Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom
Aktualności
Pergola bioklimatyczna NUUN ECO
Pergola bioklimatyczna NUUN ECO to zadaszenie tarasu składające się z automatycznie obracanych lameli, zapewniających naturalną cyrkulację powietrza, jak również ochronę przed słońcem i deszczem.
Nowości malarskie i remontowe marki PROLINE
Nie wszystko wszystkim da się da pomalować. To pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy, gdy próbujemy pomalować lub przemalować cokolwiek w domu czy mieszkaniu.
GoTherm® - prosty sposób na termoizolację ścian
GoTherm® to farba termoizolacyjna polskiego producenta, która ma wiele zalet i pomaga rozwiązać wiele problemów, które pojawiają się podczas wykonywania termoizolacji ścian.
AIRMAX 3. GENERACJI - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Airmax3 monoblokowa pompa ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Łączy zaawansowaną technologię z ponadczasowym designem.
Projekty domów
HOMEKONCEPT 44 G1 YTONG
Projekt HOMEKONCEPT 44 G1 YTONG pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w kosaćcach 3(N)
Projekt Dom w kosaćcach 3(N) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w wisteriach 8(E) OZE
Projekt Dom w wisteriach 8(E) OZE pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dakota V
Projekt Dakota V pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Reportaż - posesjonaci
Remont parteru i tarasu
Właściciele postawili wymarzony dom na wsi i chociaż do jego wzniesienia celowo wybrali materiały trwałe i wytrzymałe, to jednak po kilkunastu latach użytkowania potrzebna była rewitalizacja wielu elementów wyposażenia. Ponadto po prostu chcieli zmienić wystrój. Zadaszyli też na stałe taras.
W stuletniej willi
Znakomita lokalizacja w tzw. mieście-ogrodzie oraz piękny układ pałacowo-parkowy na posesji skłoniły kolejnych właścicieli do remontowania prezentowanego domu. Obecni zrealizowali wszelkie niezbędne prace bardzo starannie, wnętrze urządzili w wysublimowany sposób, obierając styl art deco.
Remont łazienki - posesjonaci
Ola - Czytelniczka Budujemy Dom, łazienkę remontowała w 2022 r.
Zakres remontu: przerobienie instalacji wodnej i kanalizacyjnej w celu zastosowania wanny wolnostojącej; ułożenie hydroizolacji w obrębie prysznica; wykończenie przegród gresem i dekoracją typu jodełka; przerobienie instalacji elektrycznej, montaż podwieszanego sufitu oraz oświetlenia użytkowego i ozdobnego. Czas trwania: 2 tygodnie.
Irena i Witek - Czytelnicy Budujemy Dom, łazienkę remontowali w 2017 r.
Zakres remontu: kompleksowa zmiana, w tym wymiana instalacji wodnej i kanalizacyjnej, elektrycznej, wentylacyjnej; wymiana wykończenia przegród, armatury sanitarnej i mebli. Czas trwania: 3 tygodnie.
Kamila - Czytelniczka Budujemy Dom, łazienkę remontowała w 2021 r.
Zakres remontu: modernizacja instalacji elektrycznej, wymiana okładziny na przegrodach i armatury. Czas trwania: 3 miesiące.
Łazienka od nowa
W trakcie remontu łazienki, zwykle modernizuje się instalacje (wentylację, ogrzewanie, oświetlenie), wymienia okładzinę na posadzce i ścianach oraz armaturę sanitarną. Jaki zakres prac wykonali nasi Rozmówcy?
Ściany zewnętrzne - posesjonaci
Kasia i Darek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2019 r.
Dom: parterowy, z garażem; powierzchnia 139,13 m2.
Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe. Część nośna konstrukcyjna z bloczków betonu komórkowego P + W, o wymiarach 24 x 24 x 59,9 cm. Ocieplenie ze styropianu o grubości 20 cm (białego). Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej cienkowarstwowy tynk silikonowy; od strony wnętrza - maszynowy tynk gipsowy (twardy) i farba lateksowa.
Sławek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2018 r.
Dom: parterowy, o powierzchni 114 m2.
Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe. Część konstrukcyjna nośna z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 25 cm. Ocieplenie ze styropianu o grubości 20 cm. Wysokość ścian na parterze 2,85 m. Wykończenie - od strony zewnętrznej - tynk silikatowy w kolorze białym i antracytowym (RAL 7016), od strony wnętrz - płyty g-k i farba lateksowa.
Jarek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2017 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem w bryle; powierzchnia 244 m2.
Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe. Część nośna z bloczków silikatowych o grubości 24 cm. Ocieplenie z grafitowego styropianu o grubości 20 cm. Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej tynk silikonowy; od strony wnętrz - maszynowy tynk gipsowy (twardy).
Giesia - Czytelniczka Budujemy Dom, ściany stawiała w 1998 r.
Dom: parterowy; powierzchnia 95 m2 oraz ogród zimowy 40 m2.
Ściany zewnętrzne: wzniesione według technologii szkieletu drewnianego z kantówki sosnowej o grubości 20 x 20 cm, wewnątrz ocieplenie z wełny mineralnej i folii budowlanych, na zewnątrz oblicówka z desek, łączona na felc. W 2014 r. przy istniejącej elewacji postawiono słupki konstrukcyjne z kantówki modrzewiowej, między nimi ułożono ocieplenie z wełny mineralnej o grubości 10 cm i przykryto szalunkiem z desek modrzewiowych o grubości 4 cm. Deski uszczelniono warkoczem ze sznurka.
Zagospodarowanie wody deszczowej - posesjonaci
Natalia - Członkini Klubu Budujących Dom, zbiorników na deszczówkę używa od 2020 r.
Dom: powierzchnia 460 m2. Dach - wielospadowy, o powierzchni 440 m2. Działka - 2000 m2, grunt piaszczysty.
Przeznaczenie deszczówki: część zbierana w zbiornikach do podlewania roślin, część rozsączana w gruncie. Elementy systemu - 2 naziemne zbiorniki o pojemności 240 i 2 o pojemności 360 l; perforowane rury drenażowe o średnicy 100 mm podłączone do rur spustowych z dolnymi wpustami odpływowymi.
Maciek i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, zbiorników na deszczówkę używają od 2019 r.
Dom: powierzchnia 226 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 254 m2. Działka - 2900 m2, grunt niejednorodny, głównie ilasty.
Przeznaczenie deszczówki: do podlewania ogrodu, układ podłączony do automatycznego systemu nawadniania. Elementy systemu - podziemny zbiornik z tworzywa sztucznego o pojemności 10 m3, studzienka rewizyjna, instalacja kanalizacji deszczowej wykonana z rur PVC o średnicy 110 mm, pompy, pływakowy czujnik zapełnienia, automatyczne regulatory itp.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, zbiorników na deszczówkę używa od 2020 r.
Dom: powierzchnia 127 m2. Dach - kopertowy, o powierzchni 250 m2. Grunt - ilasty, okresowo podmokły.
Przeznaczenie deszczówki: gromadzona na krótko, powoli rozsączana w gruncie (do podlania trawnika). Elementy systemu - 5 tuneli rozsączających o różnej długości, złożonych np. z 3, 4, 5, 9 członów (każdy człon o wymiarach 1160 x 800 x 510 mm).
Filip - Czytelnik Budujemy Dom, zbiorników na deszczówkę używa od 2019 r.
Dom: powierzchnia 190 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 320 m2. Działka - 1000 m2, grunt niejednorodny, głównie ilasty.
Przeznaczenie deszczówki: do podlewania ogrodu. Elementy systemu - 2 podziemne żelbetowe zbiorniki każdy o pojemności 4 m3, studzienka rewizyjna, instalacja kanalizacji deszczowej z pełnych rur kanalizacyjnych o średnicy 110 mm, opaska odwadniająca z rurą perforowaną 120 mm. Docelowo planuje się elektroniczne czerpanie deszczówki i rozprowadzanie przez automatyczny system podlewania.
Termomodernizacja domu - raport specjalny
Wsparcie niewystarczające?
Bardzo potrzebne, niezbyt skuteczne - tak znawcy tematu mówią o rządowym wsparciu termomodernizacji domów jednorodzinnych. Dwa podstawowe narzędzia tego wsparcia to program Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna. Szczególnie ten pierwszy miał odmienić polskie domy - wygonić z kotłowni kopciuchy, umożliwić docieplenie ścian. Zainteresowanie było duże, efekty są rozczarowujące, więc na przełomie roku program Czyste Powietrze czekają kolejne zmiany.
Ocieplamy ściany i dach
Ocieplenie przegród zewnętrznych, przede wszystkim ścian i dachu, to dla obniżenia rachunków za ciepło działanie absolutnie kluczowe. Można przyjąć, że ogrzewanie domu doprowadzonego tylko do standardu Warunków Technicznych 2017 jest o połowę tańsze, niż budynku bez termoizolacji. Jeśli docieplimy go zgodnie z WT 2021, opłaty spadną nawet o dwie trzecie. W zależności od wielkości domu, źródła ciepła itd., przy obecnych cenach paliw roczne oszczędności to od kilku do kilkunastu tys. zł.
Farba - prosty sposób na termoizolację
Istnieje wiele sposobów na termoizolację budynków. Jednym z nich jest specjalistyczna farba, która z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie specjalistów. Wszystko dzięki jej właściwościom, szerokim możliwościom zastosowania oraz łatwości aplikacji. Zapraszamy do poznania polskich farb termoizolacyjnych GoTherm®.
Wymieniamy stolarkę
Przez nieszczelne okna i drzwi z domu ucieka mniej więcej tyle ciepła, co przez nieocieplone mury. Co oznacza, że jeśli chcemy mało płacić za ogrzewanie, samo ocieplenie przegród nie wystarczy. Wymiana stolarki też jest potrzebna. Inwestor zainteresowany państwowym wsparciem powinien wybrać taką, która spełnia Warunki Techniczne 2021.
Wymiana pokrycia dachu, okien dachowych - remonty i modernizacje
Nowy dach nad głową
Dachówka, która wystarczy na pokolenia, czy może lżejsza od niej i nieco tańsza blachodachówka? A może jeszcze jakiś inny materiał? Takie pytania zadają sobie właściciele remontowanych domów. Jednak muszą też pamiętać, że każdy rodzaj pokrycia wymaga określonej wytrzymałości konstrukcji dachu oraz odpowiedniego podkładu. Ponadto remont dachu to najlepszy moment na dodanie okien dachowych lub wymianę starych.
Wymiana rynien i system antyoblodzeniowy - remonty i modernizacje
W strefie okapu
Zadaniem rynien jest odprowadzanie wody deszczowej spływającej z dachu. Orynnowanie powinno być więc cały czas drożne i szczelne. Niestety, po dłuższym lub krótszym czasie eksploatacji często dochodzi to usterek, korozji i przecieków, co może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego w razie wykrycia ewentualnych nieprawidłowości nie należy czekać z remontem.
Rolety zewnętrzne - remonty i modernizacje
Do ochrony przed słońcem i ucieczką ciepła
W dobie rosnących cen energii ważne jest ograniczanie ucieczki ciepła z ogrzewanego domu. Jedną z metod jest zastosowanie na oknach osłon zewnętrznych, najlepiej rolet. Zimą zatrzymają one ciepło w środku, a latem ochronią przed nadmiarem słońca. Poza tym cały rok będą chronić przed włamaniem. Modernizacja budynku to dobry moment na ich zamontowanie.
Ogniwa PV przy współpracy z pompami ciepła i kotłami elektrycznymi - remonty i modernizacje
BOSMAN LED - zaawansowany dogrzewacz do instalacji c.o. i c.w.u.
Zawsze warto mieć w instalacji centralnego ogrzewania drugie źródło ciepła. To rezerwa na wypadek, gdy to pierwsze ulegnie awarii, zabraknie do niego paliwa, okaże się niewydolne w czasie dużych mrozów, albo w ogóle go jeszcze nie mamy, np. czekając na opóźniającą się dostawę pompy ciepła.
Darmowe zamiast drogiego
Wprawdzie najtańsza i najczystsza jest energia, której w ogóle nie zużyliśmy (zaoszczędzona), ale tuż za nią plasuje się ta pozyskana z własnej mikroinstalacji PV. Ważne jednak abyśmy naprawdę efektywnie ją wykorzystywali. Wówczas zmniejszymy rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę, zyskamy większą niezależność od dostawcy prądu, a nawet zabezpieczymy się na wypadek awarii sieci.
Blackout - zasilanie awaryjne - remonty i modernizacje
Kryzys na horyzoncie
Widmo krąży po Europie. Widmo kryzysu energetycznego. W związku z wojną w Ukrainie rośnie obawa o to, że nadchodząca zima będzie dla mieszkańców Starego Kontynentu bardzo ciężka. Czy grozi nam blackout? Jak się na niego przygotować?
Wentylacja z rekuperatorem (SBS) - remonty i modernizacje
W trosce o zdrowie
Dzisiejszy świat stoi przed wieloma problemami. Jednym z nich jest niska jakość powietrza wewnątrz budynków. Dotyczy to nie tylko domów wybudowanych kilka dekad wcześniej, lecz także współczesnych. Zła jakość oraz nieodpowiednia ilość świeżego powietrza może wywoływać syndrom chorego budynku. To odbija się na zdrowiu i samopoczuciu jego użytkowników. Aby tego uniknąć, warto wybrać właściwy system wentylacji.
Wybierz rekuperację z dofinansowaniem
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zapewniająca wydajną wymianę powietrza, staje się jedną ze standardowych instalacji w nowobudowanych, energooszczędnych budynkach. Co jednak z budynkami modernizowanymi? Czy instalacja rekuperacji w takim budynku jest możliwa i opłacalna?
Wymiana instalacji wod.-kan. i uzdatnianie wody - remonty i modernizacje
Nowe dopływy i odpływy
Zakres prac związanych z remontem instalacji wodno- -kanalizacyjnej może być bardzo szeroki. Stosunkowo szybko i łatwo da się wymienić same rury, zwłaszcza te prowadzące wodę. Ale już przerobienie instalacji odprowadzającej ścieki albo nadanie instalacji wodnej nowego przebiegu to poważne wyzwanie.
Nowa instalacja elektryczna z wyborem osprzętu - remonty i modernizacje
Prąd do remontu
Każda instalacja elektryczna kiedyś w końcu wymaga remontu. Może się on ograniczać do drobnych prac, jak np. wymiana widocznego osprzętu. Ale najczęściej decydujemy się na niego, tam gdzie drastycznie brakuje gniazd i punktów oświetleniowych, okablowanie jest w złym stanie, zaś zabezpieczenia są daleko w tyle za obecnymi standardami.
Odkurzacz centralny - remonty i modernizacje
Wygodne sprzątanie
Odkurzacz centralny to już praktycznie standard w nowych domach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na niego również w użytkowanym budynku, choć w takiej sytuacji trzeba dobrze przemyśleć przebieg rurociągu.
Systemy antyoblodzeniowe na podjazd i schody - remonty i modernizacje
Dlaczego warto zamontować system ochrony rur przed zamarzaniem?
Zamarznięte rury mogą być bardzo kosztownym problemem - narażone na działanie ujemnych temperatur pękają, prowadząc do poważnych zniszczeń i zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów. Elektryczne samoregulujące systemy przeciwzamarzaniowe stosuje się przeważnie w garażach do ogrzewania rur z wodą, systemów tryskaczowych oraz rur z olejem opałowym. Używane są również do zabezpieczania wrażliwych instalacji chłodniczych i klimatyzatorów znajdujących się na dachach budynków.
Żeby nie było ślisko
Podczas mrozów i opadów śniegu na podjeździe, ścieżkach wokół domu i na schodach prowadzących do niego robi się ślisko. Lód i zmarznięty śnieg przykrywają nawierzchnie, po których poruszanie się jest dość utrudnione. Łatwo wtedy o upadek i kontuzję albo poślizg samochodu. Aby temu zapobiec, warto na tych powierzchniach ułożyć system antyoblodzeniowy.
Domofony, wideodomofony, alarmy - remonty i modernizacje
Uaktualnij swój system zabezpieczeń domowych z inteligentnym alarmem od Yale
Alarm to kluczowy element każdego domowego systemu bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy właśnie zdecydowaliśmy się do naszego domu dodać inteligentne urządzenie w ramach ogólnej modernizacji, czy mamy już doświadczenie z rozwiązaniami smart home, Alarm Sync Smart Home od Yale sprawdzi się u każdego użytkownika!
Okablowanie nie zawsze potrzebne
Przy modernizacji starszych domów warto pomyśleć o bezpieczeństwie ich mieszkańców. To ze względu na bezpieczeństwo montujemy system alarmowy, wideodomofon, czujniki wykrywające dym czy gaz. Takie instalacje zwykle wymagają rozprowadzenia okablowania, ale bez kabli też można sobie poradzić - wystarczy zastosować urządzenia bezprzewodowe, które komunikują się ze sobą na drodze radiowej.
Instalacja inteligentna - remonty i modernizacje
Dla komfortu i oszczędności
Instalacja inteligentna jest w stanie nadzorować pracę wielu urządzeń domowych. Umożliwia też ich współdziałanie. System nie tylko wykonuje za mieszkańców powtarzane regularnie czynności, ale i dostosuje działanie urządzeń odpowiednio do sytuacji. Zapewnia to domownikom dużą wygodę (w naszym otoczeniu wciąż przybywa sprzętów, którymi trzeba sterować) oraz oszczędność energii.
Remont ścian wewnętrznych (w tym g-k) - remonty i modernizacje
Czysto i estetycznie
Jedne z najczęściej wykonywanych prac remontowych, to te związane z odnawianiem powierzchni ścian we wnętrzach. Przeważnie wystarczy je odmalować, niekiedy niezbędne jest usunięcie plam czy też naprawa uszkodzeń warstwy tynku.
Wymiana podłogi i posadzki - remonty i modernizacje
Parkiet, panele, płytki...
Generalny remont domu jest okazją do tego, by sprawdzić stan nie tylko posadzki, ale też warstw podłogi pod nią. Niekiedy, najczęściej w starych budynkach i podłogach na gruncie, konieczna jest wymiana izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, a nawet elementów konstrukcyjnych. Jeżeli stan warstw podkładowych jest dobry, modernizuje się samą posadzkę lub na dawnej - ale stabilnej - wykonuje nową.
Nowe ogrodzenie i brama wjazdowa z napędem - remonty i modernizacje
Solidny płot i wygodna automatyczna brama
Remont domu to dobra okazja do wymiany ogrodzenia. Nierzadko to tymczasowe, które miało być „na chwilę”, zostaje na długo. W większości przypadków jest bowiem tak, że jeżeli nie wykona się czegoś od razu,... potem trudno potraktować to jako priorytet, wszak w nowym budynku zawsze jest mnóstwo rzeczy do zrobienia (i zapłacenia za nie). Remont po latach warto wykorzystać do postawienia docelowego ogrodzenia, które będzie solidne, efektowne i przetrwa wiele lat.
Kuchnia - ważny detal
Kuchenne rewolucje
Kuchnia, będąca jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, powinna nie tylko dobrze się prezentować. Równie istotne jest właściwe rozplanowanie zabudowy, optymalne wyposażenie szuflad i szafek w mechanizmy gwarantujące płynną pracę oraz porządkujące przestrzeń, czy właściwe rozmieszczenie oświetlenia. Jeżeli wszystko zostanie zrobione jak należy, korzystanie z kuchni będzie prawdziwą przyjemnością.
Z nowymi funkcjami - poradnik urządzania ogrodu
Z nowymi funkcjami
Niemal w każdym ogrodzie, średnio co 10 lat, powinno się przeprowadzić modernizację. Chociażby dlatego, żeby lepiej dopasować go do aktualnych potrzeb użytkowników. W tym prezentowanym, niedawno dodano m.in. rozległą kwaterę warzywną, ogród zimowy, rabatę kwiatów ciętych oraz unowocześniono taras.
Porady
Jak dobudować ogród zimowy?
PYTANIE CZYTELNIKA: Chciałbym dobudować do mojego domu ogród zimowy. Czy to dobry pomysł? Zastanawiam się, jak bardzo skomplikowane są formalności i samo wykonanie takiej konstrukcji. Jakie technologie budowy są do wyboru? Jak powinno być wyposażone takie pomieszczenie?
Jaki strop wybrać?
PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem na etapie planowania poszczególnych przegród mojego wymarzonego domu. Po lekturze „Budujemy Dom” i kilku forów internetowych zdecydowałem już, w jakiej technologii powstaną ściany, wiem też, jak wybudowany zostanie dach. Nie mam natomiast wyrobionej opinii odnośnie stropu. Mam wrażenie, że o tym elemencie budynku najmniej się mówi i pisze. Jaka konstrukcja stropu będzie najlepsza?
Remont tarasu
PYTANIE CZYTELNIKA: Mamy taras wykończony płytkami ceramicznymi. 4 lata temu go remontowaliśmy, bo płytki się odspoiły. Mimo, że od remontu nie minęło wiele czasu, na blaszanych obróbkach pojawiła się rdza, a skrajne płytki przy pukaniu wydają głuchy odgłos. Czy taki remont można wykonać solidniej?
Stimeo - domy w ogrodzie
Firma Stimeo, działająca od 2013 r. zajmuje się produkcją, sprzedażą oraz montażem architektury ogrodowej. W jej ofercie są między innymi elektryczne pergole tarasowe, zadaszenia tarasowe, ogrody zimowe, domki metalowe narzędziowe, szklarnie ogrodowe oraz domki i domy drewniane.