Jak dobudować ogród zimowy?
PYTANIE CZYTELNIKA: Chciałbym dobudować do mojego domu ogród zimowy. Czy to dobry pomysł? Zastanawiam się, jak bardzo skomplikowane są formalności i samo wykonanie takiej konstrukcji. Jakie technologie budowy są do wyboru? Jak powinno być wyposażone takie pomieszczenie?
ODPOWIADA: NORBERT SKUPIŃSKI
Dobudowanie ogrodu zimowego jest dobrym sposobem na zwiększenie powierzchni domu. W takim pomieszczeniu można się relaksować czy spożywać posiłki niezależnie od warunków atmosferycznych. To też dobry pomysł dla tych, którzy chcieliby uprawiać egzotyczną roślinność.
Formalności nie są zbyt skomplikowane, choć trzeba się liczyć z koniecznością przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Przy czym nie musi jej opracowywać architekt lub konstruktor. Sama budowa również nie powinna przysporzyć dużych kłopotów, zwłaszcza gdy konstrukcję da się wykonać na istniejącej płycie tarasowej.
JAKIE FORMALNOŚCI?
Zgodnie z art. 29. Prawa budowlanego budowa ogrodu zimowego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem, że pomieszczenie będzie miało powierzchnię nie większą niż 35 m², przy czym łączna liczba tego typu obiektów na działce nie będzie przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni posesji. Potrzebne jest natomiast zgłoszenie do starostwa powiatow...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze