Termomodernizacja domu - raport specjalny
Wydajność i nowoczesność przy remoncie instalacji wodnych i grzewczych
Firma RWC oferuje produkty używane nie tylko do budowy nowych obiektów, ale także umożliwiające modernizację istniejących już budynków.
Wydajność i nowoczesność przy remoncie instalacji wodnych i grzewczych
Mniejsze zużycie energii dzięki automatycznemu równoważeniu AutoSar
Rosnące ceny energii sprawiają, że inwestorzy szukają rozwiązań, które pozwolą obniżyć rachunki za ogrzewanie przy jednoczesnym zachowaniu komfortu termicznego w budynku. Odpowiedzią na te potrzeby jest system AutoSar, dzięki któremu możemy zmniejszyć zużycie energii aż o 20%. Sprawdź, jakie inne korzyści daje zastosowanie automatycznego równoważenia w budynku.
Mniejsze zużycie energii dzięki automatycznemu równoważeniu AutoSar
Technologie ogrzewania, które sprawdzą się w remontowanym domu
W czasach „kryzysu gazowego”, kiedy to ceny tego paliwa drastycznie idą w górę, lub w przypadku braku dostępu do niego warto rozważyć ogrzewanie elektryczne. Takie ogrzewanie starego domu może być bardzo wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem zarówno w przypadku wybierania głównej, jak i pomocniczej metody grzania - najważniejszy jest dobór odpowiedniej technologii. Szczególnie korzystne finansowo jest połączenie elektrycznego ogrzewania z instalacją fotowoltaiczną.
Technologie ogrzewania, które sprawdzą się w remontowanym domu
Najnowsze pompy ciepła NIBE z ekologicznymi czynnikami chłodniczymi R290 oraz R32
Niekorzystne zmiany klimatyczne, coraz większe zanieczyszczenie powietrza są faktem, tak jak faktem są również kurczące się zasoby naturalne i ich gwałtownie rosnące ceny. W tej sytuacji konieczne stają się działania w kierunku ograniczenia wydobycia paliw kopalnych - na rzecz pozyskiwania energii odnawialnej. Najlepszą odpowiedzią na te wyzwania są pompy ciepła, które aż 80% energii pozyskują z natury (powietrza, gruntu itp.).
Najnowsze pompy ciepła NIBE z ekologicznymi czynnikami chłodniczymi R290 oraz R32
Termomodernizacja - obniżenie kosztów ogrzewania dzięki ociepleniu poddasza pianą PUR
Coraz wyższe ceny energii i ogrzewania wpływają na wysokie koszty eksploatacji budynku. Aby je ograniczyć przede wszystkim należy skupić się na odpowiedniej izolacji. O ile w nowych budynkach stosuje się nowoczesne, energooszczędne rozwiązania, to stare domy zwykle nie mają odpowiedniej warstwy izolacji, pozwalającej na właściwe utrzymanie ciepła. Termomodernizacja staje się zatem koniecznością dla oszczędności i podniesienia komfortu życia.
Termomodernizacja - obniżenie kosztów ogrzewania dzięki ociepleniu poddasza pianą PUR
Izolacje a ograniczanie kosztów energii
Na początku października została uchwalona ustawa, wprowadzająca zmiany do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej i mają przyczynić się do oszczędności energii oraz zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków, jak i emisji CO2.
Izolacje a ograniczanie kosztów energii
Jaką pompę ciepła wybrać? Jaki rodzaj najłatwiej zamontować? Porównanie split, monoblok, All in One
Podejmując decyzję o zakupie pompy ciepła, każdy inwestor zastanawia się nad tym, czy decydować się na klasyczny split, monoblok, czy All in One, czyli wersję ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. Wybór nie jest prosty, dlatego poniżej porównujemy te trzy warianty. Aby uniknąć faworyzowania jednego rozwiązania ze względu na różnych producentów (który producent lepszy) oraz by było one wiarygodne, do porównania wykorzystaliśmy jedne z najbardziej popularnych urządzeń - pompy ciepła Panasonic.
Jaką pompę ciepła wybrać? Jaki rodzaj najłatwiej zamontować? Porównanie split, monoblok, All in One
Ogrzewaj lepiej
Dzięki remontowi instalacji c.o. możemy mieć ogrzewanie działające lepiej, a przy tym tańsze w eksploatacji. Przy tym coraz częściej nie jest to jedynie zastąpienie starego kotła nowszym modelem. Zmiany mogą polegać na dodaniu drugiego źródła ciepła albo przejściu na zupełnie inne paliwo. W grę wchodzi także wymiana grzejników i rur lub zrobienie ogrzewania podłogowego. Na co należy zwracać uwagę przy takich zmianach i jakich błędów trzeba się wystrzegać?
Ogrzewaj lepiej
Wymieniamy stolarkę
Przez nieszczelne okna i drzwi z domu ucieka mniej więcej tyle ciepła, co przez nieocieplone mury. Co oznacza, że jeśli chcemy mało płacić za ogrzewanie, samo ocieplenie przegród nie wystarczy. Wymiana stolarki też jest potrzebna. Inwestor zainteresowany państwowym wsparciem powinien wybrać taką, która spełnia Warunki Techniczne 2021.
Wymieniamy stolarkę
Farba - prosty sposób na termoizolację
Istnieje wiele sposobów na termoizolację budynków. Jednym z nich jest specjalistyczna farba, która z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie specjalistów. Wszystko dzięki jej właściwościom, szerokim możliwościom zastosowania oraz łatwości aplikacji. Zapraszamy do poznania polskich farb termoizolacyjnych GoTherm®.
Farba - prosty sposób na termoizolację
Ocieplamy ściany i dach
Ocieplenie przegród zewnętrznych, przede wszystkim ścian i dachu, to dla obniżenia rachunków za ciepło działanie absolutnie kluczowe. Można przyjąć, że ogrzewanie domu doprowadzonego tylko do standardu Warunków Technicznych 2017 jest o połowę tańsze, niż budynku bez termoizolacji. Jeśli docieplimy go zgodnie z WT 2021, opłaty spadną nawet o dwie trzecie. W zależności od wielkości domu, źródła ciepła itd., przy obecnych cenach paliw roczne oszczędności to od kilku do kilkunastu tys. zł.
Ocieplamy ściany i dach
Wsparcie niewystarczające?
Bardzo potrzebne, niezbyt skuteczne - tak znawcy tematu mówią o rządowym wsparciu termomodernizacji domów jednorodzinnych. Dwa podstawowe narzędzia tego wsparcia to program Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna. Szczególnie ten pierwszy miał odmienić polskie domy - wygonić z kotłowni kopciuchy, umożliwić docieplenie ścian. Zainteresowanie było duże, efekty są rozczarowujące, więc na przełomie roku program Czyste Powietrze czekają kolejne zmiany.
Wsparcie niewystarczające?
W tym numerze
Aktualności
Projekty domów
Reportaż - posesjonaci
Remont łazienki - posesjonaci
Ściany zewnętrzne - posesjonaci
Zagospodarowanie wody deszczowej - posesjonaci
Termomodernizacja domu - raport specjalny
Wymiana pokrycia dachu, okien dachowych - remonty i modernizacje
Wymiana rynien i system antyoblodzeniowy - remonty i modernizacje
Rolety zewnętrzne - remonty i modernizacje
Blackout - zasilanie awaryjne - remonty i modernizacje
Wentylacja z rekuperatorem (SBS) - remonty i modernizacje
Wymiana instalacji wod.-kan. i uzdatnianie wody - remonty i modernizacje
Nowa instalacja elektryczna z wyborem osprzętu - remonty i modernizacje
Odkurzacz centralny - remonty i modernizacje
Systemy antyoblodzeniowe na podjazd i schody - remonty i modernizacje
Domofony, wideodomofony, alarmy - remonty i modernizacje
Instalacja inteligentna - remonty i modernizacje
Remont ścian wewnętrznych (w tym g-k) - remonty i modernizacje
Wymiana podłogi i posadzki - remonty i modernizacje
Nowe ogrodzenie i brama wjazdowa z napędem - remonty i modernizacje
Kuchnia - ważny detal
Z nowymi funkcjami - poradnik urządzania ogrodu
Porady
Ogniwa PV przy współpracy z pompami ciepła i kotłami elektrycznymi - remonty i modernizacje