Prąd do remontu
Każda instalacja elektryczna kiedyś w końcu wymaga remontu. Może się on ograniczać do drobnych prac, jak np. wymiana widocznego osprzętu. Ale najczęściej decydujemy się na niego, tam gdzie drastycznie brakuje gniazd i punktów oświetleniowych, okablowanie jest w złym stanie, zaś zabezpieczenia są daleko w tyle za obecnymi standardami.
Pierwszym etapem pracy elektryka będzie ocena stanu instalacji. Potem powinniśmy przedstawić mu swoje oczekiwania - gdzie chcielibyśmy mieć gniazdka, łączniki oświetleniowe, źródła światła, nowe urządzenia elektryczne. Wówczas będzie można ocenić zakres potrzebnych prac, stopień ich trudności oraz koszty. Bardzo prawdopodobne, że trzeba będzie wypracować jakiś kompromis.
STARE I NOWE PRZEWODY
Najważniejszą częścią domowej instalacji elektrycznej są tak naprawdę tworzące ją przewody. Jeżeli zechcemy je wymienić lub rozbudować system, to będzie to najpoważniejsza część całego przedsięwzięcia, bo przecież przewody sięgają do każdego pomieszczenia. Pozostałe elementy, np. gniazda i łączniki oświetleniowe można wymienić stosunkowo łatwo. Podobnie cały osprzęt zabezpieczający, który znajduje się w rozdzielnicy bez porównania łatwiej jest zastąpić nowym, niż wymienić okablowanie. Ponadto to właśnie od tego, gdzie i jakie przewody ułożono, zależą ostatecznie możliwości instalacji elektrycz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze