Wszystkiemu winna wilgoć
Balkony w domach jednorodzinnych wykończone są zazwyczaj płytkami ceramicznymi. Po latach użytkowania takie konstrukcje często nie wyglądają najlepiej - niemal normą są wykruszone fugi albo odspajające się płytki. Przyczyną jest przeważnie wilgoć, która wdziera się w warstwy podłogi. Jak naprawić takie zniszczenia?
Balkon, zwłaszcza niezadaszony, to jeden z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów domu. Nie tylko podlega obciążeniom, ale też cały czas wystawiony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych - wiatru, deszczu i śniegu, a także bardzo niskiej i bardzo wysokiej temperatury. Nic dziwnego, że już nawet po kilku latach użytkowania może wymagać naprawy. Usterki mogą się pojawić nawet wcześniej, gdy podczas prac budowlanych popełniono błędy albo zastosowano niewłaściwe materiały.
Typowy problem to odspajające się od podłoża płytki ceramiczne. Może wynikać z niedokładnego rozprowadzenia kleju pod okładziną. W powstałe szczeliny dostaje się woda, która po zamarznięciu zwiększa swoją objętość, rozsadzając posadzkę. Wilgoć może się też wedrzeć do warstw podłogi przez strefę okapową - jest to następstwem zastosowania na obrzeżach balkonu okapników ze zwykłej blachy stalowej, która jest podatna na korozję, albo ich złego umocowania.
Inną przyczyną kłopotów jest użycie do...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze