Odnawianie elewacji

Na ściany zewnętrzne nieustannie działają szkodliwe czynniki atmosferyczne, tj. deszcz, mróz, słońce, zanieczyszczone powietrze, a oprócz tego grzyby, glony, szkodniki drewna. Z tego powodu ochronny płaszcz budynków wymaga co jakiś czas odświeżenia lub remontu. Niektórzy wykorzystują to jako okazję do docieplenia ścian. O zakresie swoich inwestycji tego rodzaju opowiedzieli nasi Rozmówcy.
Około 90% budynków jednorodzinnych ma murowane ściany zewnętrzne jedno-, dwu- albo trójwarstwowe. Reszta domów powstaje w technologii drewnianej, m.in. szkieletowej, z bali, prefabrykowanej. Bez względu na zastosowaną metodę budowy, na elewacjach po jakimś czasie pojawiają się oznaki szkodliwego działania czynników atmosferycznych, mechanicznych i innych. Najszybciej widoczne są w miejscach stale zacienionych i na ścianach północnych (to zazwyczaj naloty organiczne, np. glony, porosty), oraz na dolnych fragmentach elewacji (najbardziej zagraża im wilgoć i zagrzybienie). Kiedy oznaki starzenia pojawiają się na całym budynku, pora zaplanować mniejszy lub większy remont. Musi być on adekwatny do technologii wzniesienia przegród i materiałów, którymi je wykończono.
MATERIAŁY ELEWACYJNE
Ściany jednowarstwowe - jeżeli wznosi się je z bloczków betonu komórkowego, pustaków keramzytobetonowych, bądź z poryzowanej ceramiki, to do ich wykończenia najczęściej używa się tradycyjnego tynku cemen...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
