Jak zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej
3/2023
9-16 minut
Poprzez zastosowaniu najnowszych technologii możemy zwiększyć rentowność przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Systemy zarządzania energią, współpraca fotowoltaiki z pompą ciepła, automatyką budynkową, ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych czy inteligentne i zaawansowane sterowniki - to tylko niektóre rozwiązania pozwalające na efektywne wykorzystanie wyprodukowanej przez nas energii i przybliżające nas do „domu bez rachunków”.
W przypadku mikroinstalacji (do 50 kWp), które zostały zgłoszone do OSD po 31 marca 2022 roku, zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii obowiązuje system net-billingu, w którym nadwyżki wyprodukowanej energii prosument odsprzedaje do sieci po cenach rynkowych. System net-billingu z założenia ma zachęcać prosumentów do możliwie największego wykorzystania wyprodukowanej energii w czasie gdy jest ona wytwarzana. Oznacza to, że jeśli prosument nie poczyni starań aby tak się działo, narazi się na straty finansowe, gdyż nawet jeśli będzie mógł później odkupić energię po takiej samej cenie, dodatkowe opłaty, na przykład za dystrybucję energii, spowodują, że operacja jest dla niego nieopłacalna.
Biorąc pod uwagę, że dla najprostszej instalacji fotowoltaicznej stopień autokonsumpcji (część energii bezpośrednio zużywanej na potrzeby własne, zwana też autarkią) to zaledwie 25-30%, straty prosumenta mogą być znaczne w porównaniu do sytuacji, w której energia wyprodukowana jest zużywana ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze