Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Kolekcja drzwi PORTA HIDE
Jedną z ciekawszych nowości marki PORTA DRZWI jest kolekcja Porta HIDE. Drzwi z ukrytą ościeżnicą to innowacyjne rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w połączeniu z nowoczesnym designem, dlatego wykorzystywane jest chętnie w projektach nowoczesnych mieszkań i domów.
Modnie wykończone
Nowe ramki do serii Aria wykonane ze szkła i metalu pozwolą stworzyć wyrafinowane wnętrze z klasą. Szkło czarne, białe czy szare prezentuje się bardzo elegancko i uwydatnia wystrój wnętrz, natomiast aluminium szczotkowane niewątpliwie podkreśla nowoczesność.
E-BOOK „Fotowoltaika dla domu”
Bezpłatny e-book „Fotowoltaika dla domu” to kompleksowe źródło informacji na temat fotowoltaiki przygotowane przez ekspertów TAURON Sprzedaż. Poradnik zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - m.in. o opłacalność fotowoltaiki czy dobór mocy i rozliczanie energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne.
Nowość! Czujnik wykrywający obecność pojazdu
Japońska firma OPTEX - lider w dziedzinie detekcji na zewnątrz budynków - wprowadziła do oferty nową linię czujników parkingowych. OVS- 01GT to czujniki wykrywające obecność pojazdów przy bramach oraz szlabanach. Można je integrować z systemami do otwierania bram, inteligentnymi systemami zarządzania parkowaniem czy znakami ostrzegawczymi. OVS znajdzie również zastosowanie jako czujnik do automatycznego otwierania bramy przy wyjeździe z posesji.

Projekty domów

Alia
Projekt Alia pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Dom w renklodach 15 (G2)
Projekt Dom w renklodach 15 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w wisteriach 8
Projekt Dom w wisteriach 8 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
HomeKONCEPT 28
Projekt HomeKONCEPT 28 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Remont bez zniszczenia „duszy” domu
Izabella i Timothy tak bardzo zachwycili się zadrzewioną willową dzielnicą i charakterem domu w stylu żoliborskim, że na czas 10-15 letniego pobytu w Polsce tylko w nim chcieli zamieszkać. Zmodernizowali go starannie, w kilku etapach.
Man icon Lilianna Jampolska
Nowa odsłona domu z bali
Kiedy w 2015 r. Karolina i Marcin kupili ten dwudziestoletni dom, miał wiejski wygląd i tradycyjne instalacje. Po zmianie kolorystyki bali i dachu oraz dobudowaniu z tyłu jadalni, prezentuje się nowocześniej i jest przestronniejszy. Po wyposażeniu go w wentylację mechaniczną z rekuperatorem, a także przewodową instalację automatyki domowej i fotowoltaikę, lepiej pasuje do oczekiwań współczesnych użytkowników.
Man icon Lilianna Jampolska
Karolina - Członkini Klubu Budujących Dom, łazienkę remontowała w 2019 r.
Zakres remontu i czas jego trwania: przerobienie wszystkich instalacji; wymiana wykończenia przegród, armatury sanitarnej i mebli. Zajęło to 5 tygodni.
Man icon Lilianna Jampolska
Nowe domowe spa
Remont w łazience wykonuje się między innymi w celu poprawienia działania instalacji (wentylacji, ogrzewania, oświetlenia), oraz wyposażenia w funkcjonalniejszą i nowocześniejszą armaturę. Nasi Rozmówcy przekonali się, że jest to zadanie wymagające sporego wysiłku.
Man icon Lilianna Jampolska
Anastazja - Czytelniczka Budujemy Dom, łazienkę remontowała w 2016 r.
Zakres remontu i czas jego trwania: rozebranie starego wyposażenia; ułożenie nowej instalacji wodnej i kanalizacyjnej, podłogówki wodnej oraz hydroizolacji; wykończenie ścian i posadzki; montaż armatury i mebli. Zajęło to 8 tygodni.
Man icon Lilianna Jampolska
Gosia i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, łazienkę remontowali w 2018 r.
Zakres i czas trwania remontu: rozebranie starych elementów łazienki. Przebudowa podłączeń rur wodnych i kanalizacyjnych. Wymiana instalacji elektrycznej. W obrębie obecnego prysznica dodanie wodnego ogrzewania podłogowego oraz odpływu liniowego, wyprofilowanie nowej wylewki, ułożenie folii w płynie. Wykończenie od nowa przegród płytkami i farbą do łazienek, zamontowanie armatury i mebli. Zajęło to 6 tygodni.
