Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

BRYZA STAL - nowość od CELL-FAST
Dwudziestoletnie doświadczenie w produkcji systemów rynnowych BRYZA PVC, stała współpraca z dekarzami, otwartość na potrzeby klientów i wdrożenie nowoczesnego parku maszynowego zaowocowały stworzeniem niezawodnego stalowego systemu rynnowego BRYZA STAL.
Dachówki przejściowe KORAMIC do montażu instalacji fotowoltaicznej
Sposób montażu paneli fotowoltaicznych jest mocno uzależniony od pokrycia dachowego. Osoby zainteresowane montażem fotowoltaiki na dachu ceramicznym, mierzą się z wyzwaniem trwałego i estetycznego połączenia elementów instalacji z pokryciem.
Pojedynczy złoty panel szklany LIVOLO
Szlachetny charakter szkła i najwyższa jakość wykonania doskonale podkreślą walory każdego wnętrza, a minimalistyczny styl dodaje dyskretnej elegancji. Łącznik w kolorze szampańskiego złota może stać się wyjątkową ozdobą każdego pomieszczenia.
Siłownik do bram przesuwnych BULL5OM - najmocniejszy i najtrwalszy na rynku
Najnowszy napęd BENINCA, BULL 5OM do bram przesuwnych do 500 kg wagi bramy, o sile ciągu 650 N jest najmocniejszym produktem dostępnym na polskim rynku. BULL5OM jest zmodyfikowaną wersją standardowego siłownika BULL5M, produkowanego od ponad 15 lat.

Projekty domów

HOMEKONCEPT 96
Projekt HOMEKONCEPT 96 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w leszczynowcach 7
Projekt Dom w leszczynowcach 7 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w szyszkowcach 8 (E) OZE
Projekt Dom w szyszkowcach 8 (E) OZE pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Zamiast domku holenderskiego
Lato w 2019 roku, właściciele spędzili w domku holenderskim, który postawili na działce na wsi. Ta kilkumiesięczna wakacyjna ucieczka z miejskiego mieszkania niespodziewanie zrodziła w nich chęć zbudowania całorocznej siedziby i opuszczenie miasta na stałe.
Man icon Lilianna Jampolska
W szeregowcu
To zwiedzanie targów budowlanych zaowocowało zakupem tego rodzaju nieruchomości. Ze względu na bardzo dogodną lokalizację, właścicielka nie zamierza zmieniać miejsca zamieszkania. Wręcz przeciwnie - niedawno przeprowadziła remont wnętrza i ogrodu-chusteczki.
Man icon Lilianna Jampolska
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator użytkuje od 2016 r.
Dom: dwukondygnacyjny w zabudowie szeregowej; powierzchnia 155 m2; ściany dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu 15 cm. Wentylacja grawitacyjna. Rolety wewnętrzne na trzyszybowych oknach. Klimatyzacja: typu split; o mocy chłodniczej 5 kW i grzewczej 5,8 kW; inwerter; klasa energetyczna A+. Sterowanie - pilotem. Lokalizacja - w salonie na parterze.
Man icon Lilianna Jampolska
Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkują od 2021 r.
Dom: powierzchnia 159,20 m2; drewniany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany w dwukondygnacyjnej części z bala świerkowego (25 cm) z ociepleniem pianą PUR (od wewnątrz, 15 cm), w jednokondygnacyjnej - konstrukcja szkieletu drewnianego (wewnątrz warstwa ocieplenia z piany PUR, 15 cm), na zewnątrz izolacja ze styropianu (10 cm). Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, w oknach zasłony. Lokalizacja - na częściowo zadrzewionej działce. Klimatyzacja: jednostka zewnętrzna typu split z jednostką wewnętrzną; moc chłodnicza 2,6-7,0 kW, moc grzewcza 2,9-7,3 kW. Funkcje to auto, chłodzenie, grzanie, wentylacja; technologia DC inwerter; filtr siatkowy o zwiększonej gęstości HD; ekologiczny czynnik R32; klasa energetyczna A++/A+. Sterowanie - pilot bezprzewodowy. Lokalizacja - na parterze.
Man icon Lilianna Jampolska
Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkuje od 2020 r.
Dom: murowany, o powierzchni 206 m2; parterowy z poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm; dach pokryty dachówką ceramiczną, ocieplony wełną mineralną (30 cm). W oknach dachowych markizy zewnętrzne i rolety wewnętrzne. Wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja - w słońcu. Klimatyzacja: kanałowa; moc chłodzenia 3,5 kW, grzania 4,0 kW; liczne funkcje, np. oszczędność energii, samodiagnoza, inteligentne odszranianie, turbo, I Feel; ekologiczny czynnik chłodniczy R32; klasa energetyczna A++/A+. Gwarancja - 5 lat. Sterowanie - przewodowy regulator ścienny, bezprzewodowy pilot. Lokalizacja - na poddaszu.
Man icon Lilianna Jampolska
Do chłodzenia i grzania
Dawniej korzystano z klimatyzacji głównie w obiektach publicznych, obecnie często zakłada się ją też w domach jednorodzinnych. O walorach i obsłudze takiej instalacji szczegółowo opowiedzieli nasi Czytelnicy.
Man icon Lilianna Jampolska
Hałas szkodzi
Blisko 5 mln Polaków jest narażonych na szkodliwe działanie hałasu w swoich mieszkaniach i domach - wynika z corocznego raportu „Barometr zdrowych domów” firmy Velux. Nadmierny hałas prowadzi do problemów ze snem, wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego planując budowę, warto zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną przegród budowlanych.
Man icon Janusz Werner
Jak zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej
Poprzez zastosowaniu najnowszych technologii możemy zwiększyć rentowność przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Systemy zarządzania energią, współpraca fotowoltaiki z pompą ciepła, automatyką budynkową, ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych czy inteligentne i zaawansowane sterowniki - to tylko niektóre rozwiązania pozwalające na efektywne wykorzystanie wyprodukowanej przez nas energii i przybliżające nas do „domu bez rachunków”.
Trzy rodzaje instalacji
Sposób działania, możliwości i użyteczność systemu PV są bardzo różne, nie tylko w zależności od jego wielkości i mocy. Bardzo ważny jest również rodzaj zastosowanego falownika. Są ich trzy podstawowe typy. Od naszego wyboru będzie zależeć np. to, czy z własnego prądu da się korzystać w razie awarii sieci.
Ściany do poprawy
Praktycznie każda ściana wymaga co jakiś czas odnowienia. Zakres prac może być bardzo różny. Czasem wystarczy ją po prostu pomalować. Często jednak modernizacja wiąże się np. z koniecznością naprawy tynku czy położenia zupełnie nowej okładziny. W takiej sytuacji trzeba się przygotować na dłuższy remont i… większe wydatki.
Man icon Norbert Skupiński
Nowe dachowe
Okna dachowe, nazywane też połaciowymi, na większą skalę zaczęto stosować w naszym kraju przeszło ćwierć wieku temu. Co oznacza, że ich pierwsi użytkownicy stają już przed koniecznością wymiany stolarki. Wbrew pozorom, wymiana takiego okna nie musi być nadmiernie kłopotliwa.
Man icon Janusz Werner
Taras do naprawy
Taras to jeden z tych elementów domu, który jest najbardziej narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nic więc dziwnego, że już nawet po kilku latach użytkowania może wymagać remontu. Usterki pojawią się jeszcze szybciej, jeżeli podczas budowy popełniono błędy. Nie należy ich bagatelizować - odkładanie remontu może skutkować tym, że taras nie będzie się nadawał do użytku.
Man icon Norbert Skupiński
WIOSNA! Czekaliśmy na nią długie zimowe wieczory
Nareszcie w ciepłych promieniach słońca możemy z kubkiem gorącej kawy odpocząć na tarasie! Nasz ogród, jak i cała przyroda, budzi się do życia i czeka na nasze działania, na nowe wyzwania i nieskończone pomysły aranżacji.
Wiosenne odświeżenie ścieżek i podjazdu
Kiedy po zimowych miesiącach, które w większości spędzamy we wnętrzach, robi się cieplej, pojawia się chęć na przebywanie na świeżym powietrzu i wiosenne porządki w ogrodzie - przycinanie krzewów, zmiany w aranżacji nasadzeń, odnawianie altanek, ogrodzeń. Prace na ogół obejmują też przegląd stanu przydomowych nawierzchni. W większości przypadków wystarczy je umyć i naprawić miejscowe uszkodzenia, ale czasem konieczna jest ich wymiana.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ściany i stropy, czyli konstrukcja domu
W Polsce króluje technologia murowana, a na rynku materiałów ściennych dominują dwa produkty: bloczki z betonu komórkowego i pustaki z ceramiki. Jednak oferta jest zdecydowanie szersza. Warto wiedzieć, czym różnią się materiały ścienne, żeby świadomie wybrać budulec, który - w zależności od potrzeb - lepiej izoluje termicznie czy akustycznie. Ze stropami jest podobnie - w zależności od rodzaju mają różne właściwości, przy czym wybór stropu to raczej zadanie projektanta.
Man icon Janusz Werner
Najgłębsza warstwa dachu
Najpopularniejsze u nas dachy spadziste składają się współcześnie z trzech warstw: konstrukcji, podkładu i pokrycia. Inwestorów interesuje na ogół tylko to ostatnie, ale to konstrukcja ma zasadniczy wpływ na stabilność dachu i bezpieczeństwo domowników. W przypadku tych skośnych stanowi ją zwykle drewniana więźba. Przy dachach płaskich możliwości jest więcej.
Man icon Janusz Werner
Z rynnami dach jest kompletny
Planując wykończenie dachu wielu inwestorów skupia się przede wszystkim na wyborze pokrycia. Oczywiście, to najważniejszy element, ale zwieńczenie budynku będzie niekompletne bez systemu odprowadzania wody. Rynny pełnią bowiem bardzo ważną rolę - dzięki nim nie dochodzi do zalewania elewacji i zawilgocenia wnętrza domu.
Man icon Norbert Skupiński
Efektywny duet na podłogi, czyli izolacja i wylewka od CEMEX
Efektywny duet - izolacja i wylewka to kompleksowe rozwiązanie na podłogi od CEMEX. Pianobeton INSULARIS PIANO i wylewka SUPAFLO to oszczędność w eksploatacji, doskonałe efekty rozwiązania pakietowego i wysoka jakość produktów.
Parkiet, płytki i cała reszta
Większość z nas określeń podłoga i posadzka używa zamiennie, opisując w ten sposób to, co w domu mamy pod stopami. Inwestor powinien jednak wiedzieć, że posadzka to tylko wierzch podłogi, jej górna warstwa. Pod nią są pozostałe: konstrukcja, która może występować w kilku rodzajach, i izolacje - w zależności od potrzeb przeciwwilgociowe, termiczne, akustyczne.
Man icon Janusz Werner
Wentylacja po nowemu
Najpierw Warunki Techniczne 2021, a potem drastyczny wzrost kosztów ogrzewania sprawiły, że mechaniczna wentylacja z rekuperacją znalazła się w centrum zainteresowania inwestorów. I nie należy się dziwić - jej poprzedniczka, wentylacja grawitacyjna, w budynku dobrze ocieplonym i wyposażonym w nową stolarkę jest głównym źródłem strat ciepła.
Ciepło w łazience
Grzejniki powinny mieć powierzchnię zabezpieczoną przed korozją, odpowiednią wielkość - dobraną do rozmiaru łazienki - oraz właściwą moc. Warto zwrócić uwagę na sposób podłączenia. I na wygląd, ale o tym nie trzeba przypominać. Podstawą jest jednak poprawny montaż, wykonany z należytą starannością. Inaczej nici z właściwej pracy grzejnika.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Zalety kondensacji
Dlaczego kotły kondensacyjne praktycznie wyparły te tradycyjne? Są od nich bardziej oszczędne i bezpieczniejsze. Od lat to jedne z najchętniej kupowanych urządzeń grzewczych. Co najbardziej je wyróżnia i w jakich warunkach ujawniają pełnię swoich możliwości?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Skuteczna izolacja podłogówki z Instal Panel
Warstwa płyt styropianowych, która odpowiada za zatrzymanie ciepła w budynku, musi się znaleźć nie tylko na zewnętrznych elementach domu, ale też powinna być częścią wewnętrznych, poziomych przegród, oddzielających kondygnacje. Ich precyzyjny dobór ma szczególne znaczenie, jeśli czekają je zadania specjalne - takie jak coraz bardziej popularne wodne ogrzewanie podłogowe.
Będzie grubo
Przy dzisiejszych kosztach ogrzewania do energooszczędności nikogo nie trzeba już przekonywać. Choć oficjalnej definicji domu energooszczędnego nie ma, przyjęło się uważać za taki budynek o parametrach przynajmniej równie dobrych, jak te wskazane w Warunkach Technicznych 2021. Co pozwala na dokładne określenie grubości ocieplenia przegród zewnętrznych (ścian, dachu, podłogi na gruncie) takiego domu.
Man icon Janusz Werner
Przede wszystkim oszczędzające energię
W budowanych obecnie domach, wielkoformatowe przeszklenia tarasowe i inne okna zajmują co najmniej kilkadziesiąt m2 powierzchni ścian zewnętrznych. To dużo, szczególnie w kontekście oszczędzania energii. Przez nawet najlepszej jakości okna ucieka bowiem kilka razy więcej ciepła, niż przez ściany. Przed inwestorami pojawia się więc trudne zadanie osiągnięcia atrakcyjnej wizualnie elewacji i dobrego doświetlenia wnętrz oraz możliwości oszczędzania energii, zużywanej zimą do ogrzewania, a latem do chłodzenia.
Man icon Joanna Dąbrowska
Planowanie instalacji alarmowej - na co zwrócić szczególną uwagę
To, jaki system alarmowy - na co zwrócić szczególną uwagę zdecydujemy się zainstalować w domu, zależy od charakterystyki i stanu budynku oraz potrzeb jego użytkowników. Dostępne na rynku rozwiązania różnią się pod względem zakresu funkcjonalności, sposobu montażu i obsługi, jak i niemniej ważnej kwestii - wyglądu. W doborze odpowiednich urządzeń pomoże doświadczony instalator.
Przemyślana ochrona
Dysponując odpowiednim budżetem można bez problemu kupić pierwszy z brzegu zestaw czujników alarmowych i rozmieścić je w przypadkowych miejscach w domu. Jest jednak wielce prawdopodobne, że taka ochrona budynku będzie nieskuteczna, a pieniądze zostaną wyrzucone w błoto. Bo system alarmowy powinien być dobrze przemyślany, a zabezpieczenia dopasowane do poziomu zagrożenia.
Man icon Norbert Skupiński
Ciesz się tanim ciepłem i prądem dzięki pompie ciepła i instalacji fotowoltaicznej
Budowa domu to niemałe wyzwanie i okazja do szukania innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć koszty późniejszej jego eksploatacji. Pompa ciepła zasilana z instalacji fotowoltaicznej to przy obecnych cenach energii i surowców bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Czym się kierować przy wyborze odpowiednich urządzeń? Sprawdź co poleca polski producent pomp ciepła i fotowoltaiki Euros Energy.
Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma
Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma łączy technologię pomp ciepła powietrze-woda, wykorzystującą energię odnawialną, z gazowym kotłem kondensacyjnym, aby zapewnić najwyższą efektywność. Jej inteligentne oprogramowanie pomaga oszczędzać aż do 35% więcej energii w porównaniu z gazowym kotłem kondensacyjnym poprzez automatyczne wyznaczanie najbardziej ekonomicznej kombinacji pracy obu urządzeń i najbardziej efektywnej energetycznie w oparciu o ceny energii elektrycznej i gazowej, temperatury zewnętrzne oraz wydajność cieplną jednostki wewnętrznej.
Korzystny bilans
Pompy ciepła mają mnóstwo wad. Wymagają szczególnych parametrów pracy instalacji grzewczej, mają niezbyt dużą moc, a za to dość wysoką cenę. Równocześnie jednak zapewniają najniższe koszty eksploatacji, nie wymagają obsługi i pracują całkowicie czysto. Ich rosnąca popularność to chyba najlepszy dowód, że w ostatecznym bilansie to zalet jest zdecydowanie więcej.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Ogrzewanie płaszczyznowe - ekologia i standard w domach energooszczędnych
Firma RWC jest światowym liderem w produkcji rur i złączy wtykowych. Wzbogacona o doświadczenie firmy John Guest od ponad 60 lat dostarcza niezawodne systemy hydrauliczne i grzewcze.
Ciepła podłoga zamiast grzejnika
Ogrzewanie podłogowe już od lat jest bardzo popularne. Pełni tę samą funkcję co grzejniki i może być zasilane przez takie same kotły. Jednak jego działanie bardzo się różni. Na czym polega ta odmienność i jak można obrócić ją na własną korzyść?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wybór na lata
Przy doborze pokrycia często kierujemy się jego estetyką oraz ceną. Należy jednak uwzględnić także wiele innych kwestii. Możliwość zastosowania danego materiału może ograniczać jego waga, sztywność i szczelność. Czasami dachówki są za ciężkie w stosunku do więźby. Ponadto nie każdy materiał nadaje się na dach o niewielkim spadku.
Man icon Małgorzata Kolmus
Na granicy posesji
Najważniejszą funkcją ogrodzenia jest wyznaczanie granic posesji. Ponadto może być ono barierą dla intruzów, czasem też dla hałasu. Odpowiednio dobrany płot stanowi również ozdobę domu i jego otoczenia. Jakie rozwiązania wybrać, by dobrze spełniało wszystkie te zadania?
Man icon Norbert Skupiński
Sprzęt dla majsterkowicza
Praktycznie w każdym domu trzeba czasami zawiesić półkę na ścianie albo złożyć meble. Niektórzy zlecają takie zadania fachowcom, ale wiele osób decyduje się to zrobić samodzielnie. Pod warunkiem, że dysponują odpowiednimi elektronarzędziami. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?
Komfortowa łazienka
Jaka powinna być nowoczesna strefa kąpielowa? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Nowoczesność to na pewno przestronność, elegancja, proste, ponadczasowe wzornictwo, ale też odpowiednio dobrane sprzęty i materiały. O końcowym wyglądzie takiej przestrzeni decyduje tak naprawdę wiele czynników. Na pewno nie warto myśleć tylko o efekcie wizualnym, ale też skupić się na funkcjonalności - właściwym zlokalizowaniu prysznica, wanny czy umywalki, odpowiednim dobraniu brodzika, armatury, oświetlenia i podnoszących wygodę korzystania z łazienki dodatków.
Man icon Tomasz Wojciuk
Ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni
Zaprojektowanie kuchni i wyposażenie jej w niezbędną zabudowę nie jest sprawą prostą z kilku względów. Najważniejszy z nich to konieczność rozmieszczenia sprzętów według zasad ergonomii i wybranie szafek, szuflad i akcesoriów ułatwiających przygotowywanie posiłków. Oferta producentów wyrobów, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania do kuchni jest bardzo szeroka. Przed zakupem - warto poznać najpraktyczniejsze z nich i dopiero potem skoncentrować się na doborze frontów, blatów i estetyce całego wnętrza.
Man icon Joanna Dąbrowska
Wygodne i dyskretne sprzątanie
Planując budowę domu, często zastanawiamy się, jakie rozwiązania podnoszące komfort życia, w nim zastosować. Jednym z nich powinien być system centralnego odkurzania, który w przeciwieństwie do tradycyjnego urządzenia jest wygodny, cichy, bardziej efektywny i przyjazny dla alergików. Odkurzacz taki umożliwia szybsze i dokładniejsze sprzątanie, bo ma większą siłę ssącą. System nie jest bardzo drogi, jego montaż można podzielić na etapy, a często da się zainstalować go też w starszym budynku.
Man icon Tomasz Wojciuk
Wygoda i bezpieczeństwo
Do domów jednorodzinnych najczęściej wybierane są stalowe bramy segmentowe otwierane do góry. Znajdziemy też modele boczne - skrzydło złożone z kilku członów otwiera się na ścianę wewnątrz garażu (nie na sufit). Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Wybierając konkretne, uwzględnijmy wymiary garażu, w tym wysokość nadproża.
Man icon Małgorzata Kolmus
Dobry dla seniorów
W prezentowanym ogrodzie jest mały trawnik i trochę rabat z roślinami ozdobnymi. Właściciele celowo zaaranżowali je w taki sposób, żeby nie wymagały zbyt uciążliwej obsługi, za to umożliwiały im wykonywanie lekkich prac fizycznych na świeżym powietrzu. Istotna była też estetyka i funkcjonalność zieleni wokół nowego domu.
Man icon Lilianna Jampolska
Drzwi wewnętrzne
PYTANIE CZYTELNIKA: Planuję montaż drzwi dwuskrzydłowych między salonem a kuchnią z jadalnią. Chcę w ten sposób wizualnie połączyć pomieszczenia. Jakie rozwiązania są w tym zakresie do wyboru i na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Jak zagospodarować wodę deszczową?
PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem na etapie planowania dachu i orynnowania. To chyba dobry moment, aby zdecydować, w jaki sposób będzie odprowadzana deszczówka? Widzę, że u sąsiadów trafia ona bezpośrednio na działkę. Czy to dobre rozwiązanie? A może dałoby się ją jakoś wykorzystywać?
Seria Elegant - komfort dla Twojego wnętrza
Wieszaki i półki stanowią niezbędny element wyposażenia wielu pomieszczeń w naszych wnętrzach. Umożliwiają one uporządkowanie posiadanych przez nas przedmiotów, ekspozycję tych najcenniejszych lub przechowanie chwilowo nieużywanych.
Wyposażenie garderoby
PYTANIE CZYTELNIKA: Kończymy etap wykańczania naszego pierwszego domu. Nie korzystamy z usług architekta wnętrz. Sami wszystko planujemy i wybieramy wyposażenie. Cały parter i sypialnie oraz łazienka na piętrze są już gotowe. Została nam do urządzenia garderoba przy małżeńskiej sypialni. Jest spora, bo ma 3 m szerokości i 3,5 m długości. W jaki sposób najlepiej zagospodarować taką przestrzeń, jakie systemy zastosować - półki, kosze, wieszaki?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT