Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Redaktor naczelny poleca

Mimo wysokich cen materiałów budowlanych i ciągłych problemów z dostępnością ekip wykonawców – budowa domu jednorodzinnego stała się dużo tańszą alternatywą dla mieszkania w bloku, zwanym teraz szumnie apartamentowcem. Wybierając budowę domu zamiast mieszkania w bloku, otrzymujemy w pakiecie szereg korzyści. Trudno je zrozumieć tym ludziom, którzy zajmowali do tej pory lokal w bloku. Potwierdzeniem tego jest fakt, że zdecydowana większość inwestorów zamienia mieszkanie na dom, odwrotny proces jest incydentalny. Dlatego warto poczytać o doświadczeniach tych, którzy postanowili zbudować dom i teraz w nim zamieszkują.

W aktualnym wydaniu opisujemy proces decyzyjny oraz przygodę związaną z inwestycją naszych Czytelników, którzy lato spędzili w domku holenderskim, który wznieśli na działce na wsi. Ta wakacyjna ucieczka z miejskiego mieszkania spowodowała niespodziewanie chęć zbudowania całorocznej siedziby i opuszczenie miasta na stałe. Wybudowali dom ponad 200 m2, opisują, że za jego eksploatację płacą rocznie niewiele ponad 22 tys. zł. Obecnie większość inwestorów wybiera obiekty mniejsze i jeszcze bardziej oszczędne. Szacuje się, że koszty te, w przypadku domu energooszczędnego o powierzchni ok. 120 m2, nie powinny przekroczyć 10–12 tys zł. Żeby osiągnąć taki poziom kosztów eksploatacyjnych, poza odpowiednim ociepleniem przegród zewnętrznych, należy zastosować w domu nowoczesne instalacje grzewcze i wentylacyjne.

W tym numerze omawiamy te systemy – są to kotły kondensacyjne, pompy ciepła oraz przede wszystkim wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Warto dodać, że wyżej przytoczone koszty są znacznie niższe od rachunków płaconych przez mieszkańców bloków.

Zachęcam wszystkich Państwa do pogłębionej refleksji oraz podjęcia jedynie słusznej decyzji o budowie własnego domu.

Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński
Redaktor naczelny

RozwińZwiń
Klimatyzacja - posesjonaci
Do chłodzenia i grzania Dawniej korzystano z klimatyzacji głównie w obiektach publicznych, obecnie często zakłada się ją też w domach jednorodzinnych. O walorach i obsłudze takiej instalacji szczegółowo opowiedzieli nasi Czytelnicy. Do chłodzenia i grzania Lilianna Jampolska
Do chłodzenia i grzania
Do chłodzenia i grzania
Lilianna Jampolska
Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkuje od 2020 r. Dom: murowany, o powierzchni 206 m2; parterowy z poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm; dach pokryty dachówką ceramiczną, ocieplony wełną mineralną (30 cm). W oknach dachowych markizy zewnętrzne i rolety wewnętrzne. Wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja - w słońcu. Klimatyzacja: kanałowa; moc chłodzenia 3,5 kW, grzania 4,0 kW; liczne funkcje, np. oszczędność energii, samodiagnoza, inteligentne odszranianie, turbo, I Feel; ekologiczny czynnik chłodniczy R32; klasa energetyczna A++/A+. Gwarancja - 5 lat. Sterowanie - przewodowy regulator ścienny, bezprzewodowy pilot. Lokalizacja - na poddaszu. Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkuje od 2020 r. Lilianna Jampolska
Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkuje od 2020 r.
Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkuje od 2020 r.
Lilianna Jampolska
Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkują od 2021 r. Dom: powierzchnia 159,20 m2; drewniany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany w dwukondygnacyjnej części z bala świerkowego (25 cm) z ociepleniem pianą PUR (od wewnątrz, 15 cm), w jednokondygnacyjnej - konstrukcja szkieletu drewnianego (wewnątrz warstwa ocieplenia z piany PUR, 15 cm), na zewnątrz izolacja ze styropianu (10 cm). Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, w oknach zasłony. Lokalizacja - na częściowo zadrzewionej działce. Klimatyzacja: jednostka zewnętrzna typu split z jednostką wewnętrzną; moc chłodnicza 2,6-7,0 kW, moc grzewcza 2,9-7,3 kW. Funkcje to auto, chłodzenie, grzanie, wentylacja; technologia DC inwerter; filtr siatkowy o zwiększonej gęstości HD; ekologiczny czynnik R32; klasa energetyczna A++/A+. Sterowanie - pilot bezprzewodowy. Lokalizacja - na parterze. Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkują od 2021 r. Lilianna Jampolska
Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkują od 2021 r.
Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkują od 2021 r.
Lilianna Jampolska
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator użytkuje od 2016 r. Dom: dwukondygnacyjny w zabudowie szeregowej; powierzchnia 155 m2; ściany dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu 15 cm. Wentylacja grawitacyjna. Rolety wewnętrzne na trzyszybowych oknach. Klimatyzacja: typu split; o mocy chłodniczej 5 kW i grzewczej 5,8 kW; inwerter; klasa energetyczna A+. Sterowanie - pilotem. Lokalizacja - w salonie na parterze. Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator użytkuje od 2016 r. Lilianna Jampolska
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator użytkuje od 2016 r.
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator użytkuje od 2016 r.
Lilianna Jampolska
Pompy ciepła - budujemy
Korzystny bilans Pompy ciepła mają mnóstwo wad. Wymagają szczególnych parametrów pracy instalacji grzewczej, mają niezbyt dużą moc, a za to dość wysoką cenę. Równocześnie jednak zapewniają najniższe koszty eksploatacji, nie wymagają obsługi i pracują całkowicie czysto. Ich rosnąca popularność to chyba najlepszy dowód, że w ostatecznym bilansie to zalet jest zdecydowanie więcej. Korzystny bilans Jarosław Antkiewicz
Korzystny bilans
Korzystny bilans
Jarosław Antkiewicz
Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma łączy technologię pomp ciepła powietrze-woda, wykorzystującą energię odnawialną, z gazowym kotłem kondensacyjnym, aby zapewnić najwyższą efektywność. Jej inteligentne oprogramowanie pomaga oszczędzać aż do 35% więcej energii w porównaniu z gazowym kotłem kondensacyjnym poprzez automatyczne wyznaczanie najbardziej ekonomicznej kombinacji pracy obu urządzeń i najbardziej efektywnej energetycznie w oparciu o ceny energii elektrycznej i gazowej, temperatury zewnętrzne oraz wydajność cieplną jednostki wewnętrznej.
Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma
Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma
Ciesz się tanim ciepłem i prądem dzięki pompie ciepła i instalacji fotowoltaicznej Budowa domu to niemałe wyzwanie i okazja do szukania innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć koszty późniejszej jego eksploatacji. Pompa ciepła zasilana z instalacji fotowoltaicznej to przy obecnych cenach energii i surowców bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Czym się kierować przy wyborze odpowiednich urządzeń? Sprawdź co poleca polski producent pomp ciepła i fotowoltaiki Euros Energy.
Ciesz się tanim ciepłem i prądem dzięki pompie ciepła i instalacji fotowoltaicznej
Ciesz się tanim ciepłem i prądem dzięki pompie ciepła i instalacji fotowoltaicznej
Porady
Osłony przeciwsłoneczne PYTANIE CZYTELNIKA: Jesteśmy na etapie tworzenia koncepcji naszego pierwszego domu. Będzie on usytuowany na nasłonecznionej działce, na której nie ma żadnych drzew. We wszystkich ścianach zewnętrznych, oprócz północnej, planujemy duże przeszklenia, bo takie nam się podobają, poza tym zależy nam na jasnych wnętrzach z dużą ilością dziennego światła. Zastanawiamy się nad wyposażeniem ich w osłony chroniące przed słońcem. Mąż zdecydowany jest na rolety, a mnie bardziej podobają się żaluzje. Które wyroby są bardziej praktyczne i czy trzeba montować je od razu, czy można trochę z tym poczekać i założyć je po przeprowadzce?
Osłony przeciwsłoneczne
Osłony przeciwsłoneczne
Wyposażenie garderoby PYTANIE CZYTELNIKA: Kończymy etap wykańczania naszego pierwszego domu. Nie korzystamy z usług architekta wnętrz. Sami wszystko planujemy i wybieramy wyposażenie. Cały parter i sypialnie oraz łazienka na piętrze są już gotowe. Została nam do urządzenia garderoba przy małżeńskiej sypialni. Jest spora, bo ma 3 m szerokości i 3,5 m długości. W jaki sposób najlepiej zagospodarować taką przestrzeń, jakie systemy zastosować - półki, kosze, wieszaki?
Wyposażenie garderoby
Wyposażenie garderoby
Seria Elegant - komfort dla Twojego wnętrza Wieszaki i półki stanowią niezbędny element wyposażenia wielu pomieszczeń w naszych wnętrzach. Umożliwiają one uporządkowanie posiadanych przez nas przedmiotów, ekspozycję tych najcenniejszych lub przechowanie chwilowo nieużywanych.
Seria Elegant - komfort dla Twojego wnętrza
Seria Elegant - komfort dla Twojego wnętrza
Jak zagospodarować wodę deszczową? PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem na etapie planowania dachu i orynnowania. To chyba dobry moment, aby zdecydować, w jaki sposób będzie odprowadzana deszczówka? Widzę, że u sąsiadów trafia ona bezpośrednio na działkę. Czy to dobre rozwiązanie? A może dałoby się ją jakoś wykorzystywać?
Jak zagospodarować wodę deszczową?
Jak zagospodarować wodę deszczową?
Drzwi wewnętrzne PYTANIE CZYTELNIKA: Planuję montaż drzwi dwuskrzydłowych między salonem a kuchnią z jadalnią. Chcę w ten sposób wizualnie połączyć pomieszczenia. Jakie rozwiązania są w tym zakresie do wyboru i na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Drzwi wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne
3/2023
3/2023
Spis treści
Aktualności
Projekty domów
Reportaż - posesjonaci
Zamiast domku holenderskiego W szeregowcu
Klimatyzacja - posesjonaci
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator użytkuje od 2016 r. Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkują od 2021 r. Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkuje od 2020 r. Do chłodzenia i grzania
Akustyka w domu - raport specjalny
Hałas szkodzi
Panele fotowoltaiczne - trendy budowlane
Jak zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej Trzy rodzaje instalacji
Remont ścian wewnętrznych
Ściany do poprawy
Wymiana okien dachowych
Nowe dachowe
Remont tarasu
Taras do naprawy
Nawierzchnie w ogrodzie
WIOSNA! Czekaliśmy na nią długie zimowe wieczory Wiosenne odświeżenie ścieżek i podjazdu
Ściany i stropy - elementarz budowlany
Ściany i stropy, czyli konstrukcja domu
Konstrukcja dachu - elementarz budowlany
Najgłębsza warstwa dachu
Systemy rynnowe - elementarz budowlany
Z rynnami dach jest kompletny
Podłogi i posadzki - elementarz budowlany
Efektywny duet na podłogi, czyli izolacja i wylewka od CEMEX Parkiet, płytki i cała reszta
Wentylacja mechaniczna - elementarz instalacyjny
Wentylacja po nowemu
Grzejniki łazienkowe - elementarz instalacyjny
Ciepło w łazience
Gazowe kotły kondensacyjne - elementarz instalacyjny
Zalety kondensacji
Ocieplenie przegród zewnętrznych - energooszczędność w praktyce
Skuteczna izolacja podłogówki z Instal Panel Będzie grubo
Okna energooszczędne - energooszczędność w praktyce
Przede wszystkim oszczędzające energię
Zasady projektowania instalacji alarmowej
Planowanie instalacji alarmowej - na co zwrócić szczególną uwagę Przemyślana ochrona
Pompy ciepła - budujemy
Ciesz się tanim ciepłem i prądem dzięki pompie ciepła i instalacji fotowoltaicznej Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma Korzystny bilans
Wodne ogrzewanie podłogowe - budujemy
Ogrzewanie płaszczyznowe - ekologia i standard w domach energooszczędnych Ciepła podłoga zamiast grzejnika
Pokrycia dachowe - budujemy
Wybór na lata
Ogrodzenia, bramy ogrodzeniowe i napędy - budujemy
Na granicy posesji
Elektronarzędzia - budujemy
Sprzęt dla majsterkowicza
Komfortowa łazienka - budujemy
Komfortowa łazienka
Nowoczesne rozwiązania w kuchni - budujemy
Ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni
Centralne odkurzanie - to jest modne
Wygodne i dyskretne sprzątanie
Bramy garażowe segmentowe - nasz wybór
Wygoda i bezpieczeństwo
Dobry dla seniorów - poradnik urządzania ogrodu
Dobry dla seniorów
Porady
Drzwi wewnętrzne Jak zagospodarować wodę deszczową? Seria Elegant - komfort dla Twojego wnętrza Wyposażenie garderoby Osłony przeciwsłoneczne