Man icon Lilianna Jampolska
Wyposażenie łazienki
RIHO to holenderska firma z ponad 50-letnią tradycją, posiadająca 6 oddziałów na terenie całej Europy. Jako producent wyposażenia łazienek wyróżnia się estetyką minimalizmu i nowoczesnym designem. W Polsce działa od 2000 roku z sukcesem wyznaczając nowe trendy na rodzimym rynku. Riho posiada własne zespoły projektowe, dla których komfort, wytrzymałość i bezpieczeństwo są wartościami nadrzędnymi. Współpracuje ze starannie wyselekcjonowaną grupą salonów łazienkowych i projektantów wnętrz. Sieć autoryzowanych serwisantów zapewnia fachową obsługę posprzedażową w całej Polsce.
Odnawianie elewacji
Na ściany zewnętrzne nieustannie działają szkodliwe czynniki atmosferyczne, tj. deszcz, mróz, słońce, zanieczyszczone powietrze, a oprócz tego grzyby, glony, szkodniki drewna. Z tego powodu ochronny płaszcz budynków wymaga co jakiś czas odświeżenia lub remontu. Niektórzy wykorzystują to jako okazję do docieplenia ścian. O zakresie swoich inwestycji tego rodzaju opowiedzieli nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia i Kuba - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany remontowali w 2016 r.
Dom: murowany, niepodpiwniczony, trzykondygnacyjny z garażem; powierzchnia 266 m2. Ściany zewnętrzne: dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 30 cm i styropianu o grubości 15 cm. Zakres remontu ścian: na istniejącej termoizolacji (z siatką, gruntem i farbą fasadową) ułożono grunt i tynk silikatowy o fakturze średni baranek, barwiony w masie na kolor kremowy; podmurówkę wykończono beżowym marmolitem. Na narożnikach i innych elementach przytwierdzono aluminiowe profile.
Man icon Lilianna Jampolska
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, ściany remontował w 2017 i 2018 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 180 m2. Ściany zewnętrzne - z bali o grubości 25 cm. Warstwa ocieplenia z wełny mineralnej o grubości 12 cm. Folia wiatroszczelna i paroprzepuszczalna. Wykończenie od strony wnętrz - płyty g-k. Jadalnia na tarasie dobudowana w technologii szkieletu drewnianego, na zewnątrz tynk silikonowy. Zakres remontu ścian: fumigacja bali (poprawienie dezynsekcji metodą mikrofali), pomalowanie ich szarą farbą, a ram okiennych i drzwiowych białą.
Man icon Lilianna Jampolska
Irena i Witek - Czytelnicy Budujemy Dom, termomodernizację przeprowadzili w 2018 r.
Dom: dwupiętrowy; powierzchnia 260 m2. Ściany zewnętrzne - murowane, trójwarstwowe z bloczków betonu komórkowego o grubości 20 cm i cegły cementowo- wapiennej o grubości 12 cm, między przegrodami szczelina powietrzna. Termomodernizacja ścian zewnętrznych: metodą lekką mokrą, przy użyciu styroduru i styropianu grafitowego o grubości 10 cm; na powierzchni 318 m2. Od strony zewnętrznej ułożono cienkowarstwowy tynk silikonowy. Cztery lata wcześniej wymieniono okna i drzwi.
Man icon Lilianna Jampolska
Wykorzystaj ten czas
Nawet kiedy los wysyła nam niechciane prezenty, chcemy zachować poczucie kontroli nad naszym życiem. To, czy czas niepewności i chaosu przeżyjemy tak, jakbyśmy chcieli tylko „przetrwać”, czy tak, że sprowokujemy wydarzenia dla nas ważne albo wartościowe - zależy od nas.
Man icon Joanna Heidtman
Żeby było cieplej
Termomodernizacja ma na celu poprawę komfortu mieszkania we własnym domu i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Obejmuje ocieplenie lub docieplenie przegród (ścian i dachu), wymianę okien, drzwi zewnętrznych i garażowych. W artykule tym skupimy się na najważniejszym etapie, czyli na ociepleniu ścian.
Man icon Joanna Dąbrowska
Nowe okna i drzwi wejściowe
Wiatr przewiewający przez nieszczelne okna i drzwi wejściowe, szczególnie zimą, jest bardzo uciążliwy, bo nie tylko znacząco obniża komfort cieplny w budynku, ale powoduje wzrost rachunków za ogrzewanie. Kiedy regulacja okuć nie pomaga - konieczna jest wymiana stolarki. Zainwestowane pieniądze zwrócą się dość szybko, a w zimowe długie wieczory w domu będzie ciepło.
Man icon Joanna Dąbrowska
Bezpieczeństwo i komfort cieplny
Głównym powodem montażu rolet zewnętrznych jest zwykle chęć zabezpieczenia domu przed włamaniem. Warto wiedzieć, że rolety mają więcej zalet. Opuszczone zwiększają komfort cieplny we wnętrzu. Zimą ograniczają wychładzanie i pozwalają ograniczyć wydatki na ogrzewanie, latem chronią przed słońcem i upałem.
Man icon Janusz Werner
Zamieszkać na strychu
Adaptując nieużytkowy strych, możemy w dość prosty sposób powiększyć przestrzeń mieszkalną. Jednak wszystko zależy od tego, jakim poddaszem dysponujemy. Poziom trudności, zakres prac i koszty mogą być skrajnie różne. Ale sprawa jest warta zachodu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Rekuperatory TOP VENT
Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie podnosi komfort życia jest REKUPERACJA, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zapewniająca optymalną wymianę powietrza. Zimą ogrzewa wpuszczane powietrze, a latem wychładza je zapewniając świeże powietrze przez cały rok.
Wentylacja decentralna
Wentylacja decentralna to niewątpliwie nowy trend na polskim rynku HVAC. Marką BLAUBERG sygnowane są urządzenia z zakresu wentylacji rozproszonej o wydajności 30, 50, a nawet 100 m3/h. Są one przeznaczone do zamontowania wszędzie tam, gdzie ze względów ograniczonej przestrzeni montażowej lub wysokich kosztów trudno jest zainstalować centralę wentylacji mechanicznej z systemem kanałów nawiewnych oraz wywiewnych.
Duża zmiana
Remonty dachu mogą być bardzo różne - od drobnych napraw (wymiany paru dachówek, zrobienia zaprawek malarskich na blasze, poprawienia obróbek), przez ułożenie nowego pokrycia, aż po całkowitą wymianę dachu łącznie z więźbą. Jeżdżąc po kraju łatwo zauważyć, że mimo kosztów i trudności, związanych z realizacją tego przedsięwzięcia, wymiana pokrycia, czy nawet całego dachu jest u nas jedną z częściej realizowanych potrzeb remontowych.
Man icon Janusz Werner
Bez plam i nierówności
Odmalowanie ścian to prosty i popularny sposób na odświeżenie lub zmianę wystroju wnętrz. Niekiedy jednak przegrody wymagają gruntownego odnowienia - usunięcia plam, wykwitów albo uszkodzeń tynku. Niezbędne jest też oczywiście wyeliminowanie przyczyn tych defektów.
Man icon Małgorzata Kolmus
Rozwierane lub przesuwne
Remont to dobra okazja do wymiany starych, zniszczonych czy niemodnych drzwi. Najczęściej robi się to przy układaniu nowej posadzki, bo podczas demontażu ościeżnicy można uszkodzić parkiet. Planując takie prace, warto przeanalizować funkcjonalność wnętrz i tam, gdzie miejsca jest mało, przewidzieć wersje przesuwne - ukryte w ścianie albo poruszające się np. po dekoracyjnych szynach. Te ostatnie będą efektowną ozdobą w najpopularniejszym obecnie loftowym stylu.
Man icon Joanna Dąbrowska
Więcej niż renowacja
Remont starej podłogi to najczęściej cyklinowanie drewnianej posadzki - desek, parkietu. Czasami powierzchowna renowacja nie wystarczy. Niezbędne jest ułożenie nowej okładziny, niekiedy również wymiana spodnich warstw podłogi, czyli tego, co znajduje się między posadzką i stropem bądź gruntem.
Man icon Janusz Werner
Lepsza strona mocy
Trudno w ogóle wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez prądu. Urządzeń elektrycznych w naszym otoczeniu ciągle przybywa i zmieniają się standardy, zgodnie z którymi buduje się domowe instalacje elektryczne. Dlatego i one co jakiś czas wymagają remontu i unowocześnienia. Prace mogą mieć zupełnie różny zakres, od wymiany gniazd i łączników, aż po wymianę całego okablowania, a nawet budowę nowego przyłącza.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Rury na nowo
Wiele prac związanych z remontem instalacji wodno- -kanalizacyjnej można przeprowadzić samemu. Zabierając się do modernizacji warto jednak skorzystać z usług hydraulika, który podpowie, jakie zmiany są niezbędne. Nie ma choćby sensu układać zupełnie nowych rur, jeśli istniejące są w dobrym stanie i drożne, a w planach mamy jedynie zmianę ustawienia przyborów w remontowanej łazience.
Man icon Norbert Skupiński
Instalacje dla bezpieczeństwa
Instalacje elektryczne, tzw. niskoprądowe, służą do zapewnienia bezpieczeństwa w budynkach (np. systemy przeciwpożarowe) i przebywających w nich ludziom. W starszych domach jednorodzinnych raczej ich nie znajdziemy, w nowych i remontowanych bardzo często pojawiają się działające jako niskoprądowe systemy domofonowe i alarmowe. W tych instalacjach można zastosować również urządzenia bezprzewodowe.
Man icon Janusz Werner
Czas na własny prąd
Energia elektryczna jest droga. I jak na razie wszelkie prognozy wskazują, że będzie jeszcze droższa. Na przyszły rok już zapowiedziano podwyżki. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji rośnie zainteresowanie instalacjami PV (fotowoltaicznymi). Taka własna mikroelektrownia może obniżyć rachunki niemal do zera. Wbrew pozorom jej założenie także w już użytkowanym domu nie musi być trudne.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Lepsza wersja tarasu
Taras to niejako wspólna część domu i ogrodu. Dla wielu osób to ulubione miejsce wypoczynku, spożywania posiłków i po prostu wspólnego spędzania czasu w cieplejszych porach roku. Niestety, w naszym klimacie bardzo często ulega on uszkodzeniom. Odpadające po kilku latach płytki, a nawet krusząca się i pękająca konstrukcja to powszechnie spotykany widok. Na szczęście dziś dostępnych jest wiele materiałów pozwalających naprawić lub zupełnie przebudować taras.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wszystkiemu winna wilgoć
Balkony w domach jednorodzinnych wykończone są zazwyczaj płytkami ceramicznymi. Po latach użytkowania takie konstrukcje często nie wyglądają najlepiej - niemal normą są wykruszone fugi albo odspajające się płytki. Przyczyną jest przeważnie wilgoć, która wdziera się w warstwy podłogi. Jak naprawić takie zniszczenia?
Man icon Norbert Skupiński
Płot jak nowy
Pierwsze oznaki niszczenia ogrodzenia są sygnałem, że najwyższy czas przystąpić do jego renowacji. Jeśli w porę odnowimy i zabezpieczymy powierzchnię, czy też naprawimy uszkodzenia mechaniczne, unikniemy konieczności wymiany przęseł lub cokołu.
Man icon Małgorzata Kolmus
Idealny odkurzacz do domu i mieszkania
System centralnego odkurzania to w tej chwili najlepsze rozwiązanie, gwarantujące szybkie i wygodne sprzątanie. Jego sercem jest silnik z filtrem i zbiornikiem na zanieczyszczenia. Podpowiadamy, jak dobrać jednostkę centralną i na co zwracać uwagę przy jej zakupie. Ponadto radzimy, w jaki sposób zaprojektować i ułożyć instalację, aby bezproblemowo służyła latami.
Man icon Tomasz Wojciuk
Czysto i nowocześnie
Aranżując nową łazienkę, czy też remontując starą, przybory sanitarne, a zwłaszcza miski ustępowe, coraz częściej podwiesza się na stelażu ukrytym w ścianie. Dzięki temu pomieszczenie wygląda nowocześniej i łatwiej się je sprząta.
Man icon Małgorzata Kolmus
Niezbędny zestaw
W każdym domu przyda się przynajmniej podstawowy zestaw elektronarzędzi: wiertarka, wkrętarka i pilarka. Nawet jeśli właściciel nie jest zapalonym majsterkowiczem, nieraz będzie musiał coś dokręcić, wywiercić w ścianie otwór na kołek albo pociąć drewno do kominka. Na wzywanie do każdej takiej pracy fachowca z odpowiednim sprzętem mało kto może sobie pozwolić.
Man icon Norbert Skupiński
Co masz w szafce?
Wybierając meble do kuchni, zastanawiamy się, w jakim mają być stylu - nowoczesne, rustykalne, jeszcze inne? Jaki mają mieć kolor i czy fronty będą z drewna czy z laminatu? O tym, co szafki mają w środku, czyli w jakie zawiasy, prowadnice i stelaże zostaną wyposażone, w pierwszej chwili myśli mało kto. A to właśnie wyposażenie, określane wspólną nazwą okuć, decyduje o komforcie użytkowania mebli kuchennych (innych zresztą też).
Man icon Janusz Werner
Czy ściany można ocieplić od wewnątrz?
Chciałbym poprawić komfort cieplny w moim domu. Wiem, że najważniejsze jest ocieplenie ścian. Czy można je zaizolować od wewnątrz?
Dobudowa ścianki z płyty gipsowo-kartonowej
Chcę podzielić pokój na dwa ścianką z płyty g-k. Jak ją postawić, z jakich płyt? Czy mogę zrobić w niej drzwi?
Jak podłączyć grzałkę elektryczną do grzejnika łazienkowego?
Robię kapitalny remont łazienki i chciałbym założyć w niej grzejnik drabinkowy. W sezonie grzewczym będzie go zasilał kocioł, ale chciałbym też zamontować w grzejniku grzałkę elektryczną. Czy sposób rozmieszczenia króćców c.o. oraz umiejscowienie grzałki ma tu jakieś znaczenie (poza wyglądem)?
Silikonowanie zlewu w kuchni
Po jakiś 10 latach od wykonania silikonowa fuga przy kuchennym zlewie wygląda jak pas brudu. Jak ją wymienić?