Ocieplenie coraz ważniejsze!
Czy ocieplenie domu ma związek z rozpętaną przez Putina wojną i polityką klimatyczną Unii Europejskiej? Tak, i to duży. Wojna podbiła ceny nośników energii, a najlepszą metodą na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest właśnie ocieplenie budynku. Z kolei władze Unii postanowiły, że do 2050 r. kraje wspólnoty mają być neutralne klimatycznie. Żeby tak się stało, budynki muszą być zeroemisyjne. A tego, bez solidnej termomodernizacji tych starszych, nie da się osiągnąć.
Solidną izolację termiczną nowych domów nakazuje prawo budowlane, do ocieplania starszych ich właścicieli mają nakłonić dopłaty z programu Czyste Powietrze czy ulga termomodernizacyjna. Bruksela chce ujednolicenia świadectw/klas energetycznych budynków na całym obszarze Unii i pracuje nad przepisami, które wymuszą termomodernizację tych z najniższych klas. Dla producentów materiałów ociepleniowych oznacza to lata prosperity.
CO W KWESTII OCIEPLENIA MÓWI PRAWO?
Zgodnie z prawem budowlanym (Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych nie może w nowym domu przekraczać 0,20 W/(m2·K). Przed rokiem 2021 było to 0,23, w starszych budynkach jest on zwykle kilkukrotnie wyższy. Dopuszczalny poziom współczynnika przenikania ciepła U dla dachów i stropodachów wynosi dziś 0,15 W/(m2·K), dla podłóg na gruncie 0,3. To wartości dość wyśrubowane - dość powiedzieć, że...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze