Bez skosów
Wbrew powszechnej opinii, skonstruowanie płaskiego dachu często jest mniej skomplikowane i pracochłonne, niż stromego. Również koszt inwestycyjny zazwyczaj zamyka się w niższej cenie, przy czym możliwe jest wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz materiałów. Nasi Rozmówcy opowiedzieli o budowaniu i użytkowaniu swoich stropodachów.
Nie bez przyczyny inwestorzy zaczynają doceniać zalety płaskich dachów. Większość takich połaci jest bowiem znacznie łatwiejsza do wykonania, w porównaniu ze stromymi, chociażby z powodu prostszego kształtu, mniejszej powierzchni i ograniczonej ilości materiałów. Czynniki te przekładają się, naturalnie, na niższe koszty inwestycyjne - zwykle na takiej przegrodzie układa się paroizolację, ocieplenie i hydroizolację (przy czym współczesne technologie i materiały są znacznie lepsze od tych stosowanych np. w okresie PRL-u), podczas gdy w wersjach ukośnych i wielopołaciowych potrzebne są dodatkowo - sporej wielkości więźba dachowa, kosztowne zewnętrzne wykończenie z blachy lub dachówki (ceramicznej, betonowej) oraz bardziej skomplikowane obróbki blacharskie i rozbudowany system orynnowania. Lista walorów jest jeszcze dłuższa.
Określeń płaski dach, stropodach używa się zamiennie, ponieważ jednocześnie jest to dach i strop. Myli się ten, kto myśli, że tego rodzaju zwieńczenie domu jest cał...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze