Osłony przeciwsłoneczne
3/2023
9-16 minut
PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy na etapie tworzenia koncepcji naszego pierwszego domu. Będzie on usytuowany na nasłonecznionej działce, na której nie ma żadnych drzew. We wszystkich ścianach zewnętrznych, oprócz północnej, planujemy duże przeszklenia, bo takie nam się podobają, poza tym zależy nam na jasnych wnętrzach z dużą ilością dziennego światła. Zastanawiamy się nad wyposażeniem ich w osłony chroniące przed słońcem. Mąż zdecydowany jest na rolety, a mnie bardziej podobają się żaluzje. Które wyroby są bardziej praktyczne i czy trzeba montować je od razu, czy można trochę z tym poczekać i założyć je po przeprowadzce?
ODPOWIADA: JOANNA DĄBROWSKA
Pomysł, by o ochronie przed słońcem pomyśleć już na etapie tworzenia projektu domu jest dobry. Zwłaszcza wtedy, gdy planujecie Państwo budowę domu na działce pozbawionej drzew, w dodatku z dużą liczbą przeszkleń. Uwzględnienie osłon w projekcie umożliwi całkowite ukrycie ich skrzynek pod elewacją, bezproblemowe wyposażenie ich w napęd i zamontowanie jednocześnie z oknami. Większość producentów okien ma w ofercie również rozmaite osłony przeciwsłoneczne oraz automatykę do ich sterowania. Taka kompleksowa usługa na pewno będzie tańsza, w porównaniu z oddzielnym montażem, i zajmie mniej czasu.
Oczywiście, osłony można dodać także później, w wykończonym już budynku. Produkowane są bowiem warianty które można przytwierdzić do ramy okna lub do muru nad nim. W tym przypadku - skrzynka, w której ukryty będzie mechanizm osłony, będzie widoczna.
Wprawdzie najpopularniejsze są rolety, ale można zdecydować się też na żaluzje, markizy i markizorolety lub okiennic...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze