Łapanie słońca

Jakie parametry paneli PV są naprawdę ważne, a które to tylko marketingowy chwyt? Na czym polega obowiązujący od wiosny 2022 r. system rozliczeń zwany net-billingiem? Jak wpływa on na opłacalność fotowoltaiki? I czy warto porzucić dotychczasowy net-metering, żeby móc skorzystać z dodatkowych dotacji? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Inwestorzy wybierający panele PV zwracają baczną uwagę na ich moc jednostkową. I tu znakomita większość z nich popełnia swój pierwszy istotny błąd. O ile bowiem nie jesteśmy zbytnio ograniczeni ilością dostępnego na panele miejsca, to ważna jest tylko łączna moc ich wszystkich oraz ostateczna cena za kompletny system. To, czy paneli będzie o kilka więcej lub mniej liczy się, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Modele o wyższej mocy warto też wybrać, jeżeli zwiększenie ich liczby wymagałoby rozmieszczenia modułów na dwóch zamiast jednej połaci dachu. Wtedy bowiem każda z takich grup będzie odmiennie nasłoneczniona, co utrudnia budowę instalacji i może oznaczać np. konieczność zakupu droższego falownika, z większą liczbą tzw. układów MPPT (śledzenia punktu pracy).
Drugim istotnym błędem jest zaś przywiązywanie dużej wagi do wysokiej sprawności ogniw, którym to parametrem handlowcy szczególnie lubią się chwalić. Zadajmy sobie jednak pytanie, co wynika z faktu, że sprawność jednyc...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
