Czysto i nowocześnie
Aranżując nową łazienkę, czy też remontując starą, przybory sanitarne, a zwłaszcza miski ustępowe, coraz częściej podwiesza się na stelażu ukrytym w ścianie. Dzięki temu pomieszczenie wygląda nowocześniej i łatwiej się je sprząta.
Stelaż sanitarny to obecnie standard. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia ukrycie (zabudowanie) przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz rur. W przypadku tradycyjnego stojącego WC, na styku z podłogą łatwo gromadzi się brud. Jeśli natomiast wisi on na stelażu, posadzkę pod nim można wygodnie myć.
RODZAJE I WYMIARY
Stelaż zbudowany jest z ramy z profili stalowych o dużej wytrzymałości. Musi ona przenosić obciążenia pochodzące od miski WC i jej użytkownika. Przy prawidłowo wykonanej obudowie, wytrzymałość konstrukcji wynosi ok. 400 kg.
Najbardziej popularne są modele do tzw. zabudowy wysokiej. Wysokość takiej ramy to 110-130 cm. Znajdziemy też wersje do zabudowy niskiej - 80-90 centymetrowe. Wtedy przycisk spłukujący jest usytuowany w półce utworzonej za sedesem, w poziomej płaszczyźnie.
Producenci oferują też stelaże o nietypowych wymiarach, przeznaczone do stosowania np. w małych łazienkach. Wąskie mają ok. 40 cm szerokości (standardowe 50 cm). Płytkie (slim) cechuje...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze