Lepsza strona mocy
Trudno w ogóle wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez prądu. Urządzeń elektrycznych w naszym otoczeniu ciągle przybywa i zmieniają się standardy, zgodnie z którymi buduje się domowe instalacje elektryczne. Dlatego i one co jakiś czas wymagają remontu i unowocześnienia. Prace mogą mieć zupełnie różny zakres, od wymiany gniazd i łączników, aż po wymianę całego okablowania, a nawet budowę nowego przyłącza.
Jak poznać, że instalacja elektryczna wymaga zmian? Po pierwsze, jeżeli jej elementy - choćby gniazda i łączniki oświetleniowe - wykazują objawy zużycia lub uszkodzenia, są pożółkłe, podrapane itp. Tym bardziej dotyczy to przewodów i ich połączeń.
Po drugie, gdy przestaje nam wystarczać na co dzień. Żeby korzystać ze sprzętów musimy używać przedłużaczy i rozgałęziaczy, nie ma gdzie podłączyć miksera, a nawet ładowarki od telefonu.
Po trzecie, jeżeli instalacja okazuje się niewydolna, czyli przeciążone są poszczególne obwody, albo i cały system. W efekcie nie możemy korzystać swobodnie z posiadanych urządzeń, albo z zakupu niektórych musimy z tego powodu zrezygnować (np. z kuchenki elektrycznej lub pompy ciepła).
Po czwarte, jeżeli zabezpieczenia instalacji nie przystają już do dzisiejszych standardów. Ocena to zadanie dla specjalisty, przeciętny użytkownik dowiaduje się, że pod tym względem trzeba coś zmodernizować najczęściej wtedy, gdy zechce założyć w domu jakieś nowe urządzeni...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze