Ogrzewaj lepiej
Dzięki remontowi instalacji c.o. możemy mieć ogrzewanie działające lepiej, a przy tym tańsze w eksploatacji. Przy tym coraz częściej nie jest to jedynie zastąpienie starego kotła nowszym modelem. Zmiany mogą polegać na dodaniu drugiego źródła ciepła albo przejściu na zupełnie inne paliwo. W grę wchodzi także wymiana grzejników i rur lub zrobienie ogrzewania podłogowego. Na co należy zwracać uwagę przy takich zmianach i jakich błędów trzeba się wystrzegać?
Niekiedy remont i modernizacja ogrzewania to po prostu konieczność. Tak jest, jeżeli stary kocioł zaczyna szwankować, grzejniki przeciekać itd. Najczęściej się je wymienia, gdyż naprawa zwykle okazuje się nieopłacalna, a przy tym trudno przewidzieć, na jak długo wystarczy.
Jednak usterki techniczne to nie jedyna przyczyna zmian. W dzisiejszych czasach, gdy ceny paliw sięgają nigdy wcześniej nie notowanego, wręcz absurdalnego poziomu, coraz więcej osób myśli o oszczędzaniu. Jednym ze sposobów na obniżenie rachunków jest termomodernizacja, polegająca na ograniczeniu strat ciepła, czyli dociepleniu przegród i wymianie okien. Piszemy o tym w artykule "Ocieplamy ściany i dach". Drugim jest natomiast lepsze wykorzystywanie paliwa - dzięki zwiększeniu sprawności kotłów oraz lepszemu sterowaniu dystrybucją ciepła. Przecież sprawność oznacza nie jakiś abstrakcyjny parametr, lecz to, ile wydamy na ogrzewanie. Jeżeli np. stary kocioł zasypowy na węgiel ma średnią sprawność w ciągu sezonu 65%, ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze