Dobry dla seniorów
W prezentowanym ogrodzie jest mały trawnik i trochę rabat z roślinami ozdobnymi. Właściciele celowo zaaranżowali je w taki sposób, żeby nie wymagały zbyt uciążliwej obsługi, za to umożliwiały im wykonywanie lekkich prac fizycznych na świeżym powietrzu. Istotna była też estetyka i funkcjonalność zieleni wokół nowego domu.
Poprzedni kilkukondygnacyjny dom Grażyny i Romana znajdował się w obszernym ogrodzie z modrzewiami i sosnami (zajmował powierzchnię 1800 m2). Przez wiele lat taka nieruchomość im odpowiadała, lecz odkąd wkroczyli w wiek emerytalny, przestała być komfortowa - stała się za wielka, jej użytkowanie i obsługa trudne. Z tego powodu, na drugą część życia zaplanowali inną posesję.
Kupili mniejszą działkę (o powierzchni 780 m2) bez wysokich drzew, postawili na niej kompaktowy parterowy dom, z układem wnętrza dogodnym dla seniorów. Przy samodzielnym projektowaniu jego otoczenia, kierowali się podobnym kluczem, czyli estetyką, wygodą, łatwością obsługi. Grażyna (z pomocą ogrodnika) zaaranżowała układ rabat i wypełnienie ich roślinnością, od początku sama je pielęgnuje (najczęściej wczesnym rankiem, kiedy powietrze jest rześkie, nie grozi udar słoneczny). Natomiast Roman zajmuje się trawnikiem.
Przed frontem domu zastosowano roślinność mieszaną (iglasto-liściastą), żeby aranżacja ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze