiądzu wykończonego czarną powłoką, kształt minimalistyczny, z jednej linii stylistycznej. Przy umywalce - bezdotykowa, z czujnikiem na podczerwień. Przy sedesie - bidetka. Pod prysznicem - słuchawka prysznicowa i deszczownica, bez termostatu.
Man icon Lilianna Jampolska
Niezbędna armatura
W łazience potrzebne są do umywalki, natrysku, wanny, bidetu. Przekazują wodę, więc w trosce o ochronę jej zasobów, powinno się montować modele, których stosowanie sprzyja ograniczaniu jej zużycia. Czy właśnie takie wykorzystali nasi Rozmówcy? Jakimi innymi parametrami kierowali się przy ich wybieraniu?
Man icon Lilianna Jampolska
Innowacyjne, niezawodne i proste systemy ogrzewania podłogowego
Reliance Worldwide Corporation® (RWC) to rodzina innowacyjnych marek, które zmieniają wydajność i efektywność w instalacjach wodno- -kanalizacyjnych i grzewczych, inteligentnych domach i specjalistycznych branżach na całym świecie. Od wiodących na świecie systemów push- -fit po opracowywanie rozwiązań inżynieryjnych do zastosowań przemysłowych, marki RWC pomagają klientom dostarczać, kontrolować, optymalizować rozwiązania w innowacyjny, niezawodny i prosty sposób każdego dnia. Ambicją firmy jest kształtowanie lepszego świata dla swoich klientów, pracowników, szerszych społeczności i akcjonariuszy, poprzez nieustanne skupianie się na ułatwianiu życia.
Materiały do aranżacji wnętrz
Na różnego rodzaju alergie cierpi prawie połowa dzieci i dorosłych. Niektóre są tylko czasowe, ale z pozostałymi trzeba się mierzyć przez całe życie. Pojawia się więc pytanie - jak urządzić dom, by całej rodzinie mieszkało się w nim bezpiecznie i zdrowo. Zacząć należy od wykończenia ścian, sufitów i podłóg materiałami, które nie uczulają, ułatwiają utrzymanie wnętrz w czystości i... podobają się domownikom. Wybór produktów jest bardzo szeroki.
Man icon Joanna Dąbrowska
Innowacyjne, niezawodne i proste systemy ogrzewania podłogowego
Reliance Worldwide Corporation® (RWC) to rodzina innowacyjnych marek, które zmieniają wydajność i efektywność w instalacjach wodno- -kanalizacyjnych i grzewczych, inteligentnych domach i specjalistycznych branżach na całym świecie. Od wiodących na świecie systemów push- -fit po opracowywanie rozwiązań inżynieryjnych do zastosowań przemysłowych, marki RWC pomagają klientom dostarczać, kontrolować, optymalizować rozwiązania w innowacyjny, niezawodny i prosty sposób każdego dnia. Ambicją firmy jest kształtowanie lepszego świata dla swoich klientów, pracowników, szerszych społeczności i akcjonariuszy, poprzez nieustanne skupianie się na ułatwianiu życia.
Ciepło i zdrowo
Spór o to, jaki rodzaj grzejników jest najbardziej prozdrowotny dla dzieci i dorosłych alergików trwa od lat. Do niedawna za najkorzystniejsze uznawano ogrzewanie podłogowe. Obecnie uważa się, że odpowiednie są w zasadzie wszystkie grzejniki ścienne, których powierzchnię oraz wnętrza można odkurzyć i umyć. W domu alergika mniej zalecane są wersje konwekcyjne i zdecydowanie niewskazane nadmuchowe, których działanie polega na unoszeniu ciepłego powietrza, bo wraz z nim mogą rozprzestrzeniać się kurz, roztocza i inne alergeny.
Man icon Joanna Dąbrowska
Przepływowe zbiorniki c.w.u. oraz bufory marki Wärme
Firma Wärme wprowadziła na rynek innowacyjne zbiorniki c.w.u. i buforowe. To nowość na rynku.
Włamanie, pożar, zalanie - kompleksowa ochrona z systemem alarmowym INTEGRA
Ile systemów potrzeba, by zabezpieczyć dom przed włamaniem i zdarzeniami losowymi, a do tego zautomatyzować pracę instalacji elektrycznej, grzewczej i hydraulicznej? Kompleksową ochronę, komfort korzystania z wyposażenia domu i energooszczędność może zapewnić jeden - inteligentny system alarmowy INTEGRA.
Siła w łączeniu
Podstawowe zabezpieczenia domów zawsze były mechaniczne - kraty i kłódki współcześnie zastąpiły antywłamaniowe okna i drzwi. Po upowszechnieniu się elektronicznych alarmów okazało się, że najlepsze efekty daje łączenie zabezpieczeń obu rodzajów, czyli mechanicznych i elektronicznych. Dziś ten drugi system (alarm), często staje się częścią kolejnego - domu inteligentnego.
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
BOSMAN LED - zaawansowany dogrzewacz do instalacji c.o. i c.w.u.
Zawsze warto mieć w instalacji centralnego ogrzewania drugie źródło ciepła. To rezerwa na wypadek, gdy to pierwsze ulegnie awarii, zabraknie do niego paliwa, okaże się niewydolne w czasie dużych mrozów, albo w ogóle go jeszcze nie mamy, np. czekając na opóźniającą się dostawę pompy ciepła.
Klimatyzatory, czyli pompy ciepła powietrze/powietrze, jako skuteczne systemy grzewcze do domu
Energooszczędne systemy grzewcze kojarzą się głównie z pompami ciepła typu powietrze/woda lub gruntowymi. Klimatyzator natomiast dla przeciętnego inwestora, to urządzenie do chłodzenia. Tymczasem klimatyzator to nic innego jak pompa ciepła powietrze/ powietrze, która również pełni funkcję energooszczędnego ogrzewania i świetnie się w tej funkcji sprawdza.
Ogrzewanie przyszłości?
Sprzedaż pomp ciepła rośnie w naszym kraju lawinowo - w pierwszym półroczu rynek urządzeń do centralnego ogrzewania powiększył się o blisko 100%, zaś modeli typu powietrze/woda o 130%! To efekt wzrostu świadomości ekologicznej inwestorów, rządowych dopłat oraz ogromnych podwyżek cen tradycyjnych nośników energii. Ten ostatni argument za zakupem pompy ciepła może jednak nieco stracić na aktualności - rządowa tarcza solidarnościowa zakłada zamrożenie cen prądu w 2023 r. na poziomie tegorocznym, do limitu zużycia 2000 kWh rocznie w gospodarstwie domowym. To mniej więcej połowa rocznego zużycia samej pompy.
Man icon Janusz Werner
Najpopularniejsze materiały ociepleniowe
Solidną izolację termiczną nowych domów nakazuje prawo budowlane, do ocieplania tych starszych też nikogo nie trzeba już przekonywać. Ceny nośników energii szaleją, a bezpośredni związek między ociepleniem i wysokością rachunków za ogrzewanie jest jasny dla każdego. Przez ostatni rok inwestorzy nie zastanawiali się zresztą, czy ocieplać, tylko kiedy wełna i styropian przestaną drożeć i czy da się je kupić.
Man icon Janusz Werner
Łapanie słońca
Jakie parametry paneli PV są naprawdę ważne, a które to tylko marketingowy chwyt? Na czym polega obowiązujący od wiosny 2022 r. system rozliczeń zwany net-billingiem? Jak wpływa on na opłacalność fotowoltaiki? I czy warto porzucić dotychczasowy net-metering, żeby móc skorzystać z dodatkowych dotacji? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Pewne źródła ciepła
Ogrzewanie i dostępność paliw to temat, który tej jesieni nurtuje wszystkich. Jaki kocioł wybrać? Stawiać na bezobsługowość, czy lepiej kupić prosty model, w którym da się palić węglem, drewnem itd.? Pokazujemy jakie konsekwencje ma każdy z takich wyborów i o czym trzeba pamiętać decydując się na dany rodzaj kotła.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Dlaczego powinniśmy chronić dachy i rynny zimą?
Ochrona dachów i rynien przed gromadzeniem się śniegu i lodu pozwala uniknąć uszkodzenia poszycia dachu spowodowanego stojącą wodą przeciekającą przez wewnętrzne ściany i elementy wykończeniowe.
Bez lodu i sopli
Są dwa sposoby na to, żeby mając dom jednorodzinny, nie musieć martwić się o odśnieżanie podjazdu, oblodzenie schodów zewnętrznych oraz rynien. Pierwszy to przeprowadzić się do cieplejszego niż Polska kraju. Drugi to założyć system przeciwoblodzeniowy z odpowiednim sterowaniem. Cała rzecz polega na tym, żeby zrobić to dobrze. Wówczas będzie nie tylko skuteczny, ale i dość tani w eksploatacji.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Przegrody pionowe
Planując ściany domu należy podjąć dwie kluczowe decyzje - z jakich materiałów zostaną wybudowane i w jakiej technologii. Do wyboru jest wiele rozwiązań, dlatego warto dokładnie rozeznać się w ofercie rynkowej.
Man icon Norbert Skupiński
Pomiędzy kondygnacjami
Strop dobiera się w zależności od cech geometrycznych budynku, takich jak kształt, rozpiętość w świetle podpór czy przewidywane obciążenie. Ale w praktyce największe znacznie i tak mają możliwości montażowe i transportowe, a także lokalna dostępność materiałów. Elementy do budowy stropów są bowiem ciężkie, dlatego nie opłaca się ich wozić z zakładów produkcyjnych znacznie oddalonych od miejsca inwestycji.
Man icon Norbert Skupiński
Dymowe, spalinowe i wentylacyjne
Odpowiedni dobór komina jest nie mniej ważny, niż kotła, kominka lub pieca. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że tak naprawdę to komin jest ważniejszy, gdyż jeżeli on będzie działał źle, to żadne z wymienionych urządzeń i tak nie będzie w stanie funkcjonować prawidłowo, choćby samo było najwyższej jakości. Spośród jakich kominów możemy więc wybierać?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Poważna inwestycja
Na komplet okien do domu o standardowej powierzchni trzeba przeznaczyć kilkadziesiąt tys. zł. Jest to więc na tyle poważna inwestycja, że wybór stolarki warto dobrze przemyśleć. Na jakie parametry zwracać uwagę? Jaka jest oferta rynkowa? W jakie osłony wyposażyć okna?
Man icon Norbert Skupiński
Zgodnie z upodobaniami
Najważniejsze kwestie podczas wyboru bramy garażowej to dopasowanie jej do konkretnego budynku oraz do preferencji użytkowników. W pierwszej kolejności zdecydujmy, czy ma być wyposażona w jednolite skrzydło, czy zbudowane z segmentów lub lameli, a więc jaki będzie sposób jej otwierania.
Man icon Małgorzata Kolmus
Pomiędzy pomieszczeniami
Drzwi wewnętrzne różnią się wieloma elementami: budową, materiałem, z jakiego są wykonane, sposobem otwierania, trwałością. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych modeli, dokładnie sprecyzujmy swoje wymagania, przejrzyjmy katalogi producentów i zasięgnijmy opinii architekta wnętrz.
Man icon Marta Tomaszewska
Płot, furtka i brama z napędem
Chociaż materiałów, z których można zbudować ogrodzenie jest wiele, najpopularniejsze są elementy przygotowane w fabryce, z których parkan stawia się szybko. Wystarczy wykonać podmurówkę, np. też z prefabrykatów, osadzić słupki i zamocować przęsła, bramę i furtkę oraz podłączyć napęd do zasilania. Całość może zająć tylko kilka dni.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ukryte w podłodze
Ich walory to estetyka i szybkość działania. Wybieramy je także ze względu na łatwość aranżacji wnętrz, szczególnie tych nowoczesnych z dużymi przeszkleniami. Jeżeli do dyspozycji mamy pomieszczenie bez widocznej instalacji grzewczej, nie sprawi nam trudności ustawienie regałów lub stołu, a na jednej ze ścian powieszenie rodzinnych zdjęć. Chociaż do dużych tradycyjnych grzejników zdążyliśmy się przyzwyczaić, nikt nie zaprzeczy, że gdy ich nie ma, bywa po prostu ładniej i wygodniej.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Bestsellery na podłogę tarasu
Drewno wygląda naturalnie, desek kompozytowych nie trzeba konserwować, płyty betonowe są bardzo trwałe, kamień wytrzymały i ponadczasowy. Każdy materiał ma pewne wady i zalety. A co jest najmodniejsze?
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Estetyczne i wytrzymałe
Ciężkie pokrycia dachowe charakteryzują się wysoką trwałością, efektownym wyglądem i dobrymi właściwościami akustycznymi. Wykończone nimi dachy są odporniejsze na silne podmuchy wiatru, niż te pokryte lekkim materiałem, np. blachą.
Man icon Małgorzata Kolmus
Popularne i niedrogie
Obecnie inwestorzy kryją dachy głównie blachą (profilowaną albo płaską). Powszechnie stosowane są też wyroby bitumiczne. Decydując się na lekki materiał, nie muszą się martwić o wytrzymałość więźby dachowej - każda prawidłowo zaprojektowana konstrukcja wytrzyma obciążenie blachodachówką czy gontem bitumicznym.
Man icon Małgorzata Kolmus
Jakie zalety ma przydomowa oczyszczalnia ścieków?
PYTANIE CZYTELNIKA: Niedługo zacznę budowę domu. Niestety, moja działka nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej. Co zrobić w takiej sytuacji? Przecież muszę gdzieś odprowadzać ścieki. Większość sąsiadów ma szambo, ale może warto rozważyć budowę przydomowej oczyszczalni? Czy takie rozwiązanie ma więcej zalet?
System półek i wieszaków Elegant
Wieszaki i półki stanowią niezbędny System półek i wieszaków Elegant element wyposażenia wielu wnętrz. Warto zatem świadomie dokonywać ich wyboru, a przy tym zawsze stawiać na produkty najwyższej jakości. Amix oferuje system półek i wieszaków Elegant, które wyróżniają się atrakcyjnym designem oraz wysoką wytrzymałością.
Ergonomiczne magazynowanie w kuchni
PYTANIE CZYTELNIKA: Chcemy urządzić z żoną kuchnię o powierzchni około 12 m2, która będzie łączyła się z jadalnią. Zależy nam, aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jednocześnie chcemy, aby nasza kuchnia ładnie wyglądała i aby panował w niej porządek, bo będzie znajdowała się na widoku, a obydwoje lubimy gotować. Idealnie byłoby gdyby wszystkie sprzęty oraz urządzenia były ukryte za zabudową. Jakie rozwiązania najlepiej zastosować? Pomóżcie.
Czy muszę mieć świadectwo charakterystyki energetycznej?
PYTANIE CZYTELNIKA: Przeczytałem ostatnio, że w przyszłym roku wszystkie domy będą musiały mieć wystawione świadectwa energetyczne. Czy to prawda? Nie bardzo wydaje mi się to potrzebne, przecież i tak stopniowo poprawiam w swoim domu co się da, żeby płacić mniej za ogrzewanie. A budynek jest stary i nie mam nawet jego kompletnych planów, więc zrobienie świadectwa nie byłoby łatwe.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT