Rury na nowo
Wiele prac związanych z remontem instalacji wodno- -kanalizacyjnej można przeprowadzić samemu. Zabierając się do modernizacji warto jednak skorzystać z usług hydraulika, który podpowie, jakie zmiany są niezbędne. Nie ma choćby sensu układać zupełnie nowych rur, jeśli istniejące są w dobrym stanie i drożne, a w planach mamy jedynie zmianę ustawienia przyborów w remontowanej łazience.
Jeżeli instalację wodno-kanalizacyjną zaatakowała korozja, albo jest ona niedrożna, bo rurociągi zarosły osadami, nie ma co zwlekać z modernizacją.
Sama wymiana rur - zwłaszcza tych prowadzących wodę - nie jest zbyt skomplikowana. Znacznie więcej pracy czeka, gdy instalacji trzeba nadać zupełnie inny przebieg albo w planach jest dodanie nowego sprzętu kuchennego lub przyborów sanitarnych.
KANALIZACJA
Prace przy wymianie instalacji kanalizacyjnej rozpoczyna się od demontażu starych rur. Zakres prac zależy od tego, jak dużą część rurociągu planujemy wymienić. Jeżeli skala erozji jest duża, usunąć trzeba elementy biegnące aż do miejsca przyłączenia ich do zewnętrznego odprowadzenia ścieków do szamba lub sieci kanalizacyjnej.
Przed laty powszechnie stosowano rury z kamionki lub żeliwa, łączone kielichowo. Kamionkowe bardzo rzadko wymagają wymiany, bo jedyne, co im grozi, to przypadkowe uszkodzenia mechaniczne. Także pionów żeliwnych nie powinniśmy wymieniać pochopnie, jeżeli funkcjon...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze