Parkiet, panele, płytki...
Generalny remont domu jest okazją do tego, by sprawdzić stan nie tylko posadzki, ale też warstw podłogi pod nią. Niekiedy, najczęściej w starych budynkach i podłogach na gruncie, konieczna jest wymiana izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, a nawet elementów konstrukcyjnych. Jeżeli stan warstw podkładowych jest dobry, modernizuje się samą posadzkę lub na dawnej - ale stabilnej - wykonuje nową.
W przypadku generalnego remontu starego budynku, bardzo często niezbędna okazuje się ingerencja w głębsze partie podłogi - podkład i izolację. Zdarza się bowiem, że np. - nawet w niedawno budowanych domach - w podłodze na gruncie izolacja przeciwwilgociowa nie została właściwie wykonana, warstwa styropianu ma za małą grubość, a wylewka jest popękana. Na ogół usterki te odkrywa się podczas demontażu posadzki. Dopiero wtedy można ocenić stan poszczególnych warstw i poszukać źródła powstałych uszkodzeń.
W zależności od tego, czy jest to podłoga na gruncie czy na stropie nad pomieszczaniami (ogrzewanymi lub nieogrzewanymi) problemy mogą być bardzo różne.
Na gruncie i na stropie nad nieogrzewanymi pomieszczeniami (np. nad piwnicą) przegroda ta przede wszystkim musi chronić przed wilgocią i ucieczką ciepła. Izolację przeciwwilgociową (znajduje się na samym spodzie) układa się z folii budowlanej bądź papy, a termiczną - z wełny mineralnej lub styropianu.
Podłoga na stropie między ogrzewa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze