Dom: powierzchnia 159,20 m2; drewniany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany w dwukondygnacyjnej części z bala świerkowego (25 cm) z ociepleniem pianą PUR (od wewnątrz, 15 cm), w jednokondygnacyjnej - konstrukcja szkieletu drewnianego (wewnątrz warstwa ocieplenia z piany PUR, 15 cm), na zewnątrz izolacja ze styropianu (10 cm). Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, w oknach zasłony. Lokalizacja - na częściowo zadrzewionej działce.
Klimatyzacja: jednostka zewnętrzna typu split z jednostką wewnętrzną; moc chłodnicza 2,6-7,0 kW, moc grzewcza 2,9-7,3 kW. Funkcje to auto, chłodzenie, grzanie, wentylacja; technologia DC inwerter; filtr siatkowy o zwiększonej gęstości HD; ekologiczny czynnik R32; klasa energetyczna A++/A+. Sterowanie - pilot bezprzewodowy. Lokalizacja - na parterze.
Decyzja: Postanowiliśmy zamontować klimatyzację po roku od przeprowadzki, bo podczas upałów sama wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła niedostatecznie schładzała powietrze. Kolega zakłada tego typu systemy, zatem zaprosiliśmy go do obejrzenia domu. Doradził posługiwanie się jednym mocnym urządzeniem. Dobrał model i wykonał instalację, która rzeczywiście skutecznie schładza parter, ponadto umożliwia ogrzanie go w tzw. okresach przejściowych (chcieliśmy mieć taką opcję, bo ułatwia zmniejszenie zużycia peletu).
Jednostkę zewnętrzną zamontowano w przewiewnym miejscu, na ścianie poddasza.
Rady i przestrogi:
- Dość dużą jednostkę wewnętrzną instalator usytuował pod sufitem na granicy jadalni i kuchni oraz w taki sposób dopasował jej wygląd, żeby wtapiała się kolorystycznie w wystrój wnętrza. Jednostkę zewnętrzną zamontował na ścianie poddasza, miał do niej łatwy dostęp z płaskiego dachu. Dzięki takiej lokalizacji obu modułów, rurociąg jest bardzo krótki (przez ścianę z...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
lub
Zaloguj się
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze