Wykorzystanie wody deszczowej
Z uwagi na powtarzające się długie okresy suszy i wciąż powiększający się w Polsce deficyt wody, gromadzenie deszczówki staje się istotnym elementem wyposażenia ogrodów. Najlepiej magazynować ją w odpowiednim zbiorniku, naziemnym lub podziemnym, następnie przeznaczyć do podlewania roślin lub rozmaitych prac porządkowych. Tak postępują nasi Rozmówcy.
Deszczówka to cenny darmowy surowiec. Szacuje się, że wykorzystując ją w budynku jednorodzinnym i jego otoczeniu, można zmniejszyć zużycie wody wodociągowej nawet o ponad 50%. Dzięki temu oszczędza się coraz bardziej deficytową i drogą wodę pitną. Dlaczego należy dołożyć wszelkich starań, żeby oszczędniej gospodarować wodą z kranu? Ponieważ specjaliści obliczyli, że na każdego Polaka rocznie przypada jej 1600 m3, podczas gdy średnio na przeciętnego Europejczyka 4500 m3, alarmują także o coraz intensywniejszym kurczeniu się w naszym kraju jej dostępnych zasobów.
DLACZEGO NIE MARNOTRAWIĆ DESZCZÓWKI
Suszę (deficyt wody) wywołują rozmaite czynniki niezależne od człowieka (zalicza się do nich położenie geograficzne, warunki geologiczne), ale wiele z nich wynika wprost z naszego nieekologicznego postępowania, na skutek którego dochodzi do ocieplania się klimatu. Z tym globalnym niekorzystnym procesem bezpośrednio powiązana jest zmiana częstotliwości i intensywności opadów - obecnie zdarz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze