Więcej niż renowacja
Remont starej podłogi to najczęściej cyklinowanie drewnianej posadzki - desek, parkietu. Czasami powierzchowna renowacja nie wystarczy. Niezbędne jest ułożenie nowej okładziny, niekiedy również wymiana spodnich warstw podłogi, czyli tego, co znajduje się między posadzką i stropem bądź gruntem.
Podłoga to kilka warstw, ułożonych na gruncie lub stropie. Warstwa wierzchnia, po której chodzimy, to posadzka. Może nią być parkiet, panele, płytki... Pod posadzką znajdują się warstwy konstrukcyjne - odmienne przy różnych typach podłóg. Mogą stanowić je np. drewniane legary, na które nabito deski, lub podkład betonowy (jastrych), w zależności od potrzeb także izolacja przeciwwilgociowa (z folii budowlanej lub papy), termiczna (wełna mineralna lub styropian) czy akustyczna (wełna, styropian, pianka poliuretanowa).
OCENA STANU POSADZKI
Zdjęcia wykorzystane w tym artykule zrobiono w 50-letnim, jednopiętrowym domu z piwnicą. Ponieważ budynek jest podpiwniczony, podłogi zarówno piętra, jak i parteru są ułożone na stropach. Te wylano z betonu jako płyty monolityczne. Na piętrze posadzką jest drewniany parkiet z buku. Na parterze sprawa wygląda inaczej - na większości powierzchni ułożono parkiet dębowy, zaś w niektórych pomieszczeniach przykryto go później panelami podłogowymi.
Prace r...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze