Pomiędzy kondygnacjami
Strop dobiera się w zależności od cech geometrycznych budynku, takich jak kształt, rozpiętość w świetle podpór czy przewidywane obciążenie. Ale w praktyce największe znacznie i tak mają możliwości montażowe i transportowe, a także lokalna dostępność materiałów. Elementy do budowy stropów są bowiem ciężkie, dlatego nie opłaca się ich wozić z zakładów produkcyjnych znacznie oddalonych od miejsca inwestycji.
Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Dzieli budynek na kondygnacje, przenosi rozmaite obciążenia, a także usztywnia całą konstrukcję. Można go wykonać na kilka sposobów - którą technologię wybrać?
Bardzo często decyduje o tym konstruktor budynku, co nie znaczy, że inwestor nie może przedstawić swojej propozycji. Dlatego warto zorientować się, jakie opcje są do wyboru.
Scharakteryzowane poniżej technologie różnią się m.in. szybkością budowy, sposobem montażu, a także właściwościami użytkowymi, takimi jak zdolność tłumienia hałasu czy podatność na klawiszowanie. Tym określeniem nazywamy uginanie się pojedynczych elementów stropu pod obciążeniem, czego efektem są pęknięcia na spodzie konstrukcji.
Podczas wyboru różnych technologii w trakcie budowy domu ważnym wyznacznikiem jest często cena. Przy porównaniu poszczególnych rodzajów stropów trudno o rzetelną analizę kosztową, bo element ten zawsze projektuje się indywidualnie. Sprawy nie ułatwia fakt, że ceny...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze